Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Piec do centralnego ogrzewania na pellet - dlaczego warto?

Piec do centralnego ogrzewania na pellet - dlaczego warto?

Czy wiesz, że ogrzewanie domu pelletem jest o połowę tańsze niż z pomocą grzejnika elektrycznego? To również o 20% oszczędniejsza opcja aniżeli olej opałowy czy propan. Zanim jednak zamówisz ekologiczną biomasę i postawisz na wydajne ocieplanie domu, przyda Ci się odpowiedni piec. Sprawdź, dlaczego warto mieć kotły centralnego ogrzewania na pellet i jak dokonać trafnego wyboru.

Kotły centralnego ogrzewania na pellet – dlaczego zyskują na popularności?

Pellet Premium Plus to obecnie najbardziej ekologiczny sposób na ogrzanie domu. Coraz częściej piece centralnego ogrzewania na pellet mają europejski certyfikat Ecodesign oraz spełniają odgórne wymagania energetyczno-emisyjne. Paliwo powstaje z naturalnych trocin oraz innych odpadów drzewnych bez udziału sztucznych substancji. Dzięki temu wskutek spalania nie powstają spaliny, które negatywnie wpływają na jakość wdychanego powietrza. Jedynym produktem ubocznym jest biodegradowalny popiół.

Przeczytaj także, dlaczego pellet jest ekologiczny.

Aspekty ekologiczne to jedno, ale co jeszcze buduje popularność kotłów centralnego ogrzewania na pellet? Nowoczesne piece są w pełni zautomatyzowane, więc gospodarze nie muszą zbyt często dokładać paliwa – czasem materiału starcza nawet na kilka tygodni. Specjalne grzałki sprawiają, że biomasa podpala się sama, zatem piec do centralnego ogrzewania na pellet nie wymaga zbyt częstej interwencji.

 

Ciekawostka:

Najnowocześniejsze piece na pellet do centralnego ogrzewania mogą być obsługiwane w pełni zdalnie, dzięki połączeniu internetowemu. To szczególnie wygodne dla osób, które spędzają większość dnia poza domem.

 

Z pieca centralnego ogrzewania na pellet nie wydobywa się również nieprzyjemny zapach w trakcie spalania paliwa. Biomasa uznawana jest również za wydajne rozwiązanie, które nie nadwyręża codziennego budżetu.

Dowiedz się więcej: Dlaczego warto wybrać pellet jako paliwo?

Piec na pellet to centralnego ogrzewania – kto może się na niego zdecydować?

Kotły centralnego ogrzewania na pellet są idealne dla osób, które nie chcą poświęcać zbyt wiele uwagi procesowi cieplnemu. To również idealne wyjście dla tych szukających ekologicznych i jednocześnie ekonomicznych rozwiązań.

 

Warto wiedzieć:

Piece centralnego ogrzewania na pellet to najlepsze wyjście, gdy gospodarz nie ma dostępu do gazu ziemnego i nie chce korzystać z węgla kamiennego.

 

Taki sposób może wybrać każdy gospodarz, który chce korzystać z biomasy i ma w domu zagospodarowane miejsce na piec centralny na pellet - najlepiej, aby kotłownia miała przynajmniej 2 x 3 metry.

Sprawdź także: Pellet czy gaz ziemny – czym ogrzać dom?

Piec centralnego ogrzewania na pellet – gdzie i kiedy go zamontować?

Kotły centralnego ogrzewania na pellet nie należą do najmniejszych, więc każdy gospodarz domu zainteresowany wykorzystywaniem biomasy musi przeznaczyć odpowiednią przestrzeń. Idealnym miejscem dla kotłowni będzie układ grawitacyjny albo pompowy system otwarty.

 

Warto wiedzieć:

Aby zainstalować piec centralnego ogrzewania na pellet w systemie zamkniętym, trzeba spełnić dodatkowe warunki norm branżowych, co zajmuje czas.

 

Montażem najlepiej zająć się w chwili budowania domu. Jeśli jednak kocioł centralnego ogrzewania na pellet ma stanąć już w gotowych od lat murach, prace warto zaplanować przed system grzewczym. Dzięki temu niskie temperatury nie zaskoczą Cię ani pozostałych domowników. Pamiętaj również, aby sprawdzić średnicę oraz wielkość komina – nie każdy z pieców centralnego ogrzewania na pellet będzie pasować.

Piece centralnego ogrzewania na pellet – jaki wybrać?

Jeśli zależy Ci na oszczędności czasu i siły, wybieraj piece centralnego ogrzewania na pellet, które są w pełni zautomatyzowane. Dzięki temu kocioł sam będzie się rozpalać, wygaszać, a nawet czyścić bez potrzeby schodzenia do kotłowni przez wiele dni. Nowocześniejsze maszyny pozwalają również na zdalną regulację mocy, więc nawet z pracy będziesz mógł zdecydować, jaka temperatura będzie w domu, gdy już wrócisz. Warto również, aby piec do centralnego ogrzewania na pellet był wyposażony w sondę lambda, która monitoruje parametry emisyjne. Dzięki temu będziesz w pełni kontrolować działanie kotła, a zużycie paliwa stanie się mniejsze.

Wybierając piec na pellet do centralnego ogrzewania zwróć uwagę na:

·        sprawność oraz system gwarancyjny,

·        moc grzewczą kotła centralnego ogrzewania na pellet,

·        poziom automatyzacji,

·        sposób czyszczenia,

·        jakość palnika pelletegowego,

·        typ, wielkość i pojemność zasobnika np. automatyczny 500 l.

 

Wskazówka:

Pamiętaj, aby moc grzewczą pieca centralnego na pellet zawsze dobierać do indywidualnych potrzeb. Zwróć uwagę na obliczenia w projekcie domu. Dobrze ocieplone mury nie potrzebują wcale najwyższych wartości, szczególnie poza sezonem grzewczym, gdy podgrzewana jest wyłącznie woda.

 

Kotły centralnego ogrzewania – cena z montażem

Koszt montażu pieców do centralnego ogrzewania na pellet może zależeć od ilości pracy, wielkości kotła, a także regionu. Najbardziej podstawowe modele o mocy cieplnej 10 kW dobre dla domów o powierzchni nie większej niż 100 m2 zaczynają się od 8 tysięcy złotych. Im wyższy poziom automatyzacji, tym cena wzrasta. W przypadku bardziej nowoczesnych pieców na pellet do centralnego ogrzewania trzeba być przygotowanym na kwotę przynajmniej 9 tysięcy złotych. Jest to jednak inwestycja na lata, która szybko się zwraca. Biomasa starcza zdecydowanie na dłużej niż inne paliwa, więc koszty ogrzewania sukcesywnie spadają.

Ekogroszek - sklep

EKO Classic
EKO Classic

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 24 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 21-24 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1509 zł 1559 zł
+ darmowa dostawa
EKO Premium
EKO Premium

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1529 zł 1579 zł
+ darmowa dostawa
EKO Premium Plus
EKO Premium Plus

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1549 zł 1599 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: