Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Pellet czy ekogroszek - na co się zdecydować?

Pellet czy ekogroszek - na co się zdecydować?

Właściciele domków jednorodzinnych stoją często przed trudnym wyborem, jakim jest dobór odpowiedniego rodzaju paliwa do kotłów grzewczych. W ostatnich latach szczególną popularność zyskały głównie dwa rodzaje. Ekogroszek powstaje na bazie węgla kamiennego i występuje na rynku w zróżnicowanym granulacie – w większości mieszcząc się w przedziale 5-25mm. Pellet – to drugi rodzaj paliwa, który w ostatnim czasie zyskał popularność wśród użytkowników. Produkowany jest na bazie biomasy, a rozmiary granulatu osiągają z reguły wymiary 6-8mm. Jakie są inne różnice między tymi paliwami? Które rozwiązanie wybrać dla siebie? Pellet czy ekogroszek? Oto przydatne informacje, pozwalające podjąć decyzję.

Pellet a ekogroszek – koszty ogrzewania

Pierwszym poważnym wydatkiem jest przygotowanie kotłowni, a więc zakupienie odpowiedniego pieca. Ceny urządzeń na pellet i na ekogroszek są zbliżone. Często nieco drożej plasują się urządzenia, które umożliwiają opalanie różnymi rodzajami paliw stałych, jednak zdecydowanie korzystniej w użytkowaniu prezentują się rozwiązania dedykowane konkretnie pod rodzaj określonego paliwa. Ponadto jeszcze do niedawna cena zakupu ekogroszku była znacznie niższa niż pelletu. Obecnie kwoty utrzymują się na zbliżonym poziomie, choć w dalszym ciągu droższy jest opał na bazie biomasy.

Wydajność ekogroszku a wydajność pelletu

W przypadku zagadnienia wydajności odnośnie paliw mówimy raczej o kaloryczności czy też wartości opałowej. Jest to parametr, który pozwala określić ilość ciepła, jakie powstaje podczas całkowitego i zupełnego spalania. Średnia kaloryczność dla ekogroszku wynosi 24-25 MJ/kg, zaś pelletu 18-20 MJ/kg. W takim zestawieniu widać, że dla uzyskania zbliżonego efektu może być konieczne zakupienie większej ilości pelletu niż ekogroszku o wysokiej wartości opałowej.

Ekogroszek czy pellet – czystość spalania

Ekogroszek jest pochodną węgla, wobec czego przy załadowywaniu paliwa do podajnika wytwarza się delikatny pył węglowy. W przypadku pelletu przy ładowaniu może także wytwarzać się drobny „kurz” drzewny. Ponadto przy spalaniu ekogroszku wytwarza się popiół – choć w zdecydowanie mniejszym zakresie niż w przypadku tradycyjnego węgla. Wymaga to czyszczenia urządzenia oraz samej kotłowni. Pellet spala się niemal bez pozostawiania popiołu.

Ekologiczność ekogroszku i pelletu

Pod względem potencjału ekologicznego zdecydowaną przewagę na ekogroszkiem ma pellet. Powstał na bazie biomasy i nie posiada żadnych sztucznych substancji, nie emituje także szkodliwych substancji do atmosfery. Ekogroszek w zdecydowanie mniejszym stopniu niż węgiel tradycyjny przyczynia się do zanieczyszczania środowiska. Nie sposób jednak wyeliminować charakterystycznego dla spalania węgla (także ekogroszku) zjawiska emisji do otoczenia dwutlenku węgla.

Użytkowanie pelletu a ekogroszku

Zakup, przechowywanie oraz ładowanie paliwa to podstawowe czynności, które mogą przebiegać bezproblemowo lub stać się prawdziwą zmorą właścicieli kotłów. Jeśli chodzi o zakup paliwa, to dostępność ekogroszku przeważa nad dostępnością pelletu. Zdecydowanie mniej jest przedsiębiorstw oferujących sprzedaży paliwa z biomasy. Istnieją sklepy internetowe – jak najlepszyekogroszek.pl – zapewniające sprzedaż online zarówno pelletu i ekogroszku wraz z dostawą. Oprócz dostępności istotne znaczenie w zwyczajnym użytkowaniu ma przechowywanie. Granulat ekogrosztu ma większe rozmiary i jest pakowany w większe worki, zaś pellet może być załadowany do mniejszych opakowań. W kwestii ładowania nieco większy komfort zapewnia pellet, ponieważ nie wytwarza się czarny pył, a worek z zawartością jest mniejszy i poręcznieszy.

Co wybrać? Pellet czy ekogroszek? Oba omawiane rodzaje paliwa są dobrym rozwiązaniem opałowym, przy czym ekogroszek zapewnia większą ekonomię, zaś pellet wygrywa pod kątem ekologii.

Ekogroszek - sklep

EKO Classic
EKO Classic

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 24 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 21-24 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1199 zł 1249 zł
+ darmowa dostawa
EKO Premium
EKO Premium

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 5%

Cena: 1219 zł 1269 zł
+ darmowa dostawa
EKO Premium Plus
EKO Premium Plus

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1239 zł 1289 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: