Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Jak dobrać piec do powierzchni domu?

Jak dobrać piec do powierzchni domu?

Nominalna moc pieca powinna być wystarczająca, żeby ogrzać dom lub mieszkanie w najzimniejsze dni. Rzecz jasna, im większa powierzchnia, tym zadanie to jest trudniejsze. Zapotrzebowanie na ciepło zależy jednak nie tylko od wielkości, ale także cech konstrukcyjnych budynku. Sprawdź, jaki piec do powierzchni Twojego domu będzie odpowiedni.

Jak dobrać piec do powierzchni domu? Moc pieca i zapotrzebowanie budynku na ciepło

Zanim wybierzesz kocioł na ekogroszek lub jakikolwiek inny rodzaj pieca C.O., powinieneś upewnić się, że jego moc liczona w kilowatach (kW) nie będzie ani zbyt duża, ani tym bardziej zbyt mała. Pierwszy przypadek może generować dodatkowe, niepotrzebne koszty, z kolei w drugim w najzimniejsze dni sezonu grzewczego w domu będzie chłodno, bo urządzenie nie da rady odpowiednio go ogrzać.

Najlepiej więc, jeśli nominalna moc pieca będzie jak najbardziej zbliżona do maksymalnych strat cieplnych budynku. Będą one tym większe, im większa jest jego powierzchnia, a dokładniej kubatura, bo wysokość pomieszczeń także ma znaczenie.

Chodzi więc o ilość energii potrzebną do tego, żeby w środku utrzymać temperaturę pokojową przy najniższej średniej temperaturze dobowej, która mogłaby wystąpić. Zwykle przy projektach instalacji grzewczej przyjmuje się ją na -18°C do -20°C, co jest obecnie wartością w zupełności wystarczającą.

Jaki piec do powierzchni domu będzie odpowiedni? Projekt budynku i audyt energetyczny

Wiesz już, że aby odpowiedzieć na pytanie, jak właściwie dobrać piec co do powierzchni mieszkania lub domu, trzeba znać zapotrzebowanie budynku na ciepło. Od czego ono jednak zależy oprócz kubatury i jak dowiedzieć się, ile konkretnie wynosi?

Zapotrzebowanie energetyczne w dwóch domach o tej samej powierzchni i wysokości pomieszczeń może znacząco się różnić. Zależy ono bowiem m.in. od materiału i grubości ścian, jakości i grubości ocieplenia, czy typu, stanu oraz liczby okien i drzwi.

Zapotrzebowanie na ciepło jest zawarte w świadectwie charakterystyki energetycznej budynku. W przypadku domów z ostatnich 20 lat, które go nie posiadają, informacja ta może też znajdować się w projekcie budowlanym.

Gdy brak takich danych, możesz zlecić audyt energetyczny, co kosztuje około 1000 złotych. Rozwiązanie to warto rozważyć zwłaszcza w przypadku dużych, starszych budynków, lecz nie często nie jest niezbędne, by właściwie dobrać piec.

Jak dobrać piec do powierzchni domu lub mieszkania na podstawie szacunków?

Zapotrzebowanie na energię możesz też mniej więcej oszacować na podstawie wieku budynku. Przybliżone wartości w tabeli poniżej uwzględniają wiedzę o najczęściej wykorzystywanych materiałach oraz normach i praktykach budowlanych, które obowiązywały w danym czasie.

Im starszy budynek, tym trudniej jednak o w miarę precyzyjne szacunki, bo wiedza ta jest mniejsza, a zróżnicowanie konstrukcji oraz ich obecnego stanu większe. Dlatego też dla najstarszych domów i mieszkań podano wartość minimalną, lecz w skrajnych przypadkach może być ona wyższa (nawet do 200 W/m² lub 80 W/m³).

Tabela wskaźników orientacyjnego zapotrzebowania na moc grzewczą i wyliczenia

Wiek i rodzaj domu lub budynku

Przybliżony wskaźnik zapotrzebowania na ciepło

Na m² przy wysokości 2,5-2,7 m

Kubaturowy (na m³)

Nieocieplony sprzed 1970

min. 120 W/m²

min. 48 W/m³

Nieocieplony, lata 70. lub 80.

100 W/m²

40 W/m³

Sprzed 1990, docieplenie 5 cm styropianu

80 W/m²

32 W/m³

Lata 90. (5 cm styropianu)

70 W/m²

28 W/m³

Lata 2000-2010, docieplenie 8-10 cm

60 W/m²

24 W/m³

Po 2010, standardowe docieplenie 15 cm

50 W/m²

20 W/m³

Po 2010, szczególne docieplenie

40 W/m²

16 W/m³

Niskoenergetyczne i pasywne

10-40 W/m²

4-16 W/m³

 

W przypadku pomieszczeń o standardowej wysokości 2,5-2,7 metra wystarczy, że odpowiednią wartość z pierwszej kolumny tabeli przemnożysz przez metraż. Na przykład, dom z pierwszej dekady XXI wieku o powierzchni 200 m² będzie miał zapotrzebowanie cieplne około 12 kW, bo:

60 (W/m²) x 200 (m²) = 12 000 W.

Przy wyższych pomieszczeniach użyj z kolei wskaźnika kubaturowego i przemnóż go dodatkowo przez wysokość w metrach. Przykładowo, według szacunków do 90-metrowego mieszkania o wysokości 3,5 m, które jest w starej, lecz bardzo dobrze zachowanej kamienicy, należałoby dobrać piec o mocy 16 kW, bo:

48 (W/m³) x 90 (m²) x 3,5 (m) = 15 120 W.

Jak dobrać piec do powierzchni domu i jak ją liczyć?

Pamiętaj też, że do wyliczeń należy użyć powierzchni całkowitej podłóg (obrys budynku bez ścian zewnętrznych), a nie powierzchni użytkowej, do której nie wlicza się skosów, klatek schodowych, a czasem też ścian działowych. Z kolei powierzchnię pomieszczeń, w których utrzymywana będzie niższa temperatura (np. garaż czy sama kotłownia) można podzielić przez dwa przed dodaniem liczby do reszty.

Gdy dobierzesz kocioł o mocy odpowiedniej do zapotrzebowania, potrzebujesz już tylko dobrego opału, takiego jak ekogroszek. W zależności od tego, jak kalorycznego paliwa potrzebujesz, do wyboru masz między innymi: ekogroszek EKO Classic, EKO Premium lub EKO Premium Plus

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: