Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Moc pieca grzewczego – jak ją rozumieć?

Moc pieca grzewczego – jak ją rozumieć?

Wybór pieca powinien być przemyślaną decyzją, ponieważ sprzęt realnie wpływa na koszty ogrzewania i komfort użytkowania. Kluczowym wskaźnikiem jest moc pieca grzewczego, która jest zależna od termoizolacji, wielkości i wieku domu. Sprawdź, jaka moc pieca jest odpowiednia oraz jaki jest wzór na moc kotła.

Moc pieca – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Na początek, warto wskazać różnice między piecem a kotłem. Ten pierwszy odpowiada za ogrzewanie miejsca w otoczeniu paleniska. Kocioł natomiast służy do rozprowadzania ciepła po całej powierzchni domu, ponieważ wytwarzane są nośniki ciepła i budynek jest ogrzewany za pośrednictwem kaloryferów – mówimy wówczas o centralnym ogrzewaniu, choć pojęcia pieca i kotła często stosowane są zamiennie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie pieca? Kluczowe będą informacje o wieku domu, typie budownictwa, termoizolacji i zastosowanych technologiach. Niezwykle ważne jest także przeznaczenie pieca – chcesz nim ogrzewać cały dom i podgrzewać wodę, czy może zależy Ci tylko na zapewnieniu ciepła w pomieszczeniach? Łatwo się domyślić, że chcąc ogrzewać wodę i dom, moc pieca powinna być znacznie wyższa. Pod uwagę należy wziąć także rodzaj podajnika i poziom zautomatyzowania pieca. Popularne są podajniki ślimakowe i tłokowe przeznaczone do spalania ekogroszku. Wiele osób decyduje się na piece z automatycznym podajnikiem, który zapewnia duży komfort podczas ogrzewania domu – opał wystarczy dosypywać raz na kilka dni. Bardziej doświadczeni właściciele gospodarstw domowych, decydują się także na sterowniki dwustanowe. Umożliwiają one emisję większej ilości ciepła podczas spalania, a tym samym zużycie mniejszej ilości ekogroszku. Można regulować podaż opału w zależności od warunków atmosferycznych. Taki rodzaj pieca pozwala zatem nieco zaoszczędzić, lecz jednocześnie jego obsługa jest dość wymagająca, stąd bezpiecznym wyborem są piece z automatycznym sterownikiem. Ekogroszek można wykorzystywać także w tradycyjnych kotłach i piecach, a nawet kominkach, korzystając z niskokalorycznego paliwa, o mniejszej mocy opałowej, a także przy używaniu niewielkich ilości opału. Podsumowując, poszukując optymalnej mocy pieca C.O., zwróć uwagę na:

Wiek ogrzewanego budynku

Ma niebagatelny wpływ na dostosowanie mocy grzewczej pieca. Wskaźniki powierzchniowe w watach na metr kwadratowy odnoszą się do strat ciepła, które są szacowane dla konkretnego typu budownictwa. Należy mieć na uwadze ilość ubywającej energii cieplnej przy wyborze kotła C.O.

Termoizolacja i powierzchnia domu

Naturalnym jest, że metraż domu ma duże znaczenie przy wyborze mocy pieca grzewczego. Domy z wysokimi pomieszczeniami i wieloma oknami mają znacznie większe zapotrzebowanie na ciepło, aniżeli jednorodzinne domy zbudowane w ubiegłych latach, z dobrą izolacją. W takim przypadku lepiej nieco zawyżyć zapotrzebowanie na ciepło i dobrać piec z większą mocą grzewczą. Nie warto jednak przesadzać – znacznie bardziej nieefektywny będzie wybór zbyt dużego pieca, który potrzebuje większej ilości opału, niż wynikałoby to z metrażu domu.

Ogrzewanie pomieszczeń i wody

Zapotrzebowanie na ilość ciepła zazwyczaj jest opisane w projekcie domu, szczególnie jeśli budynek jest nowy. W przeciwnym wypadku ilość ciepła potrzebną do ogrzania domu trzeba obliczyć. Należy zweryfikować także zapotrzebowanie na wodę. Ten proces w znacznej mierze ułatwiają specjalistyczne programy komputerowe lub specjalista, u którego kupujesz piec. Jeśli chcesz dostarczać ciepło do pomieszczeń i jednocześnie podgrzewać wodę, należy wybrać kocioł dwufunkcyjny. Minimalna moc kotła, na którą powinieneś się zdecydować w tym przypadku to 18 kW, rekomendowane są wyższe wartości, aby nie odczuwać wyraźnego spadku temperatury wody w przypadku jednoczesnego korzystania z kranu i wanny dwóch domowników. 30 kW to optymalna wartość, która pozwoli na komfortową kąpiel w dwóch łazienkach jednocześnie. Warto wiedzieć, że potrzeba znacznie więcej mocy grzewczej na ogrzanie wody, aniżeli domu.

Moc kotła – wzór

Bardzo uproszczonym oszacowaniem mocy kotła przeznaczonego do spalania paliwa stałego jest założenie, że należy przeznaczyć 100 W na ogrzanie każdego m² budynku. Wówczas dom o przykładowej powierzchni 150 m² potrzebuje pieca o mocy 15 kW. W przypadku stosowania kotłów dwufunkcyjnych, przeznaczonych do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody, należy doliczyć 3-5 kW. 18 kW to zatem minimalna moc pieca dla domu o powierzchni 150 m², w którym oprócz zapewniania ciepła, podgrzewana jest woda. Preferowane są jednak wyższe wartości, szczególnie jeśli kilkunastoletni dom zamieszkuje większa rodzina. 18 kW może być niewystarczające do komfortowego korzystania z dwóch łazienek jednocześnie, ponieważ odczuwalna będzie niższa temperatura wody. Przeciętne wartości mocy kotła, jakie można spotkać najczęściej to 12 kW – 15 kW. Posiadając jednak starszy dom, w którym straty ciepła są bardziej dotkliwe lub planując podgrzewanie wody, trzeba wybrać kocioł o większej mocy grzewczej. Sprawdź więcej informacji o kotłach na ekogroszek w naszym poradniku.

Jaka moc pieca C.O. jest optymalna?

Nie należy zapominać także o dobrej jakości opału, który obok adekwatnej mocy pieca C.O. będzie kluczowy, jeśli chodzi o efektywne ogrzewanie domu i wody. Ekogroszek o dobrych parametrach zapewnia wydajne spalanie, a piec automatyczny z kotłem retortowym dozuje ilość opału. Utrzymując temperaturę pieca na około 55-65°C, masz pewność, że ogrzewasz dom ekonomicznie i ekologicznie. Pomocna jest automatyka stosowana w centralnym ogrzewaniu – termostaty, regulatory i czujniki pomogą Ci kontrolować podaż energii cieplnej. Zmniejszenie temperatury w pomieszczeniach nawet o 1°C generuje znaczne niższe koszty ogrzewania – nawet do 6% w sezonie grzewczym. Natomiast nieuzasadnione podniesienie temperatury w pomieszczeniach o 1°C, to wzrost wydatków o około 10%. Warto zatem trzymać się wyregulowanej temperatury, ustawionej na stałym poziomie – wówczas moc pieca także będzie optymalna.

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: