Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Kocioł na ekogroszek – jaki wybrać?

Kocioł na ekogroszek – jaki wybrać?

Ekogroszek to wydajne, ekonomiczne i popularne paliwo, oczywiście pod warunkiem spalania go w specjalnie do tego przystosowanych kotłach. Dzięki ekogroszkowi można zapewnić sobie ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową przy minimum obsługi: nowoczesny kocioł z zasobnikiem sam zadba o utrzymanie właściwej temperatury.

Kocioł na ekogroszek – czym się powinien charakteryzować?Wybierając kocioł na ekogroszek, trzeba sprawdzić, czy posiada on atesty w zakresie emisji spalin oraz efektywności cieplnej. Jeśli tak, pora dobrać moc do zapotrzebowania. Jeśli budynek posiada świadectwo charakterystyki energetycznej, zadanie będzie łatwe, ponieważ musi ono zawierać roczne zapotrzebowanie na energię ze źródeł nieodnawialnych.

Jeśli świadectwa nie ma, należy przyjąć, że stare ceglane domy wymagają od 100 do 120 W mocy na każdy metr kwadratowy powierzchni. Jeżeli jest to stary dom po termomodernizacji, potrzebna moc wyniesie od 80 do 90 W/m2. Domy niedawno zbudowane potrzebują znacznie mniej, bo tylko 40-50 W/m2. Rzecz jasna, więcej mocy będzie potrzeba w tych regionach Polski, gdzie temperatury są niższe (góry, region północno-wschodni), a także wtedy, gdy piec ma ogrzewać również ciepłą wodę użytkową (może to wymagać ok. 3-4 kW).

Dobrze też przemyśleć na wstępie kwestię paliwa, którym może być np. ekogroszek EKO Premium Plus.

Jaki kocioł na ekogroszek?

Jeśli kocioł na ekogroszek ma ograniczać do minimum konieczność odwiedzania przez użytkownika kotłowni, jego podajnik powinien mieścić duży zapas paliwa. Gdy tak jest, można ładować go nawet raz na tydzień. Wiele znaczy dobre paliwo, np. ekogroszek EKO Premium.

Palnik decyduje m.in. o tym, czy w kotle można palić wyłącznie ekogroszkiem. Takie ograniczenie ma retorta fajkowa. Można jednak wybrać kocioł z palnikiem rynnowym lub żeliwnym – wtedy oprócz ekogroszku będzie można spalać także drewno i miał węglowy. Godny rozważenia może być także kocioł z palnikiem umożliwiającym spalanie ekogroszku i pelletu.

Dwa najczęściej spotykane sterowniki to dwustanowy i automatyczny. Ten pierwszy pozwala dowolnie ustawiać spalanie, co umożliwia np. reagowanie na zmiany temperatur na zewnątrz i oszczędzanie paliwa. Obsługa takiego sterownika wymaga jednak nieco doświadczenia. Kto go nie ma, wybierze raczej sterownik automatyczny, którym można łatwo ustawiać dopływ powietrza, podmuch i temperaturę, a w zaawansowanych kotłach także regulować pracą pomp zapewniających cyrkulację wody i zabezpieczeniami.

Kocioł na ekogroszek z podajnikiem – rodzaje

Zadaniem podajnika jest dozowanie ekogroszku. Najczęściej spotykane podajniki to wersja tłokowa i ślimakowa. Podajniki ślimakowe są podatne na rdzę, dlatego trzeba przy nich stosować paliwo wyższej jakości, np. Orzech Premium.

Kto chce stosować tańsze rodzaje ekogroszku, np. EKO Classic, powinien wybrać kocioł z podajnikiem tłokowym. Ten rodzaj podajnika uważany jest za trwalszy i lepiej dostarczający paliwo do palnika.

Przeczytaj również: 

Jak prawidłowo ustawić piec/kocioł na ekogroszek?

Ekogroszek - podstawowe informacje 

Rozpalanie pieca na ekogroszek

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: