Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Ekogroszek polski, rosyjski, syberyjski – o pochodzeniu opału

Ekogroszek polski, rosyjski, syberyjski – o pochodzeniu opału

Wiele osób przed zakupem ekogroszku zapewne zastanawia się, na jaką kopalnię postawić – polską czy zagraniczną? Dwie wiodące lokalizacje, z których dostarczany jest ten opał to Polska i Rosja. Sprawdź, czym charakteryzuje się ekogroszek z polskich kopalni oraz ekogroszek rosyjski, określany także jako ekogroszek syberyjski.

Czym charakteryzuje się dobry ekogroszek?

Niezależnie czy wybierzesz ekogroszek polski lub rosyjski, zwróć uwagę na istotne właściwości tego paliwa. Optymalne parametry ekogroszku są kluczowe, aby ten surowiec uznać za efektywny oraz opłacalny. Kaloryczność ekogroszku, czyli wartość opałowa, powinna być minimum na poziomie 21-24 MJ/kg. Taka wartość dobrze sprawdzi się jesienią czy wczesną wiosną, kiedy nie doskwierają niskie temperatury. Na wartości w przedziale 26-29 MJ/kg warto postawić mroźną zimą, by zapewnić ciepło w całym domu. Im wyższa kaloryczność, tym mniej ekogroszku musisz użyć, by ogrzać gospodarstwo domowe. Kolejny istotny parametr to wilgotność ekogroszku, która powinna utrzymywać się na jak najniższym poziomie, aby nie doprowadzić do rdzewienia podajnika pieca i mniej efektywnego spalania opału. Mokry ekogroszek to duże straty ciepła, ponieważ część energii zużywana jest na odparowanie wody, a nie na ogrzewanie domu. Optymalna wilgotność wynosi do 12%. Pamiętaj, aby wybierać ekogroszek workowany, zabezpieczony opakowaniem polipropylenowym, które chroni przed opadami atmosferycznymi. Ekogroszek składowany luzem jest narażony na deszcz i śnieg, staje się wilgotny i znacznie mniej efektywny. Inny ważny wskaźnik to spiekalność ekogroszku – najlepsze są ekogroszki bez spieków, ponieważ ograniczają szansę na zbrylanie się opału, a tym samym poświęcanie czasu na kontrolowanie pracy pieca. Należy wybrać ekogroszek o niskiej spiekalności, w przedziale od 0 do 10, oznaczanym przez liczbę Rogi. Zwróć również uwagę na zawartość siarki i popiołu. Te parametry także powinny być jak najniższe, aby ograniczyć emisję cząstek stałych do atmosfery i zarazem zanieczyszczanie powietrza. Niska zawartość popiołu, na poziomie nieprzekraczającym 5% to także gwarancja, że nie będziesz musiał nieustannie oczyszczać pieca z nawarstwiającego się popiołu. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym paliwie, sprawdź także jak produkowany jest ekogroszek.

Ekogroszek z Rosji, ekogroszek syberyjski workowany – wszystko, co musisz wiedzieć

Ekogroszek rosyjski zdecydowanie może zachęcać atrakcyjną ceną. Wszystko za sprawą popularności kopalni odkrywkowych na Syberii, które są znacznie tańsze w obsłudze niż kopalnie głębinowe stosowane w Polsce. Analogicznie, surowiec, jakim jest węgiel (a po odpowiedniej obróbce ekogroszek) także będzie tańszy. Dodatkowo, rosyjskie górnictwo jest sukcesywnie dofinansowywane przez rząd, a ceny eksportu za sprawą kolei także są atrakcyjne, co sprawia, że rosyjski ekogroszek jest tańszy niż polski. Cechy, które wyróżniają ekogroszek syberyjski to bardzo niskie ryzyko spiekalności – możesz mieć pewność, że nie będziesz musiał spędzać godzin w kotłowni minimalizując spieki i kontrolując pracę pieca. Inny plus to niezwykle niska zawartość siarki (do 0,5%), dzięki czemu emisja szkodliwych związków do atmosfery jest znacznie mniejsza. Warto jednak pamiętać, że ekogroszek rosyjski ma miękką formułę, która posiada tendencję do zamieniania się w miał. Umiejętne eksploatowanie pieca i spalanie tego paliwa w odpowiednim kotle retortowym, który dozuje ilość opału, pozwolą na efektywne i wydajne ogrzewanie domu. Praktycznie zerowa spiekalność i niewielka obecność siarki sprawiają, że ten opał jest ekologiczny. Kotły z podajnikiem ślimakowym i tłokowym umożliwiają niemal bezdymne spalanie, a emisja gazów cieplarnianych jest kilkukrotnie niższa od norm przyjętych przez UE.

Ekogroszek polski – cechy charakterystyczne

Dużą zaletą ekogroszku z polskich kopalni jest wysoka kaloryczność, która idealnie sprawdzi się podczas chłodnych miesięcy. Wysoka wartość opałowa (powyżej 24 MJ/kg) pozwala na zakup mniejszej ilości ekogroszku, a zarazem niższą emisję spalin. Ekogroszek o dobrych właściwościach to rentowne rozwiązanie – nie musimy kupować wiele opału, by efektywnie ogrzać dom. Jeśli chcesz nieco zaoszczędzić, warto stosować zamiennie ekogroszek o nieco niższej kaloryczności, w przedziale 21-24 MJ/kg, który dobrze poradzi sobie z ogrzewaniem domu na przełomie jesieni i zimy czy wczesną wiosną. Wówczas niższa kaloryczność jest naprawdę wystarczająca. Aspektem, który wpływa na cenę polskiego ekogroszku są kopalnie głębinowe, częściej stosowane w naszym kraju. Wymagają większych nakładów finansowych w ramach obsługi oraz wielu pracowników, stąd cena polskiego ekogroszku workowanego jest wyższa niż surowca zza granicy. Mimo dużej zalety ekogroszku z Polski, jaką jest wysoka kaloryczność, cechuje go także wyższa spiekalność, która wpływa negatywnie na pracę kotła. Możliwe jest częstsze usuwanie powstających spieków i kontrolowanie pieca, aniżeli w przypadku ekogroszku syberyjskiego. Warto pamiętać także, że polski ekogroszek posiada wyższy procent siarki, która przyczynia się do emisji szkodliwych związków do atmosfery. Polski surowiec ma zatem mniej ekologiczny charakter.

Rosyjski ekogroszek workowany a polski ekogroszek

Ekogroszek polski czy ekogroszek rosyjski? Wybór należy do Ciebie. Pamiętaj, że opał powinien spełniać optymalne kryteria, jeśli chodzi o kaloryczność (24 MJ/kg), wilgotność (do 12%), spiekalność (0-10 Rogi), zawartość popiołu (do 5%). Przy dobrych parametrach, pochodzenie ekogroszku nie ma większego znaczenia. Warto jedynie pamiętać o cechach charakterystycznych, które wyróżniają ekogroszek z polskich kopalni i ekogroszek syberyjski, rosyjski.

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: