Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Jak działa piec na ekogroszek?

Jak działa piec na ekogroszek?

Ekogroszek to bardzo wydajny materiał opałowy, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zakup pieca przeznaczonego do spalania ekogroszku. Jak działa piec na ekogroszek? Jak go prawidłowo skonfigurować? W jaki sposób najlepiej rozpalać w piecu na ekogroszek? O tym wszystkim przeczytacie w naszym artykule.

Piec na ekogroszek – jak działa?

Kotły na ekogroszek najczęściej są dostępne w wersji z podajnikiem. Do podajnika wsypuje się węgiel zwykle raz na kilka dni, czyli o wiele rzadziej niż w przypadku klasycznych kotłów. To sprawia, że urządzeń nie trzeba tak często kontrolować, jak pieców na tradycyjny węgiel. Jak działa piec na ekogroszek? Na początku piec należy rozpalić, tak jak każdy inny piec. Później już urządzenie będzie działać samodzielnie. Piec ma wbudowany elektryczny sterownik, który kieruje pracą podajnika i przenosi odpowiednią ilość ekogroszku do paleniska. To właśnie za pomocą sterownika można dostosować działanie pieca do własnych wymagań. Urządzenie posiada również wentylator. Wentylator jest odpowiedzialny za doprowadzanie powietrza do paleniska, a co za tym idzie – efektywniejsze spalanie węgla.

Jak działa piec na ekogroszek? Podstawa to efektywne rozpalanie

Najczęściej polecaną metodą rozpalania w piecu na ekogroszek jest rozpalanie od góry. Jak to zrobić? Na samym dole należy ułożyć ekogroszek, na ekogroszku układa się drewno, a na drewnie rozpałkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu, żar pojawi się na samej górze i sukcesywnie będzie kierował się ku dołowi. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim, dzięki rozpalaniu od góry, zdecydowanie łatwiej dopalą się lotne substancje, wydzielane przez ekogroszek podczas spalania. Wytworzy się również znacznie mniej dymu i popiołu, a co za tym idzie – powietrze będzie o wiele mniej zanieczyszczone. Gdy piec jest rozpalany od góry, opał spala się dużo wolnej, dlatego zdecydowanie rzadziej niż w przypadku rozpalania od dołu, trzeba go dokładać do paleniska.

Piec na ekogroszek – jak go skonfigurować?

Opisaliśmy już, jak działa piec na ekogroszek. Warto jeszcze wspomnieć o prawidłowej konfiguracji pieca. Najlepiej, gdy konfiguracją pieca zajmują się wykwalifikowane w tym temacie osoby. Profesjonalnemu specjaliście uruchomienie pieca zajmie znacznie mniej czasu niż osobie, która na co dzień nie ma styczności z tego typu urządzeniami. Jeśli jednak ktoś chce samodzielnie ustawić piec, powinien, przede wszystkim, zastosować się do wskazówek umieszczonych na opakowaniu urządzenia. Trzeba pamiętać o tym, by bezwzględnie przestrzegać zaleceń odnośnie temperatury – nigdy nie powinna być ani poniżej, ani powyżej wskazań producenta. Tak samo istotna jest moc dmuchawy (na ogół 45-60%), czy stosowanie odpowiednich zaworów mieszających. Przesłona wentylatora powinna być otworzona na szerokość ok. 4 cm. Trzeba też pamiętać o tym, by przestoje między poszczególnymi podaniami, nie trwały dłużej niż 50 sekund. Ustawienia pieca dobrze jest sprawdzić po upływie 4 godzin.

Zalety kotłów z podajnikiem

Ceny kotłów z podajnikiem nie należą do najniższych, warto jednak zaznaczyć, że to inwestycja, która na pewno się zwróci. Dlaczego paląc ekogroszkiem, warto używać kotła z podajnikiem? Obsługa kotła z podajnikiem to oszczędność czasu. Podajnik wystarczy uzupełnić węglem raz na kilka dni (w czasie dużych mrozów może się zdarzyć, że trzeba będzie to robić częściej), a potem już urządzenie działa bez ingerencji człowieka. Piec jest w stanie samodzielnie ustawić optymalne parametry spalania. To właśnie dzięki temu, ingerencja człowieka w ustawienia urządzenia, nie jest konieczna. Jedyne, o czym musi pamiętać właściciel pieca to dosypywanie ekogroszku co kilka dni i regularne czyszczenie pieca. Zbierający się brud może negatywnie wpłynąć na działanie kotła.

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: