Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Rodzaje kotłów węglowych

Rodzaje kotłów węglowych

Kocioł grzewczy węglowy może być ładowany ręcznie lub mieć różnego typu podajniki na opał. Urządzenia, które znajdziemy w polskich domach, różnią się też mechanizmem spalania, klasą emisji zanieczyszczeń, położeniem wymiennika ciepła, a w przypadku nowszych pieców – także rodzajem sterownika. Sprawdź, czym cechują się najważniejsze rodzaje kotłów węglowych.

Rodzaje kotłów grzewczych węglowych – kryteria podziału

Określeń piec i kocioł często używa się zamiennie. W przeciwieństwie do pieca, który ogrzewa miejscowo dane pomieszczenie, kocioł jest jednak częścią centralnego ogrzewania. Ogrzewa więc nośnik ciepła (najczęściej wodę), który poprzez grzejniki utrzymuje odpowiednią temperaturę w wielu pomieszczeniach w domu. W przypadku kotła dwufunkcyjnego ogrzewana jest też woda do użytku domowego.

Kotły węglowe dzieli się przede wszystkim ze względu na:

  1. Kierunek przepływu powietrza przez palenisko (kotły górnociągowe i dolnociągowe);

  2. Obecność lub brak podajnika paliwa (kotły z podajnikiem lub zasypowe);

  3. Typ podajnika (m.in. kotły węglowe z podajnikiem tłokowym, rynnowym i retortowym);

  4. Typ wymiennika ciepła (kotły z wymiennikiem poziomym i pionowym);

  5. Klasę emisji zanieczyszczeń (ekologiczne kotły węglowe klasy 5 oraz kotły klasy 4, 3 i bezklasowe);

  6. Rodzaj sterownika (kotły ze sterownikiem automatycznym i dwustanowym).

Kotły węglowe górnociągowe i dolnociągowe

W ostatnich latach w Polsce rośnie liczba sprzedawanych kotłów węglowych z podajnikiem. Ciągle jednak w zdecydowanej większości kotłów opał jest ładowany ręcznie (tzw. kotły zasypowe). Ich konstrukcję można podzielić na dwa główne rodzaje, w zależności od tego, jak powietrze przepływa przez palenisko.

  1. Kotły górnociągowe (inaczej górnego spalania) mają wlot powietrza do spalania pod rusztem, a wylot spalin u góry paleniska. Dzięki bardzo prostej budowie i niskim kosztom nadal stanowią w Polsce większość, choć nie spełniają obecnie obowiązujących norm. Tolerują niemal każdy rodzaj opału, ale za to mają niską jakość spalania, więc są niezbyt wydajne i emitują dużo zanieczyszczeń. Zwłaszcza, gdy dla wygody rozpala się w nich od dołu, zamiast od góry.

  2. Kotły dolnociągowe (inaczej dolnego spalania) działają odwrotnie niż górnociągowe i można je rozpalić jedynie od dołu. Wylot spalin jest na dole paleniska, a powietrze przemieszcza się przez palenisko z góry na dół lub w poprzek. Dodatkowo często mają wydzielony, izolowany ceramiką palnik, do którego dostarczane jest powietrze wtórne. Pozwala to dopalić gazy wydzielone z opału, co przekładna się na wyższą efektywność i znacznie niższą emisję zanieczyszczeń. Konstrukcja jest jednak bardziej złożona, a cena kotła wyższa i wymaga on odpowiedniego paliwa przyzwoitej jakości.

Kotły węglowe z podajnikiem tłokowym, rynnowym i retortowym

Kotły węglowe z podajnikiem to konstrukcje dolnociągowe. Mogą mieć jednak różne palniki i sposób podawania opału.

  1. Kocioł węglowy z palnikiem tłokowym (szufladowym) to najprostsza konstrukcja, gdzie paliwo podawane jest z boku za pomocą tłoka. Ma największą tolerancję na niewymiarowy i gorszej jakości opał, lecz dawkuje go mało precyzyjnie. Ponadto wytwarza więcej sadzy niż inne kotły węglowe z podajnikiem.

  2. Kocioł węglowy z palnikiem rynnowym również podaje paliwo w poziomie, ale za pomocą podajnika ślimakowego umieszczonego w rynnie. Zwykle daje wyższą czystość spalania niż urządzenia z palnikiem tłokowym przy ciągle stosunkowo dużej tolerancji na gorszy opał.

  3. Kocioł węglowy z palikiem retortowym też dostarcza opał za pomocą ślimaka, ale od dołu. Ślimak pracuje w poziomie, jednak w końcu wpycha paliwo do zaokrąglonego, 90-stopniowego kolana, którym dostaje się on do paleniska. Kocioł taki wyróżnia się najczystszym spalaniem, ale wymaga dobrej jakości opału o określonej granulacji.

Ekologiczne kotły węglowe oraz typy wymienników i sterowniki

Kocioł grzewczy węglowy może emitować bardzo różną ilość zanieczyszczeń. Jeszcze do niedawna zdecydowaną większość urządzeń w Polsce stanowiły kotły bezklasowe, które nie spełniały żadnych norm emisji. W XXI wieku kotły zaczęto dzielić na klasy, ale bardzo długo wybór sprzętu lepszej klasy był dobrowolny.

Od 1 lipca 2018 roku dozwolona jest jednak wyłącznie sprzedaż ekologicznych kotłów węglowych klasy 5, które emitują od 1,5 do 3 razy mniej szkodliwych pyłów niż urządzenia niższych klas oraz nawet do 10 razy mniej niż tez bezklasowe. Obecne normy spełniają niektóre kotły zasypowe dolnociągowe. Wśród zgodnym z nimi kotłów z podajnikiem dominują natomiast retorty, choć można też spotkać palniki tłokowe i rynnowe.

Ekologiczne urządzenia, podobnie jak te starsze, mogą mieć wymiennik ciepła pionowy (za paleniskiem) lub poziomy (nad nim). Pierwsze kotły są większe, lecz niższe, a do tego mają zwykle większą efektywność, lecz jednocześnie są podatniejsze na korozję. Z kolei sprzęt z wymiennikiem poziomym będzie wyższy i mniejszy – więc sprawdzi się nawet w niewielkiej kotłowni – ale za to może być nieco mniej efektywny, a wymiennik wymaga częstszego czyszczenia.

Nowoczesny kocioł grzewczy węglowy wyposażony jest w sterownik automatyczny lub dwustanowy. Pierwsze rozwiązanie jest wygodniejsze w obsłudze, więc sprawdzi się także dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia i wiedzy o paleniu. Kotły ze sterownikiem dwustanowym są trochę trudniejsze w obsłudze, jednak pozwalają bardziej ekonomicznie zarządzać opałem przez samodzielne ustawianie wielu parametrów.

Przeczytaj również: Jak czyścić piec na ekogroszek?
Przeczytaj również: Jak prawidłowo ustawić piec/kocioł na ekogroszek?

Jakie paliwo stosować do ekologicznych kotłów węglowych z podajnikiem i zasypowych?

Optymalnym paliwem do zasypowych kotłów ekologicznych będzie ekogroszek lub węgiel typu Orzech. W sklepie najlepszyekogroszek znajdziesz dwa rodzaje tego drugiego opału:

Węgiel ten sprawdzi się również do kotłów z podajnikiem tłokowym. W przypadku większości ekologicznych kotłów węglowych z podajnikiem, zwłaszcza retortowym, najlepszym opałem jest jednak ekogroszek. Do wyboru masz aż trzy rodzaje węgla w tej granulacji:

Przeczytaj również: Ekogroszek wysokokaloryczny a niskokaloryczny – co wybrać?
Przeczytaj również: Jak dobrać piec do powierzchni domu?

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: