Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Produkcja ekogroszku – czym jest ekogroszek?

Produkcja ekogroszku – czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to jeden z surowców należących do grupy paliw stałych o bardzo niskiej zawartości siarki oraz popiołu powstałego w procesie jego spalania. Dzięki tym charakterystycznym cechom, ekogroszek zyskał również miano jednego z najbardziej ekologicznych materiałów grzewczych. Wytwarzany jest ze specjalnie selekcjonowanego i wysokokalorycznego węgla, by zapewnić jak najwyższe parametry spalania. Wysoka kaloryczność pozwala na efektywne ogrzewanie, przy jednoczesnym zachowaniu niskiego zużycia surowca.

Jaki węgiel wykorzystywany jest do produkcji ekogroszku?

Ekogroszek jest produktem wytwarzanym z węgla kamiennego oraz brunatnego. To paliwo stałe, które jest surowcem dedykowanym dla kotłów retortowych. Jest to wykorzystywany do produkcji energii cieplnej surowiec o wartości opałowej większej niż 24 MJ/kg oraz o zawartości siarki mniejszej niż 1%, bardzo małej zawartości wody i substancji niepalnych, ale też o niskiej spiekalności.

Produkcja ekogroszku - jak wygląda?

Aby węgiel mógł stać się ekogroszkiem, w pierwszej kolejności musi zostać sklasyfikowany ze względu na swoją kaloryczność oraz rozmiar. Jeśli spełni on wszystkie narzucone kryteria, może przejść do dalszych procesów produkcji, podczas których bryły węgla są kruszone na mniejsze części. Po odpowiednim rozkruszeniu surowca, jest on następnie przesiewamy przez sito z wymaganym rozmiarem, tak by nie dopuścić do dalszych procesów kawałków niespełniających odpowiednich kryteriów wielkości. Przypomnijmy, że dla ekogroszku kryteria te to średnica o wielkości od 5 do 25 mm. Ekogroszek w finalnej formie ma stać się produktem najwyższej jakości, jak np. tani ekogroszek Classic, dlatego po rozdrobnieniu i przesianiu jest poddawany procesom czyszczenia wodą tak, by wypłukać ewentualny osad z pyłu węglowego oraz miału. Po oczyszczaniu niezbędne jest zadbanie o jego odpowiednie suszenie, a zatem i o odpowiednią wilgotność. Na rynku możemy spotkać wątpliwej jakości ekogoroszek o zawartości wody tak wysokiej, że może powodować zapychanie się pieca. Wysoka wilgotność ekogroszku prowadzi również do znacznego obniżenia jego kaloryczności. Prawidłowy proces produkcji ekogroszku powinien zakończyć się na jego spakowaniu do odpowiednich worków.

Przeczytaj również:

Ekogroszek - podstawowe informacje

Spalanie ekogroszku a ekologia

Ekogroszek wysokokaloryczny a niskokaloryczny - co wybrać?

Parametry ekogroszku i jego wilgotność

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: