Koszty ogrzewania domu – jak je obniżyć, spalając ekogroszek?

Koszty ogrzewania domu – jak je obniżyć, spalając ekogroszek?

Nikt nie lubi przepłacać, lecz każdy oczekuje najwyższej jakości. Oszczędność pozwala nam regulować domowy budżet. Ogrzewanie nieruchomości to bardzo ważny element codzienności w sezonie grzewczym. Biorąc pod uwagę koszty paliwa, warto zastanowić się nad tym, jak redukować wydatki i rachunki podczas najzimniejszych okresów.

Wysokie koszty ogrzewania domu a kiepskie paliwo

Jednym z czynników, które mogą negatywnie odbić się na warunkach panujący w domu podczas sezonu zimowego, jest kiepskiej jakości opał. Ekogroszek niskiej klasy może zbyt szybko ulegać wypaleniu lub powodować powstawanie spieków. Sfrustrowani lokatorzy i administratorzy będą stale uzupełniać piec, marnując tym samym surowiec. 

Koszt ogrzewania ekogroszkiem maleje, gdy kupimy wysokogatunkowy produkt od renomowanego sprzedawcy. Chociaż teoretycznie zapłacimy więcej, będzie on znacznie bardziej efektywny. Finalnie paleta wystarczy nam na dłużej. 

Koszty ogrzewania domu a złe ocieplenie

Gdy warstwa ociepleniowa jest zbyt cienka, nawet najlepszy ekogroszek nie jest w stanie zapewnić lokatorom satysfakcjonujących warunków. Najbardziej newralgicznym punktem każdej nieruchomości jest dach. Ciepłe powietrze unosi się do góry, dlatego jakakolwiek nieszczelność może być głównym powodem problemów z utrzymaniem temperatury w domu. 

Koszt ogrzewania domu ekogroszkiem – dlaczego jest niższy?

Gdy nie mamy możliwości podłączenia do ogrzewania miejskiego, pozostaje inwestycja w alternatywne metody. Ekogroszek jest obecnie jedną z najbardziej opłacalnych opcji, która zapewnia zadowalające rezultaty i ceny. Koszty ogrzewania domu w stosunku, np. do pompy zasilanej elektrycznie i kominka jest nieporównywalny, a wygoda eksploatacji samego pieca dużo większa. W końcu nie musimy co chwilę uzupełniać paliwa (które zajmuje dużo więcej miejsca) i jesteśmy pewni, że budząc się rano, w naszym domu będzie ciepło. 

Koszty energii elektrycznej lub gazu z każdym sezonem rosną. Ocieplanie domu przy pomocy tych dwóch źródeł może być ogromnym obciążeniem dla domowego budżetu.

Jak wyglądają ceny ekogroszku u renomowanych sprzedawców? Wszystko zależy od jakości, sezonu i rodzaju surowca. Jeżeli jest to produkt najwyższej jakości, paleta może kosztować w granicach 1000 złotych. Przy klasie Classic spada ona ok. 150-200 złotych na jednej palecie. Oczywiście na sezon grzewczy dla dużego domu będziemy potrzebować nieco więcej paliwa, dlatego warto zastanowić się nad zakupem jednego i drugiego opału. Parametry ekogroszku (np. kaloryczność ekogroszku) mają ogromne znaczenie dla wydajności. Podczas największych przymrozków lepiej używać droższego surowca. Gdy dni zaczną robić się cieplejsze, możemy z czystym sumieniem wrócić do tańszego asortymentu.