Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Kotły na ekogroszek

Kotły na ekogroszek

Dobór właściwego kotła do swoich potrzeb i oczekiwań wymaga dokładnego przemyślenia oraz wyboru paliwa, które stanie się naszym głównym opałem. Zakup odpowiedniego urządzenia to decyzja na wiele lat, dlatego warto zdecydować się na opał wydajny oraz efektywny. Bez wątpienia jest nim ekogroszek, który w ostatnich latach stał się jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów palnych. Jakie kotły na ekogroszek sprawdzają się najlepiej? Podpowiadamy.

Kotły na ekogroszek, czyli w czym można palić tym opałem?

Ekogroszek to jeden z wydajniejszych i tańszych sposobów ogrzewania pomieszczeń, który przeznaczony jest przede wszystkim do kotłów z podajnikiem ślimakowym oraz tłokowym (szufladowym). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykorzystywać go również w tradycyjnych kotłach i piecach.

Kotły C.O. na ekogroszek występują w wielu konfiguracjach, jednak najistotniejsze, aby były to urządzenia przeznaczone do spalania paliwa stałego, takiego jak ekogroszek EKO Premium. Najlepiej, jeśli kocioł będzie posiadał podajnik tłokowy lub ślimakowy (retortowy). Dzięki łatwej obsłudze oraz dużej wygodzie użytkowania, kotły te są najchętniej wybierane przez Klientów ogrzewających swoje pomieszczenia za pomocą ekogroszku.

Dodatkowo nie wszyscy wiedzą, że dopuszczalne jest również palenie ekogroszkiem w kominku. Przy tego typu zastosowaniu należy jednak zachować szczególną ostrożność. Węgiel do kominka należy dokładać niewielkimi porcjami, aby powstająca wysoka temperatura nie uszkodziła przedniej szyby lub kasety. Nie zaleca się więc jednorazowego wrzucania dużej ilości ekogroszku. Lepiej będzie również, jeśli wybierzemy nieco mniej kaloryczny materiał grzewczy. Ekogroszek Premium Plus cieszy się olbrzymią popularnością wśród Klientów ogrzewających swoje domy kotłem w zimowe dni, jednak jego wysoka wartość opałowa nie sprawdzi się w kominku bez zachowania szczególnej ostrożności.

Przed zakupem konkretnego kotła na ekogroszek, należy dokładnie zastanowić się nad jego mocą. Będzie ona uzależniona od tego, czy urządzenie ma służyć jedynie do ogrzewania domu, czy również do podgrzewania wody. Jeśli zdecydujemy się na obie opcje jednocześnie, moc kotła musi być zdecydowanie większa. Na to, jaka moc będzie nam potrzebna, olbrzymi wpływ mają również straty ciepła w budynku. Istnieją specjalistyczne programy komputerowe do ich oszacowania. Przed zakupem kotła warto również skorzystać z fachowej pomocy sprzedawcy, producenta lub firmy montujące tego typu urządzenia.

Kotły na ekogroszek – rodzaje

Dostępne na rynku kotły na ekogroszek są zróżnicowane pod względem mocy, rodzajów systemów sterujących, sposobów podawania opału, a także rodzajów palnika i wymiennika. Najchętniej wybierane kotły C.O. na ekogroszek posiadają automatyczny system sterowania i są skierowane zwłaszcza do osób, które nie miały jeszcze okazji korzystać z tego rodzaju ogrzewania. Nieco bardziej wprawieni wybierają z kolei sterowniki dwustanowe, które charakteryzują się często lepszymi wynikami uzyskanego w trakcie spalania ciepła, co umożliwia większą oszczędność ekogroszku. Minusem tego typu kotłów jest wymagająca obsługa.

Posiadacze niewielkiej oraz wąskiej kotłowni powinni dodatkowo rozważyć zakup kotła C.O. z poziomym wymiennikiem. Jest on zdecydowanie smuklejszy, a jednocześnie płytszy i wyższy, co pozwala na lepsze rozplanowanie przestrzeni. W kotłowniach niskich natomiast sprawdzą się wymienniki pionowe, które z reguły są znacznie niższe, a dodatkowo ulegają mniejszym zanieczyszczeniom.

Innym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze kotła na ekogroszek, jest rodzaj palników. Na rynku znajdziemy między innymi tradycyjną retortę, retorty okrągłe z funkcją obrotową, palniki prostokątne, a także rynnowe. Na tym etapie trzeba odpowiedzieć sobie, co będzie głównym paliwem wykorzystywanym w kotle. Jeśli jedynie ekogroszek, warto zdecydować się na retortę tradycyjną okrągłą oraz podajnik, a najlepszym opałem będzie tutaj ekonomiczny i tani ekogroszek Classic. Jeśli źródłem ciepła ma być dodatkowo miał, lepiej wybrać palnik żeliwny rynnowy. Przed zakupem koniecznie trzeba również sprawdzić, czy palnik jest dobrze dopasowany do mocy kotła.

Ciężko więc jednoznacznie udzielić odpowiedzi, które kotły na ekogroszek będą najlepszym zakupem. Dla jednych idealnym rozwiązaniem będzie urządzenie, które wymaga obsługi raz na kilka dni, a dla innych kilka razy dziennie. Skutkuje to z pewnością lepszą efektywnością spalania i niższymi kosztami. Przed zakupem warto więc zaczerpnąć opinii od różnych użytkowników i skonfrontować je ze swoimi wymaganiami.

Przeczytaj również:

Ekogroszek - podstawowe informacje

Produkcja ekogroszku - czym jest ekogroszek?

Ekogroszek wysokokaloryczny a niskokaloryczny - co wybrać?

Parametry ekogroszku i jego wilgotność

Spiekalność i skład ekogroszku, czyli dane opisujące ekogroszek

Jak prawidłowo ustawić piec/kocioł na ekogroszek?

 

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: