Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Jak czyścić piec na ekogroszek?

Jak czyścić piec na ekogroszek?

Czyszczenie pieca na ekogroszek wbrew pozorom nie jest tak trudnym zadaniem, jak może się wydawać. Prawidłowo wyczyszczony piec będzie nie tylko dłużej oraz wydajniej ogrzewał dom, ale będzie bezpieczny dla domowników. Jak czyścić piec na ekogroszek i jak często to powtarzać? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Dlaczego czyszczenie pieca jest tak ważne?

Nowoczesne piece na ekogroszek to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów ogrzewania domów. Polacy chętnie po nie sięgają, m.in. dlatego, że są wydajne, bezproblemowe w eksploatacji, a ich obsługa często jest w dużym stopniu zautomatyzowana. Popularność pieców świetnie odzwierciedla popularność ekogroszku, który jest jednym z najbardziej ekologicznych paliw (generuje stosunkowo niedużo spalin i popiołu).

Więcej o korzyściach wynikających z używania ekogroszku dowiesz się z naszego artykułu: „Wady i zalety ekogroszku”.

Aby piec na ekogroszek jak najdłużej spełniał swoją funkcję, był wydajny i jednocześnie bezpieczny dla domowników, należy pamiętać o jego czyszczeniu.

Jak często czyścić piec na ekogroszek?

Użytkownicy pieców na ekogroszek często zastanawiają się, jak często czyścić tego typu kotły. Tymczasem nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy przede wszystkim od tego, jak często i w jaki sposób eksploatujesz piec, a także, jaki ekogroszek kupujesz.

Zastanawiasz się czy to już odpowiedni moment na czyszczenie pieca? Jeśli nie masz pewności, zwróć uwagę na ilość osadu na jego ściankach. Jeśli zauważysz, że grubość warstwy sadzy wynosi przynajmniej 2-3 mm, to znak, że czas na czyszczenie kotła. W praktyce takie nieczystości gromadzą się w piecu od około jednego do nawet kilku tygodni. Regularnie sprawdzaj więc stan ścianek i na tej podstawie ustalaj optymalny termin czyszczenia.

Czyszczenie pieca a jakość ekogroszku

Jeżeli zależy Ci na tym, by Twój piec działał jak najdłużej oraz, by nie było potrzeby jego częstego czyszczenia, postaw na wysokiej jakości ekogroszek o niskiej spiekalności. Im niższa spiekalność, tym mniejsza ilość popiołu pozostaje w kotle po spaleniu opału. Staraj się więc wybierać ekogroszek o niskiej spiekalności – parametr ten określany jest symbolem RI i nie powinien przekraczać 20. Po spaleniu, w piecu powinien pozostać lekki i sypki popiół pozbawiony spieków oraz niedopalonych kawałków.

Jak czyścić piec na ekogroszek?

Czyszczenie pieca nie jest ani trudne, ani też czasochłonne, dlatego tym bardziej warto regularnie to robić. Nie musisz wzywać specjalistycznej ekipy zajmującej się czyszczeniem pieców – zrobisz to samodzielnie w około 15 minut. Do tego celu będziesz potrzebować szczotkę drucianą, choć sprawdzi się tez tradycyjna szczotka do zamiatania podłogi. Na rynku znajdziesz także specjalne zestawy przeznaczone do czyszczenia pieców na ekogroszek, ale jeśli chcesz zaoszczędzić, w zupełności wystarczy wspomniana szczotka.

 

Zapamiętaj

Czyszczenie pieca na ekogroszek jest ważne - dzięki temu, piec może dłużej Ci posłużyć.

O czyszczeniu pamiętaj także już po zakończonym okresie grzewczym. Zaledwie kwadrans wystarczy, by wyczyścić piec z nadmiaru sadzy i tym samym przygotować go do kolejnego sezonu.

 

Zdecydowaną większość kotłów na ekogroszek można z łatwością wyczyścić przez drzwiczki załadunkowe. Kanały konwekcyjne zaś wyczyść przez otwory wyczystne. Jeśli Twój piec posiada przepustnice spalin, na czas czyszczenia otwórz je, dzięki czemu zmniejszysz pylenie w pomieszczeniu. Na koniec pamiętaj, aby dokładnie zamknąć wszystkie otwory.

Równie łatwo usuniesz z pieca popiół, który pozostał po spaleniu ekogroszku – zrobisz to przez drzwiczki popielnikowe.

Zanieczyszczony piec – czym grozi?

Zanieczyszczony piec, w który znajduje się gruba warstwa sadzy oraz innych resztek po spaleniu ekogroszku może prowadzić do utleniania się niebezpiecznych gazów i spalin. W praktyce oznacza to zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia domowników. O regularnym czyszczeniu pieca warto pamiętać także z uwagi na jego wydajność. Im więcej zanieczyszczeń w kotle, tym gorsza i mniej wydajna praca – to zaś wpływa bezpośrednio na większe zużycie ekogroszku, a tym samym wyższy finalny koszt ogrzewania). Innym, równie istotnym argumentem przemawiającym za potrzebą częstego czyszczenia pieca jest aspekt środowiskowy – zanieczyszczony piec emituje bowiem więcej szkodliwych substancji.

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: