Jaki Produkt jest najlepszy?

Jaki Produkt jest najlepszy?

Zastanawiając się nad doborem najlepszego ekogroszku, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na parametry tego opału. Jednym z najważniejszych jest kaloryczność, której nie należy mylić z ciepłem spalania. Kaloryczność stanowi bowiem wartość opałową, informuje o tym ile ciepła można otrzymać w wyniku spalania. Ciepło spalania jest całkowitą energią uwolnioną ze spalania, dlatego wskaźnik ciepła spalania będzie z reguły wyższy niż kaloryczność. Nie zawsze jednak wyższa kaloryczność oznacza lepsze rozwiązanie. Wysokokaloryczny ekogroszek jest droższy, a w cieplejsze dni nie będzie można go spożytkować, co przyniesie raczej straty niż zysk. Niskokaloryczny opał będzie natomiast wypalał się zbyt szybko podczas mrozów. Właśnie dlatego ekogroszek warto dobrać do warunków i na cieplejsze dni wybrać opał mniej kaloryczny, a na mroźną zimę – o lepszych parametrach kaloryczności.

Przy wyborze ekogroszku należy zwrócić uwagę na zawartość siarki, która określa szkodliwość spalin dla środowiska. Jej wysoki poziom charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem w powietrzu. Ponadto siarka łącząc się z parą wodną, tworzy kwas siarkowy, który wpływa niekorzystnie na kocioł, powodując jego szybsze niszczenie. Optymalnym wskaźnikiem jest maksymalnie 0,5% zawartości siarki w ekogroszku. Istotne znaczenie ma także zawartość popiołu, czyli tego ile węgiel zawiera substancji niepalnych. Od tego wskaźnika zależy bowiem czystość pieca i częstotliwość jego czyszczenia. Optymalną wartością jest tu maksymalnie 10% zawartość popiołu.

Dla użytkownika bardzo ważne przy doborze ekogroszku jest sprawdzenie wilgotności, która określa zawartość wody w opale. Zbyt mokry opał może przyczynić się do powstawania rdzy w podajniku pieca oraz zepsucie innych elementów narażonych na korozję. Odpowiednim poziomem wilgotności jest ten utrzymujący się między 5 a 10 %.

Ostatnim elementem, który należałoby rozpatrzyć przy wyborze ekogroszku jest sposób dostawy. Możliwe jest zaopatrzenie się w opał luzem, co jest tańszą opcją, jednak z pewnością bardziej brudzi pomieszczenie i może zwietrzeć, co w efekcie prowadzi do większej ilości popiołu podczas spawania. Opał pakowany w worki, utrzymuje pierwotną wilgotność i jest zdecydowanie wygodniejszy w przechowywaniu.