Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Czym zastąpić miał węglowy? – ekologiczne i bardziej wydajne alternatywy

Czym zastąpić miał węglowy? – ekologiczne i bardziej wydajne alternatywy

Zakaz sprzedaży miału węglowego prywatnym użytkownikom sprawi, że do ogrzania domu gospodarstwa domowe będą musiały zastosować inne paliwo. Do wyboru na rynku jest kilka rodzajów ekogroszku, orzech węglowy czy też ekologiczny produkt pochodzenia naturalnego, czyli pellet. Które z nich będą najwydajniejsze, które w najmniejszym stopniu będą negatywnie wpływać na środowisko? I wreszcie, które okażą się najbardziej ekonomiczne i będą wymagały minimalnej inwestycji w nowy kocioł i instalację centralnego ogrzewania w domu? Postaramy się odpowiedzieć na te wszystkie pytania i poradzić, co wybrać jako alternatywę dla miału węglowego.

Ekogroszek jako alternatywa dla miału węglowego

Naturalnym zastępstwem dla miału węglowego może być ekogroszek. Jest to nic innego niż starannie wyselekcjonowany węgiel kamienny. Pod uwagę bierze się przede wszystkim jego wielkość. Produkt dostępny w naszym sklepie ma wielkość od 5 do 25 mm. Z takiej formy wynikają inne właściwości, czyli bardzo niska wilgotność (w przedziale od 5 do 10%) oraz bardzo mało popiołu – 3 do 5%. To z kolei sprawia, że jest to paliwo niezwykle wydajne, o wysokiej kaloryczności. Ta uzależniona jest od wybranego produktu i zawiera się między 24 a 29 MJ/kg, czyli o co najmniej kilkanaście procent więcej niż miał węglowy.

Jest to również paliwo o wiele bardziej ekologiczne – jest przede wszystkim efektywne, więc realnie trzeba spalić go o wiele mniej niż miału. Poza tym zawiera maksymalnie 0,5% siarki.

W ofercie naszego sklepu można wybrać następujące rodzaje ekogroszku:

Co niezwykle istotne dla osób, które zamieniają miał na ekogroszek, nie wymaga on wymiany kotła. Przynajmniej na początku można z powodzeniem palić tym paliwem w piecu na miał. Trzeba jednak pamiętać o innej charakterystyce spalania ekogroszku – łatwiej osiąga on wysoką temperaturę, więc trzeba z większym umiarem dokładać kolejne porcje, aby uzyskać taki sam efekt grzania. W przyszłości można pomyśleć o modernizacji instalacji na rzecz kotła przystosowanego specjalnie do ekogroszku z wygodnym podajnikiem. Jest on czysty, prosty w obsłudze i pozwala z bardzo dużą dokładnością dozować paliwo, co w ostatecznym rozrachunku przekłada się na niższe koszty ogrzewania.

Orzech węglowy – mało dymu i dużo ciepła

Paliwem podobnym do ekogroszku jest orzech. Jest to kolejny produkt pochodzący od węgla kamiennego – tym razem z jeszcze większymi kawałkami. W przypadku orzecha są to wyselekcjonowane fragmenty węgla w rozmiarze od 25 do 50 mm. Poza tym ma bardzo podobne właściwości do ekogroszku, czyli kaloryczność do 27 MJ/kg, niską wilgotność (5-10%), niską zawartość popiołu (około 7%) oraz bardzo niską zawartość siarki (mniej niż 0,5%).

Dodatkowym atutem orzecha jest fakt, że bez przeszkód można palić nim w każdym rodzaju kotła na paliwo stałe. Więc jeśli ma być alternatywą dla miału węglowego, nie wymaga żadnych dodatkowych inwestycji w piec lub instalację grzewczą. Trzeba tylko poznać dobrze charakterystykę spalania, aby palić efektywnie.

W ofercie naszego sklepu można kupić orzech węglowy jako:

Pellet, czyli ekologiczne spalanie alternatywą dla miału

Osoby, którym zależy na jak najmniejszym negatywnym wpływie na środowisko połączonym z wydajnym spalaniem, można z całym przekonaniem polecić Pellet. Jest to paliwo stałe w postaci granulatu pozyskiwane z biomasy, a konkretniej z odpadów drzewnych, specjalnie hodowanych do tego celu roślin, ale również z produktów ubocznych upraw rolniczych. Sprawia to, że pozyskiwanie tego paliwa jest neutralne dla środowiska. Dotyczy to również emisji CO2, który wykorzystane do produkcji pelletu rośliny wcześniej pobierają z atmosfery i przekształcają go w tlen.

Pellet ma kaloryczność na podobnym poziomie jak miał węglowy, czyli do 19 MJ/kg, a to oznacza, że jego wydajność grzewcza jest bardzo podobna. Jednak pod względem efektywności spalania jest to paliwo nieporównywalnie lepsze. Przede wszystkim ze względu na zawartość popiołu na poziomie zaledwie 0,7% i wilgotności nieprzekraczającej 10%. Trzeba jednak pamiętać, że do spalania pelletu konieczne jest zastosowanie specjalnego kotła – inwestycja w niego z pewnością będzie jednak opłacalna. Zarówno pod kątem efektywności ogrzewania, jak i optymalizacji wydatków.

W ofercie naszego sklepu można kupić pellet jako:

Przy zakupie każdego z omawianych tu produktów – dostawa na terenie całego kraju za darmo!

Ekogroszek - sklep

EKO Classic
EKO Classic

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 24 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 21-24 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1199 zł 1249 zł
+ darmowa dostawa
EKO Premium
EKO Premium

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 5%

Cena: 1219 zł 1269 zł
+ darmowa dostawa
EKO Premium Plus
EKO Premium Plus

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1239 zł 1289 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: