Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Pellet czy gaz ziemny - czym ogrzać dom?

Pellet czy gaz ziemny - czym ogrzać dom?

W sezonie grzewczym, ciepło możesz pozyskiwać z kilku różnych źródeł takich, jak choćby ekogroszek, pellet czy gaz ziemny. W tym artykule skupiliśmy się na dwóch ostatnich rodzajach. Jakie więc są zalety i wady pelletu oraz gazu ziemnego? Które rozwiązanie jest nie tylko tańsze, ale też bardziej ekologiczne?

Ogrzewanie na pellet czy gaz – ważna decyzja na lata

Piec na pellet czy gaz ziemny – to, który sposób ogrzewania domu wybierzesz, jest ważną decyzją na lata. Dlatego też, zanim zdecydujesz się wydać pieniądze na nowy piec, a później na potrzebne paliwo, dobrze zastanów się nad zaletami i wadami zarówno pelletu, jak i gazu ziemnego. Pamiętaj jednocześnie, by zwrócić uwagę nie tylko na kwestie finansowe, ale także na komfort, łatwość użytkowania i bezpieczeństwo pieca oraz wpływ danego rodzaju opału na środowisko.

Co jest tańsze: pellet czy gaz?

Cena jest jedną z najważniejszych kwestii uwzględnianych na etapie wyboru ogrzewania domu. Co jest tańsze – pellet czy gaz? To jedno z najczęściej pojawiających się pytań.

Pod tym względem, zdecydowanie wygrywa pellet. Jak się bowiem okazuje, przy korzystaniu z pelletu, średnio za 1 kWh należy zapłacić około 17 groszy. W domach ogrzewanych gazem ziemnym, koszt 1 kWh wzrasta nawet do 23 groszy (w przypadku gazu LPG cena jest jeszcze wyższa). W praktyce oznacza to, że do ogrzania domu o powierzchni 150 m2 będziesz potrzebować około 3,7 t pelletu czyli około 3500 zł, podczas gdy za ogrzanie go gazem ziemnym zapłacisz średnio 4200 zł, a LPG nawet około 7000 zł!

Ogrzewanie na pellet czy gaz – zalety i wady pierwszego rozwiązania

Pellet w porównaniu do tradycyjnego węgla kamiennego to paliwo, które jest nie tylko bardziej ekologiczne, ale też czystsze. Dla przypomnienia: pellet to nic innego, jak sprasowany granulat drzewny, który – w przeciwieństwie np. do korzystania z węgla kamiennego – nie wiąże się z powstawaniem uporczywych zabrudzeń w kotłowni czy w miejscu magazynowania.

Pellet – kaloryczność, ekologia i komfort użytkowania

W Polsce pellet cieszy się coraz większą popularnością, między innymi ze względu na łatwość pozyskania. Paliwo to wyróżnia się stosunkowo wysoką kalorycznością (na poziomie około 18,5 MJ/kg) oraz niewielką ilością popiołu pozostałą po spaleniu (~≤0,7%). W porównaniu do innych rodzajów opału, pellet ma przyjemny zapach drewna, zaś popiół, który pozostaje, można wykorzystać jako naturalny nawóz do przydomowych roślin. Na tym jednak zalety pelletu się nie kończą. Jeśli masz dylemat i nie wiesz czy kupić piec na pellet czy gaz, pamiętaj, że pierwszy rodzaj paliwa jest bardzo ekologiczny i przyjazny zarówno domownikom, jak i środowisku. Niekwestionowaną zaletą pelletu jest także forma pakowania – przezroczyste worki wypełnione 15 kg paliwa są wygodne zarówno w przechowywaniu, jak i uzupełnianiu kotła podczas ogrzewania domu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pelletu, jego produkcji czy kaloryczności, zajrzyj do artykułu: Pellet - czym jest i jak wygląda jego produkcja?.

Kocioł na pellet - wady

Czy pellet ma jakiekolwiek wady? Z pewnością minusem może być dla wielu osób cena kotła. Pamiętaj jednak, że jest to jednorazowy wydatek (a właściwie inwestycja w komfort domowników), który pozwoli Ci cieszyć się przyjemną temperaturą w domu nawet podczas najbardziej siarczystych mrozów. Poza tym wysokiej klasy piec na pellet umożliwi Ci łatwą regulację temperatury, a także możliwie jak najbardziej ekonomiczne wykorzystanie opału.

Ogrzewanie gazowe

Jeśli z różnych względów wciąż masz dylemat i nie wiesz czy wybrać pellet czy gaz, pora na krótkie wyjaśnienie najważniejszych kwestii związanych z ogrzewaniem gazowym.

Przede wszystkim – o czym już wspomnieliśmy – ogrzewanie gazowe jest z reguły droższe zarówno od ogrzewania pelletem, jak i ekogroszkiem (o czym więcej przeczytasz w artykule Gaz czy ekogroszek – jakie paliwo jest bardziej ekonomiczne?).

Zaletą tego rozwiązania jest stosunkowo niska cena zbiornika – zwłaszcza, jeśli zdecydujesz się skorzystać z opcji jego dzierżawy. W odróżnieniu od innych sposobów ogrzewania domu, płynny gaz przechowywany jest najczęściej w ogrodzie, a uzupełnianiem zbiornika (naziemnego lub podziemnego) zajmuje się serwis, który jednocześnie jest odpowiedzialny za sprawdzanie szczelności urządzenia.

Wadą tego rozwiązania – poza wspomnianą już ceną, jest fakt, że kotły na gaz można instalować wyłącznie w domach, które są podłączone do siedzi gazowniczej. W przypadku ogrzewania pelletem, takiego problemu nie ma.

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: