Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Czy ekogroszek to węgiel, czyli czym się różni ekogroszek od węgla?

Czy ekogroszek to węgiel, czyli czym się różni ekogroszek od węgla?

Do niedawna głównym źródłem opału w domach pozostawały węgiel kamienny, drewno czy gaz. Ekogroszek zaczął powszechniej pojawiać się w gospodarstwach domowych w ostatnich latach. Zastanawiasz się, czy ekogroszek to węgiel? Jakie są różnice między ekogroszkiem a węglem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Czy ekogroszek to węgiel?

Wiele osób klasyfikuje ekogroszek jako inny niż węgiel rodzaj paliwa. Ekogroszek powstaje jednak na bazie węgla kamiennego lub brunatnego, który musi spełniać szereg restrykcji i odpowiednich parametrów. Jedne z nich to wysoka kaloryczność, która umożliwia mniejsze zużycie paliwa do ogrzania domu, niska spiekalność, która zapobiega tworzeniu się spieków, czyli zbrylaniu się węgla, a także niska zawartość siarki, która przyczynia się do ekologicznego charakteru tego paliwa. Ekogroszek jest zatem węglem, powstającym z jego wyselekcjonowanych złoży. Jego bezdymne spalanie, które może wprowadzać w błąd, iż nie jest on węglem, zawdzięczane jest budowie kotła z podajnikiem i odpowiedniej technice spalania. Aby zrozumieć specyfikę danych paliw, zapoznaj się z naszymi wytycznymi, opisującymi rodzaje węgla na podstawie wielkości ziarna:

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o produkcji ekogroszku, zapoznaj się z naszym artykułem na ten temat.

Ekogroszek a węgiel – różnice

Ekogroszek różni się od węgla wielkością ziarna, która jest mniejsza. Przeznaczony jest do kotłów retortowych, które cechują się wysokim stopniem automatyzacji, ułatwiając codzienne kontrolowanie pieca. Ekogroszek, który podlega procesom takim jak wypiekanie i przesiewanie, posiada w swoim składzie znacznie mniej popiołu, co pozwala zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji do atmosfery. Produkcja węgla opałowego podlega znacznie mniejszym restrykcjom, dlatego nie składa się on wyłącznie z wyselekcjonowanych ziaren, a także innych, obniżających jakość opału składników. Dodatkowo węgiel składowany na zewnątrz, na plandekach posiada większą wilgotność, aniżeli dobrej jakości, zapakowany w polipropylenowe opakowanie ekogroszek. Wilgotność to również jeden z istotnych aspektów wpływających na jakość paliwa – wilgotny węgiel doprowadzi do rdzewienia pieca, a do atmosfery będą emitowane groźne związki siarki powstające w kontakcie z mokrym opałem. Jeśli chcesz precyzyjnie prześledzić parametry opisujące ekogroszek, takie jak kaloryczność czy wilgotność, przeczytaj nasz poradnik.

Plusy i minusy użytkowania ekogroszku

Każde z paliw znajdzie swoich sprzymierzeńców, jak i osoby, które nie są przekonane co do ich właściwości. Często właściciele gospodarstw domowych, którzy zdecydowali się na dane paliwo, trzymają się go kurczowo, niezależnie od jego parametrów. Czasem warto przetestować inne niż klasyczny węgiel metody ogrzewania, aby mieć dobre porównanie. Jeśli rozważasz wymianę starego pieca węglowego na nowoczesny piec z kotłem retortowym do ekogroszku, przeanalizuj poniższe aspekty.

Ekogroszek to produkt znacznie łatwiejszy w obsłudze niż zwykły węgiel kamienny. Jego drobne ziarno umożliwia samodzielną pracę pieca, a Ty zyskujesz więcej czasu na inne aktywności, niż sprawowanie nieustannej kontroli nad systemem grzewczym w kotłowni. Piec samoobsługowy ustala podaż opału, a Ty musisz dosypać ekogroszku raz na ok. 5 dni. Dużą wygodą jest również inteligentny system znajdujący się w większości pieców, który umożliwia utrzymywanie ustalonej temperatury w domu w ciągu dnia, jak i nocy. Ekonomiczne ogrzewanie, ustawione w trybie ciągłym w pułapie 70 stopni sprzyja efektywnemu spalaniu opału i jego wydajności. Korzyścią płynącą z wyboru ekogroszku jest także możliwość ustawienia ogrzewania wyłącznie wody, co jest funkcją przydatną latem, wówczas obsługa pieca jest ograniczona do minimum. Ekogroszek to nie tylko oszczędność czasu, ale i minimalizowanie skutków negatywnych dla środowiska naturalnego. Niska zawartość siarki i popiołu, cechująca ekogroszek dobrej jakości przyczynia się do mniejszej emisji szkodliwych gazów cieplarnianych i to w stopniu znacznie niższym, niż normy ustalone przez Unię Europejską. Ekogroszek to także bardzo schludny sposób ogrzewania domu – opał zapakowany w worki umożliwia sprawne składowanie i zachowanie porządku w kotłowni. Dodatkowo łatwo kontrolujesz wagę opału, który kupujesz. Możesz także wybierać spośród różnych dostawców i testować inne rodzaje ekogroszku. Jeśli zastanawiasz się, czy zacząć ogrzewać dom tym opałem, możesz wybrać niedrogi ekogroszek, który posiada bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Jego kaloryczność jest wysoka – na poziomie 24 MJ/kg, co umożliwia zużywanie mniejszej ilości opału do ogrzania domu za sprawą wydzielania większej ilości energii.  

Należy mieć na uwadze fakt, że zakup pieca z kotłem retortowym, który jest przeznaczony do spalania ekogroszku jest sporą inwestycją. Zazwyczaj możliwe jest jednak uzyskanie dofinansowania na wymianę starego pieca – sprawdź informacje w Twoim urzędzie miasta lub gminy. Kluczowe są także regularne przeglądy pieca i jego cotygodniowe czyszczenie. Ta czynność zajmuje ok. 15-20 minut, jednak należy o niej pamiętać, by nie doprowadzić do spadku wydajności spalania, a w dalszej perspektywie zablokowania sadzą wlotu komina. Ważny jest wybór ekogroszku o dobrej jakości, ponieważ spalanie będzie ekonomiczne i ekologiczne tylko z paliwem o optymalnych parametrach.

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: