Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Koszty ogrzewania domu – jak je obniżyć, spalając ekogroszek?

Koszty ogrzewania domu – jak je obniżyć, spalając ekogroszek?

Nikt nie lubi przepłacać, lecz każdy oczekuje najwyższej jakości. Oszczędność pozwala nam regulować domowy budżet. Ogrzewanie nieruchomości to bardzo ważny element codzienności w sezonie grzewczym. Biorąc pod uwagę koszty paliwa, warto zastanowić się nad tym, jak redukować wydatki i rachunki podczas najzimniejszych okresów.

Wysokie koszty ogrzewania domu a kiepskie paliwo

Jednym z czynników, które mogą negatywnie odbić się na warunkach panujący w domu podczas sezonu zimowego, jest kiepskiej jakości opał. Ekogroszek niskiej klasy może zbyt szybko ulegać wypaleniu lub powodować powstawanie spieków. Sfrustrowani lokatorzy i administratorzy będą stale uzupełniać piec, marnując tym samym surowiec. 

Koszt ogrzewania ekogroszkiem maleje, gdy kupimy wysokogatunkowy produkt od renomowanego sprzedawcy. Chociaż teoretycznie zapłacimy więcej, będzie on znacznie bardziej efektywny. Finalnie paleta wystarczy nam na dłużej. 

Koszty ogrzewania domu a złe ocieplenie

Gdy warstwa ociepleniowa jest zbyt cienka, nawet najlepszy ekogroszek nie jest w stanie zapewnić lokatorom satysfakcjonujących warunków. Najbardziej newralgicznym punktem każdej nieruchomości jest dach. Ciepłe powietrze unosi się do góry, dlatego jakakolwiek nieszczelność może być głównym powodem problemów z utrzymaniem temperatury w domu. 

Koszt ogrzewania domu ekogroszkiem – dlaczego jest niższy?

Gdy nie mamy możliwości podłączenia do ogrzewania miejskiego, pozostaje inwestycja w alternatywne metody. Ekogroszek jest obecnie jedną z najbardziej opłacalnych opcji, która zapewnia zadowalające rezultaty i ceny. Koszty ogrzewania domu w stosunku, np. do pompy zasilanej elektrycznie i kominka jest nieporównywalny, a wygoda eksploatacji samego pieca dużo większa. W końcu nie musimy co chwilę uzupełniać paliwa (które zajmuje dużo więcej miejsca) i jesteśmy pewni, że budząc się rano, w naszym domu będzie ciepło. 

Koszty energii elektrycznej lub gazu z każdym sezonem rosną. Ocieplanie domu przy pomocy tych dwóch źródeł może być ogromnym obciążeniem dla domowego budżetu.

Jak wyglądają ceny ekogroszku u renomowanych sprzedawców? Wszystko zależy od jakości, sezonu i rodzaju surowca. Jeżeli jest to produkt najwyższej jakości, paleta może kosztować w granicach 1000 złotych. Przy klasie Classic spada ona ok. 150-200 złotych na jednej palecie. Oczywiście na sezon grzewczy dla dużego domu będziemy potrzebować nieco więcej paliwa, dlatego warto zastanowić się nad zakupem jednego i drugiego opału. Parametry ekogroszku (np. kaloryczność ekogroszku) mają ogromne znaczenie dla wydajności. Podczas największych przymrozków lepiej używać droższego surowca. Gdy dni zaczną robić się cieplejsze, możemy z czystym sumieniem wrócić do tańszego asortymentu. 

Ile kosztuje ogrzewanie ekogroszkiem?

To, ile kosztuje ekogroszek, zależy od sezonu grzewczego, jego kaloryczności oraz producenta. Jednak całkowita cena ogrzewania budynku zależy nie tylko od samego ekogroszku, ale także od metrażu, a także rodzaju ocieplenia domu. Jak już wspomnieliśmy, głównym czynnikiem, który wpływa na cenę ekogroszku, jest jego kaloryczność. Im wyższa wartość opałowa, tym cena rośnie. Jednak w ogólnym rozrachunku całkowita cena ogrzewania maleje. Dlaczego? Kaloryczność ekogroszku określa, ile ciepła produkuje się z jednego kilograma surowca. Im niższa kaloryczność, tym więcej paliwa potrzeba, aby wyprodukować taką samą ilość ciepła, jaką wytwarza ekogroszek o większej wartości opałowej. Wysokokaloryczny ekogroszek (23-27 MJ/kg lub 26-29 MJ/kg) to cena rzędu 900-1000 zł za tonę surowca.

Pomimo tego, że za tonę ekogroszku trzeba zapłacić więcej niż za tonę węgla tradycyjnego, to w przeliczeniu na cały sezon grzewczy używanie ekogroszku jest korzystniejsze, ponieważ zużywa się znacznie mniej paliwa.

Koszt ogrzewania domu ekogroszkiem - dlaczego jest niższy?

Ekogroszek produkuje się z wyselekcjonowanego węgla kamiennego lub brunatnego o wysokiej kaloryczności. Paliwo w wyniku procesów czyszczenia osiąga określone parametry. Dobrej jakości ekogroszek ma wysoką wartość opałową, zawiera niewielkie ilości siarki, popiołu i nie jest wilgotny. Niższe koszty ogrzewania domu wynikają także ze sposobu spalania ekogroszku. Zaleca się stosowanie przystosowanych do tego celu specjalnych kotłów 5. klasy, najlepiej z automatycznym podajnikiem. W jaki sposób wpływa to na opłacalność ogrzewania i koszt ekogroszku? Kotły z automatycznym podajnikiem zmniejszają ingerencję człowieka w proces spalania do minimum. W takiej kombinacji do kotłowni wystarczy pójść raz na kilka dni. To niebywały komfort. Jednakże prawdziwa wartość dodana kotłów z podajnikiem to możliwość ustawienia dokładnych parametrów spalania i dozowania surowca w taki sposób, aby paliwo było spalane z największą wydajnością niemalże w całości i bez strat. Wszystkie te czynniki wpływają na to, że ogrzewanie ekogroszkiem jest niższe niż każdym innym rodzajem paliwa.

Porównanie kosztów ogrzewania:

Koszty ogrzewania ekogroszkiem

Całkowity koszt ogrzewania ekogroszkiem, jak wspomnieliśmy wcześniej, zależy od izolacji cieplnej budynku, w tym także rodzaju stolarki okiennej, drzwiowej i dachu. Uśredniając, aby zapewnić optymalną temperaturę przez całą dobę w domu o powierzchni około 150 m2, należy spalić przez cały sezon grzewczy około 3-5 ton ekogroszku. Z powodzeniem można stosować dwa rodzaje ekogroszku - o wyższej kaloryczności na mroźne dni i noce oraz o nieco niższej kaloryczności na cieplejsze okresy. W takim układzie średni koszt ogrzewania wyniesie od około 3000 zł do 4500 zł.

Koszty ogrzewania węglem

Koszt za tonę tradycyjnego węgla wynosi około 700-900 zł. Pomimo tego, że jest on tańszy, całkowity koszt ogrzewania w okresie grzewczym jest wyższy. Tradycyjny węgiel ma niższą kaloryczność, a do tego spalanie go jest bardzo uciążliwe. Należy regularnie usuwać duże ilości popiołu i sadzy. Do ogrzania domu o powierzchni około 150 m2 należy zużyć przynajmniej 5 ton, co w przeliczeniu daje minimum 4000 zł na sezon grzewczy.

Koszty ogrzewania gazem

Ogrzewanie domu gazem ziemnym może się odbywać na dwa sposoby. Jeżeli posesja ma przyłącze do gazociągu, można stosować gaz ziemny, a jeżeli nie - propan ze specjalnego zbiornika. Koszty ogrzewania gazem domu o metrażu 150 m2 to około 5000 zł w ciągu jednego sezonu grzewczego.

Czy ogrzewanie ekogroszkiem się opłaca?

Tak, ogrzewanie ekogroszkiem się opłaca, jeżeli jest spełnionych kilka warunków. Pierwszym z nich jest oczywiście dobrej jakości, wysokoenergetyczny ekogroszek, drugim warunkiem jest odpowiedni, niskoemisyjny, nowoczesny kocioł sterowany elektronicznie. Piece starego typu są bardzo niewydajne i potrafią pochłonąć o wiele za dużo surowca. Kolejnym ważnym czynnikiem, który wpływa na opłacalność ekogroszku, jest odpowiednie dopasowanie wielkości kotła do powierzchni budynku. Zarówno zbyt duże, jak i zbyt małe kotły nie będą mogły pracować z najlepszą dla nich wydajnością, aby osiągnąć zadowalające efekty. Ważne są także odpowiednie ustawienia i regulacja parametrów. W tym celu warto skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Ekogroszek - sklep

EKO Classic
EKO Classic

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 24 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 21-24 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1509 zł 1559 zł
+ darmowa dostawa
EKO Premium
EKO Premium

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1529 zł 1579 zł
+ darmowa dostawa
EKO Premium Plus
EKO Premium Plus

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1549 zł 1599 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: