Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Jaki komin do pieca na pellet?

Jaki komin do pieca na pellet?

Piece centralnego ogrzewania na pellet wydzielają spaliny o stosunkowo niskiej temperaturze, co wymaga odpowiedniego wkładu kominowego. Warto też sprawdzić, jaki przekrój i wysokość komina do pieca na pellet będą właściwe dla danego urządzenia. Ważne są również połączenia pomiędzy elementami instalacji odprowadzającej dym, bez względu na to, czy decydujemy się na komin wewnątrz budynku, czy zewnętrzny systemowy. Sprawdź, jaki komin do pieca na pellet sprawdzi się najlepiej.

 Zalety pieca centralnego ogrzewania na pellet a wymagania dotyczące komina

Piece do centralnego ogrzewania na pellet mają wiele zalet, więc stają się coraz popularniejsze. Dobrej jakości pellet jest bardzo ekologicznym paliwem, bo przy spalaniu w nowoczesnym kotle do atmosfery trafia bardzo niewiele dwutlenku węgla i jeszcze mniej innych szkodliwych substancji.

Zautomatyzowane urządzenia z podajnikiem są również niezwykle wygodne w użyciu, a opał wystarczy dokładać raz na kilka dni. Piec na pellet do centralnego ogrzewania to także stosunkowo niewielkie koszty eksploatacji.

Oprócz nowoczesnego kotła taki sposób ogrzewania wymaga też jednak odpowiedniego komina. Cała instalacja musi szczelna i profesjonalnie zamontowana, a komin powinien mieć między innymi:

·        wkład ze stali żaroodpornej lub ceramiczny;

·        przekrój o właściwym kształcie oraz wymiarach i wysokości dopasowanej do danego pieca;

·        prawidłowe podłączenie do pieca.

Jaki komin do pieca na pellet – wewnątrz budynku czy systemowy?

Komin najłatwiej dobrać do konkretnego pieca na pellet. Na etapie budowy lub gruntownej przebudowy domu wybierasz wtedy urządzenie grzewcze o odpowiedniej mocy, a następnie projektujesz dla niego instalację odprowadzającą spaliny.

Najlepszy będzie komin wewnątrz budynku, który stygnie powoli oraz minimalizuje straty ciepła, oddając je do przyległych pomieszczeń, przez co jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Niekiedy do pieca centralnego ogrzewania na pellet można dostosować stary komin z cegieł, wyposażając go we właściwy wkład kominowy.

Gdy jednak wymiary i inne parametry konstrukcyjne komina na to nie pozwalają, konieczny będzie zewnętrzny, wolnostojący lub przymocowany do ściany komin systemowy dwuścienny. Wymaga on jednak bardzo dobrej izolacji cieplnej, co podniesie koszty inwestycji.

Piec na pelet – jaki wkład w kominie będzie najlepszym rozwiązaniem?

Nowoczesne piece do centralnego ogrzewania na pellet bardzo dokładnie spalają biomasę. Wydzielane spaliny mają z tego powodu dość niską temperaturę, przez co skraplają się i w postaci kondensatu mogą osadzać na ściankach komina, co stopniowo uszkadzałoby konstrukcję z cegieł.

Żeby temu zapobiec najlepszy będzie stalowy wkład żaroodporny do komina, który jest wytrzymały i szybko się rozgrzewa. Redukuje to skraplanie kondensatu, a ponadto stal jest odporna na jego działanie. Dobrym rozwiązaniem jest też trwały i odporny wkład ceramiczny. Jego wadą jest większa masa, co utrudnia montaż, lecz zaletą uniwersalność (sprawdzi się także do pieca opalanego ekogroszkiem).

Obudowę komina można natomiast wykonać z kształtek/pustaków ceramicznych, kamionkowych lub keramzytobetonowych albo lekkiego betonu. Pomiędzy wkładem a obudową umieścić zaś izolację z wełny mineralnej.

Jaki przekrój komina do pieca na pellet będzie odpowiedni?

Piece centralnego ogrzewania na pellet nie potrzebują bardzo dużego ciągu, co sprawia, że można zastosować mniejsze wkłady kominowe. W domach jednorodzinnych najczęściej ich średnica mieści się w granicach do 200 mm, a nawet w przedziale 100-150 mm.

Zbyt duży przekrój niekorzystnie wpływa na spalanie i przyczynia się do nadmiernego ochładzania komina, z kolei zbyt mały w niedostatecznym stopniu odprowadza spaliny. Optymalne wymiary będą zależeć głównie od mocy pieca, są określane przez producenta w instrukcji urządzenia i należy ich przestrzegać bez wyjątków. Zwykle też im większa moc kotła, tym wyższy powinien być komin, by zapewnić dobry ciąg, a dym nie był uciążliwy dla otoczenia.

Jeśli chodzi o kształt wkładu, to do kominów kwadratowych najlepiej stosować wkłady okrągłe. Gdy komin jest prostokątny, warto wybrać natomiast wkład owalny. Idealnie, proporcje boków komina nie powinny być jednak większe niż 1,5:1.

Podłączenie pieca centralnego ogrzewania na pellet do komina

Gdy wiesz już, jaki komin do pieca na pellet wybrać, warto przemyśleć, jak połączyć poszczególne elementy instalacji grzewczej. Dobre przyłącze kominowe zapewnia odpowiedni ciąg z efektywnym spalaniem i eliminuje ryzyko nieekonomicznego i niebezpiecznego cofania się spalin.

Przewód powinien mieć jak najmniej kolanek i zakrzywień oraz być możliwie krótki, lecz nie na tyle, by kondensat skraplał się w jego wnętrzu. Podłączenie do komina najlepiej montować na wysokości ok. 30-40 cm poniżej sufitu. Odpowiednie materiały to żaroodporna blacha o grubości 1 mm lub ewentualnie blacha czarna o grubości 2 mm jako tańsza alternatywa.

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: