Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Jaki ekogroszek stosować do pieca z podajnikiem?

Jaki ekogroszek stosować do pieca z podajnikiem?

Piec z podajnikiem na ekogroszek to niezwykle wygodny, a przez to również coraz popularniejszy sposób ogrzewania domów. Ekogroszek jest znacznie mniej szkodliwy dla środowiska niż miał węglowy czy węgiel w tradycyjnej postaci, a przy tym stosunkowo tani i wydajny. Kupując opał, warto jednak zwrócić uwagę na takie właściwości jak wilgotność i kaloryczność oraz ilość popiołu i spiekalność paliwa, a także jego opakowanie. Podpowiadamy, jaki ekogroszek do pieca z podajnikiem wybrać.

 

Dlaczego workowany ekogroszek do pieca z podajnikiem to lepszy wybór?

Opał kupowany luzem jest tańszy, lecz mimo to warto wybrać workowany ekogroszek. Rozwiązanie to daje szereg korzyści takich jak:

 

 

 

 

Najlepszy ekogroszek cechuje się wilgotnością na poziomie 5% lub nieco większą, lecz nie przekraczającą 10%. Pakowany jest w wygodne worki z systemem mikrowentylacji, które zapewniają, że produkt utrzyma właściwe parametry.

 

Czemu odpowiednia wilgotność ekogroszku jest tak ważna?

Składowany luzem ekogroszek może być bardziej narażony na zawilgotnienie. Zbyt mokry ekogroszek to z kolei nieefektywne paliwo, które szybciej się zużywa i jest bardziej szkodliwe zarówno dla pieca, jak i dla środowiska. Dzieje się tak, ponieważ:

 

 

 

 

 

Wbrew pozorom przesuszony ekogroszek również nie jest jednak dobrym rozwiązaniem. Gdy paliwo jest zbyt suche, może zmniejszyć to wielkość płomienia i zaburzyć optymalny proces spalania. Ponadto, nieodpowiednio składowany luzem surowiec, wietrzeje i traci wartość opałową. Spadek ten może wynieść nawet 25-30% po zaledwie dwóch miesiącach.

 

Przeczytaj również: Parametry ekogroszku i jego wilgotność

 

Piec z podajnikiem na ekogroszek: kaloryczność paliwa i ciepło spalania

Ważnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę wybierając ekogroszek do pieca z podajnikiem, jest również kaloryczność produktu. Oznacza ona wartość opałową, czyli ilość ciepła, którą otrzyma się w wyniku spalania.

 

Kaloryczności nie należy mylić z ciepłem spalania podawanym przez niektórych sprzedawców. Ten drugi wskaźnik jest z reguły wyższy, przez co robi większe wrażenie na klientach. W rzeczywistości jednak jest mniej miarodajny, bo uwzględnia też energię wyzwoloną podczas skraplania wody, która nie przekłada się na wydajność ogrzewania.

 

Piec z podajnikiem na ekogroszek powinien być zasilany opałem o kaloryczność minimum 20 MJ/kg. Wyższej jakości ekogroszki mogą mieć natomiast wartość opałową, która dochodzi nawet do 30 MJ/kg. Czy wyższa kaloryczność to jednak zawsze lepsze i bardziej opłacalne rozwiązanie? Niekoniecznie.

 

Jaki ekogroszek do pieca z podajnikiem wybrać w zależności od temperatury na zewnątrz?

Duża wartość opałowa – taka jak w ekogroszku EKO Premium Plus (26-29 MJ/kg) – będzie dobrym wyborem zimą, zwłaszcza przy odczuwalnych mrozach. Wysoka kaloryczność paliwa sprawi wówczas, że temperatura w domu będzie odpowiednia a spalanie dużo wolniejsze. Oznacza to z jednej strony oszczędność, a z drugiej rzadszą konieczność uzupełniania podajnika w piecu.

 

Na ekogroszek EKO Classic o niższej kaloryczności (21-24 MJ/kg) warto natomiast postawić w cieplejsze dni, szczególnie wiosną i jesienią. Duży potencjał grzewczy często nie zostanie wtedy w całości wykorzystany, bo wysokokaloryczne paliwo trudniej dopalić do końca na niskiej mocy.

 

W takich warunkach w zupełności wystarczy więc tańszy opał, który przy bardzo niskiej temperaturze na zewnątrz spalałby się zbyt szybko. Rozwiązaniem pośrednim, dobrym na okresy przejściowe lub cieplejsze, zimowe dni jest z kolei paliwo EKO Premium (23-27 MJ/kg).

 

Przeczytaj również: Ekogroszek wysokokaloryczny a niskokaloryczny – co wybrać?

 

Popiół i spieki w piecu z podajnikiem na ekogroszek

Wreszcie, przy zakupie ekogroszku do pieca z podajnikiem liczy się również spiekalność paliwa oraz ilość popiołu, która zostaje po jego spaleniu. Gdy opał zawiera więcej substancji niepalnych, jest mniej wydajny. Więcej popiołu to także konieczność częstszego czyszczenia pieca. Jego zawartość nie powinna więc przekraczać 10% masy ekogroszku.

 

Wspomniane wcześniej ekogroszki zawierają od ok. 3% (EKO Classic i EKO Premium Plus) do ok. 5% popiołu (EKO Premium). Wyróżnia je też bardzo niski współczynnik spiekalności (RI). Im wskaźnik ten jest wyższy, tym więcej spieczonego popiołu (spieków) zbiera się w piecu, co zmniejsza efektywność opału, a z czasem przyśpiesza też zużycie urządzenia oraz utrudnia utrzymanie go w czystości.

 

Przeczytaj również: Spiekalność i skład ekogroszku, czyli dane opisujące ekogroszek

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: