Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Jak zmniejszyć spalanie ekogroszku?

Jak zmniejszyć spalanie ekogroszku?

Obsługa pieca na ekogroszek nie należy do zbyt skomplikowanych. To powoduje, że tego rodzaju kotły są często używanymi urządzeniami grzewczymi w gospodarstwach domowych. Jednak, żeby samo spalanie ekogroszku odbywało się w sposób ekonomiczny, trzeba zadbać o kilka szczegółów. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, jak można zmniejszyć spalanie ekogroszku.

Odpowiednie parametry ekogroszku – podstawa ekonomicznego spalania

Bardzo ważne jest, żeby kupując ekogroszek, zwrócić uwagę na jego parametry. To właśnie one będą decydujące w kwestii efektywnego bądź nieefektywnego spalania. W przypadku tego rodzaju materiału grzewczego najważniejsza jest kaloryczność, czyli wartość opałowa. Jaka powinna być, by można było zmniejszyć spalanie ekogroszku? Zasada jest prosta – im ekogroszek będzie bardziej kaloryczny, tym lepiej. Wysokokaloryczny surowiec spala się o wiele wolniej niż niskokaloryczny, a tym samym jest o wiele bardziej wydajny.

Inne parametry ekogroszku, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie to spiekalność, zawartość siarki oraz ilość popiołu, która zostaje po spaleniu. Zawartość siarki powinna być jak najmniejsza. Najlepiej, żeby wynosiła nie więcej niż 1%. Podobnie jest w przypadku spiekalności – im będzie mniejsza, tym lepiej. Jeśli zaś chodzi o ilość popiołu po spaleniu, najlepiej, żeby było go mniej niż 10%.

Dobór kotła – jakie urządzenie będzie najlepsze?

Jak zmniejszyć spalanie ekogroszku? Wybierając kocioł o odpowiedniej mocy. Moc urządzenia powinna być dostosowana do powierzchni, która będzie ogrzewana. Jeśli piec będzie miał zbyt małą moc, może sobie nie poradzić z ogrzaniem wszystkich pomieszczeń, szczególnie zimą, gdy temperatura znacząco spadnie.

Za najbardziej optymalne do spalania ekogroszku uważa się automatyczne kotły retortowe z obrotowym palnikiem. Obrotowy palnik jest w tym przypadku kluczowy. To właśnie dzięki niemu można zmniejszyć spalanie ekogroszku. W jaki sposób? Wszystko dzięki temu, że obrotowy palnik hamuje tworzenie się spieków i automatycznie usuwa popiół z paleniska. Obsługa takiego pieca jest bardzo prosta. Wystarczy raz na kilka dni wsypywać do niego węgiel i pamiętać o regularnym usuwaniu popiołu.

Ustawienia pieca – jakie powinny być przy efektywnym spalaniu?

Na ekonomiczne spalanie ekogroszku będzie miało wpływ prawidłowe ustawienie parametrów pracy pieca. Chodzi tu, przede wszystkim, o moc wentylatora i ilość podawanego paliwa. Istotne mogą okazać się również czas i przerwa podawania paliwa. Jeśli chodzi o te dwa parametry, stosunek czasu do przerwy powinien wynosić 1:3 w okresie zimowym i 1:4 w okresie letnim. Na prawidłowe ustawienie parametrów pieca trzeba poświęcić trochę czasu. Warto zaobserwować, w jaki sposób spala się paliwo. Najlepiej, gdy ekogroszek spala się równomiernie, a na palniku przez cały czas jest kopczyk.

Jak zmniejszyć spalanie ekogroszku – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Żeby spalanie ekogroszku odbywało się w sposób ekonomiczny, należy zadbać nie tylko o dobór najlepszego surowca, ale też o właściwe, późniejsze magazynowanie paliwa. Ekogroszek powinien być przechowywany w suchym pomieszczeniu, najlepiej w worku, w którym został kupiony. Nie wolno dopuścić do zawilgocenia węgla. Wilgotny ekogroszek nie tylko będzie gorzej się palił, ale też, jeśli będzie używany przez dłuższy czas, może doprowadzić do uszkodzenia kotła.

Kolejna ważna kwestia to regularna konserwacja kotła. Urządzenie warto czyścić raz w tygodniu, by zapewnić mu bezawaryjną i sprawną pracę. Warto też regularnie sprawdzać stan techniczny pieca. Chodzi tu m.in. o stan kanałów, retortów czy ślimaka, który podaje ekogroszek. Dobrym pomysłem jest również wizyta kominiarza raz do roku. Kominiarz będzie w stanie profesjonalnie określić kondycję pieca.

Ekogroszek - sklep

EKO Classic
EKO Classic

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 24 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 21-24 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1199 zł 1249 zł
+ darmowa dostawa
EKO Premium
EKO Premium

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 5%

Cena: 1219 zł 1269 zł
+ darmowa dostawa
EKO Premium Plus
EKO Premium Plus

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1239 zł 1289 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: