Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Czym najlepiej palić w piecach i kotłach na miał węglowy?

Czym najlepiej palić w piecach i kotłach na miał węglowy?

Zakaz sprzedaży miału węglowego to dla wielu osób duży problem. Pomimo tego, że było to paliwo słabej jakości – zarówno pod kątem kaloryczności, jak i ekologii, było chętnie wybierane przez konsumentów ze względu na niską cenę, choć często oszczędność była pozorna. Teraz stają przed wyborem, czym najlepiej palić w piecach na miał węglowy? Jakie paliwo wybrać, bez konieczności ponoszenia dużych wydatków na dostosowanie instalacji grzewczej w domu? Oto kilka informacji i porad na ten temat!

Piece na miał – czy można palić w nich innym paliwem?

Podstawową kwestią, o której trzeba pamiętać w kontekście zakazu sprzedaży miału, jest fakt, że zmiana paliwa niekoniecznie musi oznaczać konieczność wymiany kotła czy nawet całej instalacji. Wręcz przeciwnie, jeśli wybierze się odpowiedni substytut miału węglowego, można z powodzeniem palić w dotychczas używanym piecu miałowym. Trzeba wiedzieć, że miał węglowy jest to produkt pochodzenia węglowego, więc można go zastąpić innym wyrobem tego samego pochodzenia.

W praktyce oznacza to, że w kotle na miał węglowy można palić ekogroszkiem czy tak zwanym orzechem. Można w pewnym uproszczeniu powiedzieć, że jest to taki sam węgiel, jak miał, ale starannie wyselekcjonowany – kawałki węgla są odpowiednio większe. Warto pamiętać też, że obie zasugerowane propozycje są paliwami lepszej jakości – z wyższą kalorycznością i niższymi niepożądanymi parametrami jak wilgoć czy popiół.

Jak palić ekogroszkiem w piecu na miał węglowy?

Co do zasady palenie ekogroszkiem nie różni się w dużej mierze od palenia miałem węglowym. Dla osób, które jednak nie używały wcześniej tego paliwa, warto podkreślić, że charakterystyka spalania może być nieco inna. Miał węglowy przy spalaniu nie wydziela bardzo wysokiej temperatury, nie pali się też intensywnym płomieniem. Wynika to z faktu, że ma niską kaloryczność, a także duży odsetek w składzie popiołu oraz wilgoci.

Ekogroszek z kolei jest paliwem o wiele wyższej kaloryczności i lepszym składzie. To oznacza, że szybko osiąga bardzo wysoką temperaturę, a proces spalania może być bardzo intensywny. Jest to zasadnicza zmiana, która po przejściu z miału węglowego na ekogroszek może być problematyczna. W przypadku tego drugiego paliwa należy dokładać umiarkowane porcje, a także trzymać pod kontrolą cug, aby węgiel nie rozpalił się zbyt mocno. Przez to osiągnie się bardzo wysoką temperaturę przez krótki czas, a w przypadku ogrzewania domu o wiele efektywniejsze jest utrzymywanie umiarkowanej temperatury przez dłuższy czas.

W przypadku palenia ekogroszkiem dużym ułatwieniem jest też powtarzalność tego produktu. W przypadku miału dwie partie mogą zasadniczo różnić się od siebie – wilgotnością czy zawartością popiołu. Ekogroszek natomiast ma zdecydowanie bardziej wyśrubowane normy dotyczące składu, więc dwie partie, zwłaszcza kupione u tego samego dostawcy, będą miały niemal identyczne właściwości i charakterystykę spalania.

Czy można jeszcze palić miałem węglowym?

Na koniec warto wyjaśnić jeszcze jedną kwestię dotyczącą miału węglowego i zakazu sprzedaży. Czy oznacza on, że nie można palić tym paliwem w piecu? Zdecydowanie nie. Osoby, które mają zapas miału węglowego, mogą bez obaw wykorzystać go w całości. Jednak po jego wyczerpaniu nie będą mogły już kupić następnej partii. Wtedy warto rozważyć zakup paliwa wyższej jakości. Co można wybrać z oferty naszego sklepu? Oto najlepsze alternatywy dla miału węglowego:

Ekogroszek w ofercie naszego sklepu sprzedawany jest w wygodnych 25-klogramowych workach, które do domu klienta dostarczane są na stabilnych i odpowiednio zabezpieczonych paletach. Tak przechowywane nie brudzą, nie są również narażone na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych jak podniesiona wilgotność. Dostawa ekogroszku do klienta jest na terenie całej Polski darmowa!

Ekogroszek - sklep

EKO Classic
EKO Classic

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 24 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 21-24 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1199 zł 1249 zł
+ darmowa dostawa
EKO Premium
EKO Premium

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 5%

Cena: 1219 zł 1269 zł
+ darmowa dostawa
EKO Premium Plus
EKO Premium Plus

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1239 zł 1289 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: