Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Miał węglowy - powstawanie, kaloryczność, zakaz sprzedaży

Miał węglowy - powstawanie, kaloryczność, zakaz sprzedaży

Miał węglowy był najpopularniejszym rodzajem paliwa wykorzystywanym w polskich domach. Szacuje się, że stanowił sporo ponad połowę spośród 12 milionów ton węgla, które ogółem kupowali polscy konsumenci. Był, bo od 1 lipca 2020 roku obowiązuje na terenie całego kraju zakaz sprzedaży miału węglowego prywatnym użytkownikom, a także firmom, które chciały spalać go w kotłach o mocy mniejszej niż 1 MW. W praktyce oznacza to, że z miału węglowego mogą korzystać obecnie tylko naprawdę duże przedsiębiorstwa. Skąd bierze się miał węglowy, jakie są jego podstawowe parametry jak wilgotność, kaloryczność oraz zawartość popiołu i dlaczego zdecydowano się wprowadzić zakaz sprzedaży? O tym więcej w naszym artykule!

Miał węglowy, czyli drobny węgiel kamienny

Miał węglowy to nic innego niż bardzo drobny węgiel kamienny wydobywany w wielu kopalniach. Do tej kategorii zawiera się teoretycznie urobek o ziarnach mniejszych niż 3 cm średnicy (takie lub nieco większe są ziarna klasycznego ekogroszku). W praktyce natomiast miał węglowy odsiewa się od większych ziaren, które sprzedaje się za wyższą cenę, a rozmiar samego miału nie przekracza 6 mm średnicy.

W związku z tym gotowy produkt może mieć postać przypominającą żwir lub wręcz piasek. Taka forma niekorzystnie wpływa na parametry opałowe miału. Przede wszystkim zawartości wilgoci oraz popiołu, czyli materiału niepalnego. W miale najgorszej jakości wilgotność może przekraczać 20%, a zawartość popiołu dochodzić nawet do 30%. W skrajnym przypadku zatem przy zakupie tony miału połowę tej masy stanowią woda w postaci wilgoci oraz elementy niepalne.

Właściwości opałowe i kaloryczność miału węglowego

Miał węglowy nie jest zbyt wydajnym paliwem. Spośród produktów pochodzenia węglowego, którymi jeszcze do niedawna można było palić w domowych piecach, ma on zdecydowanie najniższą wartość opałową, czyli tak zwaną kaloryczność. Wynosi ona około 19 MJ/kg i jest to nawet o ponad 20% mniej niż dostępny w naszej ofercie Ekogroszek Premium Plus. Sprawia to, że zakup miału węglowego był tylko pozorną oszczędnością, bo realnie, aby osiągnąć takie same efekty spalania miału w porównaniu do innych paliw stałych, trzeba było zużyć go zdecydowanie więcej.

Taka kalkulacja nie była jednak powszechna, a miał pozostawał do momentu zakazu sprzedaży najpopularniejszym paliwem stałym wykorzystywanym w Polsce. Szacuje się, że każdego roku konsumenci kupowali około 12 milionów ton produktów pochodzących od węgla kamiennego – około 7,5 miliona ton stanowił właśnie miał.

Warto jednak pamiętać, że zakaz sprzedaży miału nie wynika przede wszystkim z niskiej jakości tego paliwa, a ze szkodliwego wpływu na środowisko – zwłaszcza na jakość powietrza. Miał był jedną
z podstawowych przyczyn powstawania smogu.

Miał węglowy – zakaz sprzedaży a ekologia

Proces spalania miału węglowego jest niezwykle szkodliwy dla powietrza, którym oddychamy. Przede wszystkim wydzielają się wówczas:

Teoretycznie bardziej ekologiczne spalanie miału byłoby możliwe. Jeśli zastosowałoby się wydajną instalację w domu oraz kocioł o właściwych parametrach można znacznie ograniczyć emisję szkodliwych substancji. Problemem wciąż pozostawałby jednak sam miał węglowy – jest to produkt o zmiennych parametrach i właściwościach. Trudno o dwie identyczne partie o identycznym składzie. Zawsze więc byłoby ryzyko zwiększonego zanieczyszczania środowiska.

Co zamiast miału węglowego?

Osoby, które do tej pory korzystały z miału węglowego, jako głównego paliwa w swoich domowych piecach stoją przed wyborem alternatywy. Na szczęście bez trudu można znaleźć produkty, które są
z jednej strony bardziej wydajne niż miał, a z drugiej również przyjaźniejsze dla środowiska. Spośród paliw dostępnych w naszym sklepie z całą pewnością możemy polecić ekogroszek w różnych wariantach:

Alternatywą dla ekogroszku może być paliwo pochodzenia naturalnego, czyli pellet (Pellet Premium Plus). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych paliw, ich właściwości oraz wpływu na środowisko, zachęcamy do zapoznania się z artykułami dostępnymi w naszym serwisie:

Warto jednak wiedzieć, że bez względu na podjętą decyzję, będzie ona korzystna dla środowiska. Dodatkowo dzięki lepszym parametrom paliwa, a także wydajnej instalacji grzewczej – również dla domowego budżetu.

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: