Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Dobry ekogroszek – jak sprawdzić jakość ekogroszku?

Dobry ekogroszek – jak sprawdzić jakość ekogroszku?

Zastanawiasz się, jakie parametry ma dobry ekogroszek? Co wpływa na jakość ekogroszku? Chyba każdy właściciel gospodarstwa domowego chciałby, aby jego opał spalał się efektywnie, zapewniając dużo ciepła. Z naszego poradnika dowiesz się, jaki jest dobry ekogroszek.

Jakość ekogroszku – jak ją sprawdzić?

  1. Sprawdź na opakowaniu parametry opału

Zdarza się, że osoby kupujące ekogroszek nie mają możliwości, by zweryfikować jego jakości. Dzieje się tak w przypadku zakupu ekogroszku składowanego luzem lub workowanego, który nie posiada odpowiednich oznaczeń i opisu parametrów na opakowaniu.

  1. Ciepło spalania to nie kaloryczność

Może się także zdarzyć, że na worku z ekogroszkiem podana jest nie wartość opałowa (kaloryczność), a ciepło spalania, które z założenia jest wyższe. Taka informacja może zachęcać do zakupu, ale w rezultacie nie stanowi świetnej okazji, a jedynie chwyt marketingowy. Ciepło spalania nie ma bowiem realnego wpływu na efektywne użytkowanie opału, a jego wartość nie jest kluczowa przy wyborze ekogroszku.

  1. Nie kieruj się wyłącznie ceną

Warto sprawdzać jakość ekogroszku, o której świadczą przede wszystkim odpowiednie parametry. Kluczowa jest kaloryczność, ale równie istotna jest wilgotność czy zawartość popiołu w opale. Przy wyborze ekogroszku nie warto kierować się wyłącznie ceną. Wiele osób analizuje, ile opału zużyło w poprzednim sezonie grzewczym oraz jakie były koszty ogrzewania. Następnie wybiera ofertę ekogroszku zbliżoną do tej z poprzedniego roku. Rezultatem może być szybkie ubywanie paliwa i zakup większej ilości ton ekogroszku, by ogrzać dom, ponieważ kupujący nie zwrócił uwagi na parametry, takie jak chociażby kaloryczność. Nie warto zatem przywiązywać uwagi wyłącznie do ceny, ponieważ mimo że oferty mogą być do siebie zbliżone, parametry ekogroszku często są zgoła inne.

  1. Badanie parametrów ekogroszku w laboratorium

Oprócz dokładnego zweryfikowania właściwości ekogroszku, które podaje producent, możesz również skorzystać z badania kaloryczności. Wystarczy, że wyślesz próbkę (około 6 kg) ekogroszku do specjalistycznego laboratorium, gdzie dokładnie zostaną zbadane jego wszystkie parametry. Cena badania to około 300 zł, ale jeśli zależy Ci na profesjonalnej ocenie parametrów ekogroszku przed zakupem, może być to dobre rozwiązanie. Inna opcja to podzielenie się kosztami badania laboratoryjnego z sąsiadem, który również planuje zakup ekogroszku.

Parametry ekogroszku – jaki jest dobry ekogroszek?

Na jakość ekogroszku wpływają przede wszystkim jego dobre parametry. Na co powinieneś zwrócić uwagę przed zakupem?

Kaloryczność, czyli inaczej wartość opałowa świadczy o ilości ciepła wydzielanej podczas spalania jednostki paliwa. Podawana jest w MJ/kg (megadżule na kilogram). Im wyższa jest kaloryczność, tym mniej opału potrzebujesz do ogrzania domu. Decydując się na ekogroszek o wysokiej wartości opałowej, możesz zakupić mniej produktu, który posłuży Ci na dłużej. Zyskasz również nieco miejsca w kotłowni. Warto dostosowywać kaloryczność do panujących warunków atmosferycznych, co zapewnia efektywne i ekonomiczne spalanie, pozwalające nieco zaoszczędzić.

Ekogroszek wysokokaloryczny wybierz na miesiące jesienne i zimowe. Opał o kaloryczności 24-27 MJ/kg lub 26-29 MJ/kg zapewnia lepszy potencjał grzewczy w mroźne dni. Tak wysoka kaloryczność nie sprawdzi się jednak latem – znaczna część energii będzie ubywać przez komin w postaci sadzy i dymu. Dobrym wyborem na zimowe miesiące jest przykładowo ekogroszek PREMIUM lub ekogroszek PREMIUM PLUS. Taki opał stanowi nieco większą inwestycję, ale nie potrzebujesz kupować wielu ton na sezon grzewczy.

Ekogroszek o niższej kaloryczności świetnie sprawdzi się wiosną i latem. Jego parametry pozwalają na efektywne spalanie w ciepłe dni, natomiast korzystanie z niego zimą jest nieopłacalne, ponieważ do ogrzania domu potrzeba by dużej ilości produktu. Optymalnym rozwiązaniem będzie kaloryczność w przedziale 21-24 MJ/kg, którą oferuje na przykład niedrogi ekogroszek EKO CLASSIC.

W Najlepszym Ekogroszku stawiamy na wysoką kaloryczność paliwa. Wybierz produkt skrojony do Twoich potrzeb.

 

Rodzaj opału

Kaloryczność

Ekogroszek EKO CLASSIC

21-24 MJ/kg

Ekogroszek PREMIUM

23-27 MJ/kg

Ekogroszek PREMIUM PLUS

29 MJ/kg

Orzech PREMIUM

23-27 MJ/kg

 

 

 

 

 

 

 

 

Przeczytaj również: Ekogroszek wysokokaloryczny a niskokaloryczny – co wybrać?

To kolejny kluczowy parametr wpływający na jakość ekogroszku. Istotne jest, aby ekogroszek nie był wilgotny, ponieważ może to doprowadzić do rdzewienia podajnika pieca oraz utrudniać spalanie paliwa. Mokry opał powoduje, że część energii zużywana jest na odparowanie wody, a nie na ogrzewanie domu. Wilgotny ekogroszek znacznie zmniejsza efektywność spalania. Dodatkowo jest szkodliwy dla środowiska, ponieważ podczas spalania do atmosfery emitowane są szkodliwe związki siarki. Aby uniknąć tej sytuacji, postaw na dobry ekogroszek workowany. Opakowanie zabezpiecza opał przed zawilgoceniem. Unikaj ekogroszku składowanego luzem, przykładowo na plandekach. Opady deszczu i śniegu znacznie pogarszają jego jakość.

Sprawdź też: Mokry ekogroszek, czyli jak sprawdzić wilgotność ekogroszku?

Spieki to niedopalone kawałki węgla, które utrudniają optymalne spalanie. Spiekalność określana jest przez liczbę Rogi. Ważne jest, aby ten parametr ekogroszku był na jak najniższym poziome, a najlepiej wynosił 0. Pozwoli to uniknąć uporczywego usuwania spieków i kontrolowania pracy pieca, który z założenia powinien działać automatycznie. Wybieraj opał o niskiej spiekalności, który oznaczony jest wartościami od 0 do 20. Przedział 55-85 opisuje węgle mocno spiekające, których lepiej unikać. Oprócz liczby Rogi, pamiętaj także o typie węgla, na którym bazuje ekogroszek. Węgiel typu 31 – płomienny oraz typ 32 – gazowo-płomienny cechują się niską spiekalnością.

Chcesz dowiedzieć się więcej o spiekalności? Zapoznaj się z artykułem: Spiekalność i skład ekogroszku, czyli dane opisujące ekogroszek.

Niewielka ilość popiołu w ekogroszku wskazuje na to, że opał spala się niemal w całości, nie pozostawiając stopionego paliwa. Aby uniknąć uporczywego usuwania hałd popiołu z pieca, postaw na ekogroszek z zawartością popiołu na poziomie około 6%. Unikaj zapopielonych ekogroszków – taki opał przyczynia się do emitowania szkodliwych cząstek stałych do atmosfery i pogorszenia jakości powietrza.

Nie zapomnij również o wyborze ekogroszku workowanego. Polipropylenowe opakowanie zabezpiecza opał przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych i pozwala zachować jego dobrą jakość. Ekogroszek workowany to gwarancja, że Twój opał nie będzie wilgotny.

Gdzie kupić dobry ekogroszek?

Zapoznaj się z naszą ofertą ekogroszku. Stawiamy na produkty o wysokiej kaloryczności, niskiej wilgotności, pozbawione spieków i popiołu. Ekogroszek workowany z naszego sklepu online Najlepszyekogroszek.pl to gwarancja świetnej jakości i wydajnego spalania. Sprawdź sam!

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: