Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Spalanie ekogroszku, a ekologia

Spalanie ekogroszku, a ekologia

Ekogroszek jest wyrobem powstałym na bazie węgla kamiennego, jednak posiada o wiele niższą zawartość siarki. Co więcej, dzięki specjalnym piecom, emituje on mniejszą ilość gazów cieplarnianych, co czyni go jednym z najbardziej ekologicznych źródeł energii, spełniającym rygorystyczne normy ekologiczne, narzucone przez UE.

Spalanie ekogroszku - czy jest ekologiczne?

Porównując tradycyjny węgiel z dobrej jakości ekogroszkiem, takim jak ekogroszek Premium Plus, pierwszą istotną różnicą jest wspomniana już wcześniej mniejsza zawartość siarki. To właśnie siarka podczas procesów spalania, uwalniana do atmosfery staje się jednym z największych źródeł zanieczyszczeń powietrza, powodującym takie zjawiska jak kwaśne deszcze, a także charakterystyczny, duszący zapach smogu. Spalanie ekogroszku wyzwala także mniej tlenku węgla w porównaniu z innymi rodzajami paliwa, a specjalny piec retortowy sam reguluje ilość podawania opału do komory spalania. Ekogroszek może być zatem spalany w znacznie mniejszej ilości niż inne rodzaje węgla, przy osiągnięciu tych samych efektów cieplnych.

Jaka ilość ekogroszku spalana jest na dobę?

Będąc posiadaczem urządzeń grzewczych, warto poznać kilka podstawowych parametrów i trików, pozwalających na zoptymalizowanie ilości spalanego materiału. Pierwszym i najbardziej oczywistym jest kaloryczność opału. Wysokokaloryczne paliwo, takie jak ekogroszek workowany Premium, pozwala na możliwie najlepsze efekty grzewcze, przy jednoczesnym relatywnie niskim zużyciu surowca. Tańsza i mniej kaloryczna opcja ekogroszku sprawi, że koszty eksploatacyjne w ogólnym rozrachunku okażą się o wiele większe. Drugą istotną kwestią jest metoda spalania ekogroszku. Odpowiednio dobrana, pozwala na możliwie jak najbardziej ekonomiczne wykorzystanie materiału. Podstawowym kryterium jest utrzymanie temperatury pieca na poziomie ok. 70 stopni. Niższa temperatura pieca przy jednoczesnym nastawieniu termostatów na maksymalną spowoduje wyparowywanie paliwa, czyli jego nieefektywnego wykorzystania. Aby zapewnić sobie ekonomiczne spalanie, istotną kwestią jest również zadbanie o stały dopływ powietrza do kotła. Tlen to naturalny katalizator procesu spalania, a jego brak może spowodować niepełne wypalenie ekogroszku. Zakładając, że wszystkie powyższe kryteria zostaną zachowane, można ustalić średnie dobowe zużycie ekogroszku dla ocieplonego domu o wielkości 150m2 na poziomie 27kg, co daje koszt ok. 23pln dla temperatury 21°C.

Prawidłowe i ekonomiczne spalanie ekogroszku

Wspomniane już kilkukrotnie kryterium kaloryczności ekogroszku jest podstawą ekonomicznego spalania. W jaki sposób wybrać najlepszy produkt? Trzeba zwracać uwagę na kilka kryteriów, czyli: wartość opałowa, zawartość popiołu (nie więcej niż 10%), zawartość siarki (nie więcej niż 1%) oraz spiekalność, która oczywiście im niższa, tym lepiej.
Istotny również jest sposób magazynowania ekogroszku. Ogromny spadek jakości i ekonomiczności ekogroszku możemy odnotować podczas jego zawilgotnienia. Wilgotny ekogroszek poza kiepskim spalaniem, może również doprowadzić do zmniejszenia żywotności kotła. Paliwo o świetnym przełożeniu jakości do ceny to na przykład Orzech Premium.

Przeczytaj również:

Ekogroszek - podstawowe informacje

Produkcja ekogroszku - czym jest ekogroszek?

Ekogroszek wysokokaloryczny a niskokaloryczny - co wybrać?

Parametry ekogroszku i jego wilgotność

Spiekalność i skład ekogroszku, czyli dane opisujące ekogroszek

Ekogroszek - sklep

EKO Classic
EKO Classic

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 24 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 21-24 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1199 zł 1249 zł
+ darmowa dostawa
EKO Premium
EKO Premium

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 5%

Cena: 1219 zł 1269 zł
+ darmowa dostawa
EKO Premium Plus
EKO Premium Plus

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1239 zł 1289 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: