Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Czyszczenie komina - kiedy należy je przeprowadzić?

Czyszczenie komina - kiedy należy je przeprowadzić?

Krótsze dni, śnieg i przymrozki to najczęstsze oznaki zimy. Ochłodzenie na zewnątrz sygnalizuje, że temperaturę w domu trzeba podwyższyć. Co zrobić, aby piec nie zawiódł oczekiwań domowników w okresie grzewczym? Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym czyszczeniu komina, dzięki czemu poprawi się efektywność ogrzewania, a także bezpieczeństwo lokatorów. Kiedy i jak często o to dbać?

Co daje czyszczenie komina?

Dla wielu osób zima otwiera sezon grzewczy. Ciepło ogniska domowego dodaje sił, ale to nie to samo, co energia wydobywająca się z nagrzanego pieca. Odpowiednia temperatura w pomieszczeniach daje bezcenne poczucie komfortu, ale też chroni przed przeziębieniem lub infekcją, co jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym. Co zrobić, aby dom był odpowiednio przygotowany na zmianę pory roku? Podstawą jest regularne czyszczenia komina. W domu jednorodzinnym nie zawsze się o tym pamięta, ale jest to obowiązek każdego gospodarza. Sprawdzone powinny być przewody spalinowe i dymowe, a także te wentylacyjne.

Zalety czyszczenia komina z sadzy

Czyszczenie komina jest bardzo ważne przede wszystkim dlatego, że:

Czyszczenie komina w domu jednorodzinnym nie tylko wydłuża efektywność jego działania, ale także chroni zdrowie i życie domowników. Jeśli właściciel nie stosuje się do zaleceń, może w ten sposób zagrozić swojemu dobytkowi. Wszelkie niedopatrzenia mogą doprowadzić do pożaru lub ulatniania się trującego gazu.

Na czym polega czyszczenie komina z sadzy?

Z powodu kosztów niektórzy decydują się na samodzielne czyszczenie komina. Nie jest to skomplikowane, ale może być niebezpiecznie. Wiąże się to z przygotowaniem miejsca pracy, odzieży ochronnej, a także odpowiedniego sprzętu. Usuwanie sadzy i pyłu oznacza konieczność wejścia na dach, dlatego to zadanie nie dla każdego.

Czego potrzeba do czyszczenia komina w domu jednorodzinnym?

Przede wszystkim niezbędna jest szczotka (dopasowana do przekroju komina), kulisty obciążnik i stalowa linka lub gruby, mocny sznur. Wszystkie elementy można kupić w markecie budowlanym.

Czyszczenie kominów krok po kroku

Jak samodzielnie wyczyścić komin? Instrukcję postępowania krok po kroku znajdziesz poniżej.

1.    Zabezpiecz dach oraz kotłownię lub inne pomieszczenie, w którym jest komin - najlepsza do tego będzie folia malarska.

2.    Zatkaj dziurę między kominem a przewodem kominowym po odłączeniu łączącej ich rury.

3.    Połącz szczotkę, sznurek i obciążnik – posłużą do czyszczenia komina.

4.    Zacznij oczyszczenie, przesuwając narzędzie w górę i w dół wewnątrz komina.

5.    Usuń przedmiot, który umieściłeś w dole komina oraz zbierz ostrożnie nagromadzoną sadzę.

6.    Wróć na dach i przejdź do czyszczenia komina, skupiając się na jego dolnej części.

7.    Ponownie usuń z kotłowni zebrany osad. Sprawdź, czy udało się wyczyścić komin z sadzy – pomoże Ci w tym lusterko. Gdy po włożeniu go do środka zobaczysz odbicie nieba, oznacza to, że prawidłowo wyczyściłeś komin.

Czyszczenie komina bywa długie i wymaga niekiedy dużego wysiłku. Ilość sadzy i osadu zależy od spalanego materiału. W przypadku ekogroszku EKO classic, materiałów ubocznych produkowanych podczas ocieplania jest mniej – 3% popiołu i to bez spieków. Jednocześnie spadają również koszty ogrzewania domu. Samodzielne konserwowanie komina to metoda dla oszczędnych. Dla bezpieczeństwa, warto jednak poprosić o pomoc kominiarza. Po każdej takiej wizycie specjalista zostawia oficjalny protokół przeglądu kominiarskiego. Taki dokument jest szczególnie pomocny w nagłych sytuacjach, które wymagają ubiegania się o odszkodowanie lub w chwili ubezpieczenia domu.

Czyszczenie kominów – jak często powtarzać prace?

Częstotliwość czyszczenia komina z sadzy zależy od kilku czynników: eksploatacji, rodzaju używanego paliwa do ogrzania domu, typu paleniska oraz jego wieku. Przeważnie mówi się, że czynności konserwujące należy powtarzać przed i po sezonie grzewczym. Nie jest to jednak bezpieczne podejście. Pogoda w każdej chwili może zaskoczyć. Leżący na dachu śnieg lub nagłe oblodzenie mogą skutecznie przeszkodzić w czyszczeniu kominów. Najlepszym rozwiązaniem jest powtarzanie prac raz na 3 miesiące. Kominiarz powinien obligatoryjnie raz w roku przeprowadzić dokładną kontrolę wraz z przeglądem poza jego wyczyszczeniem.

Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, jak konserwować kotły na ekogroszek.

Czy czyszczenie komina w domu jednorodzinnym jest obowiązkowe?

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji to oficjalny dokument, który nakłada na właścicieli domów obowiązek przeprowadzania kontroli oraz czyszczenia kominów. Działanie niezgodne z prawem może grozić mandatem do 500 zł. Przewody wentylacyjne wystarczy sprawdzić 1 raz w roku, spalinowe 2 razy, a dymowe co 3 miesiące. Ile kosztuje profesjonalne czyszczenie komina? Ceny zależą od ilości pracy, jej specyfiki, a także lokalizacji – każde miasto ma indywidualny cennik. Na zdrowiu rodziny nie warto jednak oszczędzać. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej zainwestować w profesjonalne czyszczenie komina z sadzy i nie obawiać się o przyszłość.

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: