Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Piec na drewno i ekogroszek – jaki wybrać?

Piec na drewno i ekogroszek – jaki wybrać?

Na rynku są jeszcze dostępne piece na drewno i ekogroszek lub węgiel, w których da się palić na zmianę tymi rodzajami paliwa. Co więcej, są to rozwiązania względnie tanie, choć niekoniecznie najwygodniejsze. Specjalizacja kotła pod kątem opału daje także lepsze efekty i bardziej się opłaca na dłuższą metę. Zobacz, jakie są zalety i wady pieców na ekogroszek i drewno.

Piec na „drzewo” i ekogroszek/węgiel – najtańszy nie znaczy najbardziej opłacalny

Jeszcze nie tak dawno w większość pieców centralnego ogrzewania w Polsce wykorzystywano różne rodzaje paliw stałych – zwłaszcza węgiel i drewno – w zależności od dostępności opału. Nic więc dziwnego, że w internecie ciągle pojawiają się zapytania o „piec na węgiel/ekogroszek i drzewo” (poprawne określenie opału to drewno). Takie uniwersalne urządzenia ciągle można kupić, ale jest ich mniej niż kiedyś.

Od 1 lipca 2018 roku do sprzedaży dopuszczone są bowiem wyłącznie ekologiczne kotły 5 klasy. Tylko część kotłów zasypowych – czyli bez podajnika, w których paliwo ładowane jest do komory ręcznie – jest zaś w stanie spełnić obowiązujące obecnie normy emisji zanieczyszczeń. Piec na węgiel/ekogroszek i drewno, w którym można palić zarówno jednym, jak i drugim rodzajem opału musi natomiast być zasypowy, bo drewniane szczapy nie przejdą przez podajnik. Co więcej, warto postawić na model o większych wymiarach komory spalania, by zmieściły się w niej duże kawałki drewna, które palą się efektywniej.

Oprócz uniwersalności zaletą takich pieców centralnego ogrzewania jest niewątpliwie stosunkowo niska cena – można je kupić już od około 3,4-4 tysięcy zł. Do tego należy jednak często doliczyć koszt buforu ciepła, czyli zbiornika akumulacyjnego na wodę, która będzie nośnikiem ciepła. Wiele kotłów zasypowych spełni wymogi 5 klasy tylko razem z buforem. Zajmuje on dodatkowe miejsce w kotłowni, ale poprawia też efektywność i czystość spalania oraz sprawia, że rośnie wygoda użytkowania pieca, bo znacznie rzadziej trzeba dokładać opał.

Kocioł zasypowy z buforem ciągle będzie rozwiązaniem korzystnym cenowo. Problem w tym, że na dłuższą metę mniej ekonomicznie wykorzystuje opał niż rozwiązania przystosowane do jednego typu paliwa. Jest to odczuwalne zwłaszcza w przypadku drewna, ale ekogroszkiem również da się palić taniej.

Piece zgazowujące drewno – zalety i wady

Gdy głównym paliwem będzie drewno, zdecydowanie najbardziej efektywny będzie tzw. piec holzgas. Kotły te działają dwuetapowo i wykorzystują proces pirolizy, czy zgazowania drewna. W pierwszej komorze zachodzi spalanie w wysokiej temperaturze oraz odgazowanie paliwa. W drugiej komorze dopalany jest natomiast gaz drzewny, co zapewnia maksymalną efektywność zużycia opału.

Piece centralnego ogrzewania zgazowujące drewno mają dwie główne zalety. Po pierwsze drewno to najbardziej ekologiczne, odnawialne paliwo stałe, które zwłaszcza w takiej formie spalania emituje wyjątkowo niewiele szkodliwych substancji do atmosfery. Po drugie, jest to niedrogi opał, który przy tak efektywnych wykorzystaniu oznacza niewielkie koszty ogrzewania.

Głównym minusem kotłów zgazowujących drewno jest natomiast wysoka cena. Najtańsze modele to wydatek około 6-7 tysięcy zł, lecz piece holzgas kosztują często kilkanaście i więcej tysięcy. Do tego proces spalania wymaga ciągłego utrzymania wysokiej temperatury w kotle, więc konieczny jest spory zbiornik akumulacyjny, który odbiera nadmiar ciepła. Oznacza to dodatkowe koszty i więcej miejsca potrzebnego w kotłowni.

Ponadto obsługa pieca wymaga więcej wysiłku. Opał trzeba dokładać co najmniej raz dziennie, a drewno musi mieć odpowiednie wymiary, by jak najbardziej efektywnie zapełnić komorę. Niektóre urządzenia są bardziej uniwersalne i wygodniejsze w obsłudze, bo dodatkowo można w nich spalać pellet dokładany do automatycznego podajnika. Kosztują jednak jeszcze więcej niż piec zgazowujący na samo drewno.

Piece z podajnikiem na ekogroszek – zalety i wady

Co jeszcze sprawdzi się dobrze zamiast pieca na ekogroszek i drewno? Bardzo wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem jest piec na ekogroszek z podajnikiem. Dzięki nowoczesnym, efektywnym sposobom dozowania paliwa oraz dużym zasobnikom, opał wystarczy dokładać raz na kilka dni, a nawet raz na tydzień.

Urządzenia te nie wymagają też bufora ciepła, więc nawet przy sporym zasobniku zajmą nieco mniej miejsca w kotłowni. Piece na ekogroszek są też decydowanie tańsze niż te zgazowujące drewno. Ceny różnią się w zależności od typu podajnika, mocy i producenta, lecz najczęściej oscylują w okolicy 7-9 tysięcy zł.

Przeczytaj również: Rodzaje pieców na ekogroszek

 

Ekogroszek nie jest aż tak ekologicznym paliwem jak drewno, lecz jest to najbardziej przyjazny dla środowiska opał na bazie węgla. Wyróżnia się bardzo niską zawartością siarki i popiołu, co w połączeniu z nowoczesnym piecem sprawia, że do atmosfery dostaje się znacznie mniej szkodliwych substancji. W wielu urządzeniach tego typu da się również palić pelletem, który jest jeszcze bardziej ekologicznym paliwem. Efektywność spalania będzie jednak nieco niższa niż w specjalnych piecach na pellet.

Przeczytaj również:

Spalanie ekogroszku a ekologia

Pellet czy ekogroszek - na co się zdecydować?

 

Niedrogi ekogroszek o dobrych parametrach i średniej kaloryczności jest też jedną z najbardziej opłacalnych metod ogrzewania. Przy niskich temperaturach bardziej efektywny będzie natomiast ekogroszek o dużej wartości kalorycznej. Wysokiej jakości produkt w połączeniu z nowoczesnym kotłem (np. z obrotowym palnikiem retortowym) będzie więc bardzo wydajny.

Przeczytaj również: Jak dobrać piec do powierzchni domu?

Ekogroszek - sklep

EKO Classic
EKO Classic

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 24 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 21-24 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1509 zł 1559 zł
+ darmowa dostawa
EKO Premium
EKO Premium

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1529 zł 1579 zł
+ darmowa dostawa
EKO Premium Plus
EKO Premium Plus

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1549 zł 1599 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: