Do jakiego kotła przeznaczony jest pellet?

Do jakiego kotła przeznaczony jest pellet?

Jeżeli przekonały Was zalety pelletu i zastanawiacie się nad tym źródeł opału w swoich domach, to warto przemyśleć zakup odpowiedniego kotła. Z reguły przeznaczone do spalania pelletu kotły wyposażone są w automatyczne podajniki (ślimakowe lub pneumatyczne) i zbiorniki paliwa. Celem tych podajników jest dostarczenie paliwa ze zbiornika do paleniska. Ponadto większość tego rodzaju kotłów są to urządzenia jednofunkcyjne. Oznacza to, że zasilają tylko instalację grzewczą. Niekiedy zdarzają się modele z wbudowanym zasobnikiem, co umożliwia przygotowanie także ciepłej wody użytkowej.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając piec na pellet?

Pellet jest przeznaczony do kotłów dedykowanych pod ten konkretny rodzaj paliwa. Jednak producenci urządzeń oferują także modele kotłów, które przeznaczone są nie tylko do spalania pelletu, ale można w nich używać np. ekogroszek. Jest to propozycja dla wszystkich niezdecydowanych osób, które lubią mieć możliwość wyboru co do materiału opałowego – nawet po zakupie sprzętu.

Przy zakupie kotła należy zwrócić uwagę także na moc urządzenia. Nie jest zalecane kupowanie kotła o mocy większej niż ta wykazana w projekcie domu, ponieważ praktyka pokazuje, że przez zdecydowanie większą część sezonu grzewczego urządzenie będzie pracować z mocą mniejszą od maksymalnej. Tylko dzięki temu osiągnie najwyższą sprawność – czyli z porcji paliwa uzyska się najwięcej energii. Ponadto zużycie pelletu jest mniejsze dzięki temu.

Dobry wybór

Aby mieć pewność, że wybrany kocioł przeznaczony na pellet będzie się sprawdzał w domu, warto na początku sprawdzić wymiary. Ważne jest, aby kotłownia zapewniła wystarczającą ilość miejsca na urządzenie. Pamiętać należy, że urządzenie nie może wejść „na styk” – powinna zostać zachowana wolna przestrzeń. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy także sprawdzić średnicę komina. W danych urządzenia zawsze zamieszczone są informacje dotyczące średnicy i wysokości komina, z jakim może pracować kocioł.

Pellet można stosować w dowolnym kotle do spalania biomasy, przy czym w większości są to modele z automatycznym podawaniem paliwa z podajnikiem ślimakowym, retorowym i rynnowym, z typowym paleniskiem lub paleniskiem pelletowym. Jednak przed podjęciem decyzji o zakupie, warto bliżej zapoznać się z parametrami urządzenia, aby zapewnić sobie najlepszy wybór.