Spiekalność i skład ekogroszku, czyli dane opisujące ekogroszek

Spiekalność i skład ekogroszku, czyli dane opisujące ekogroszek

kKiedy zbliża się sezon grzewczy, wiele osób zastanawia się, jaki ekogroszek wybrać, aby był w pełni wydajny oraz gwarantował jak najwyższą jakość. Właściwie dobrany węgiel ma bowiem fundamentalne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania kotła, a także dla naszego portfela. Podpowiadamy, na jakie parametry opału warto zwrócić uwagę oraz jak rozpoznać dobrej jakości ekogroszek odpowiadający na nasze potrzeby.

Skład ekogroszku

To podstawowa cecha, z którą należy się zapoznać, kupując ekogroszek. Skład wiele mówi nam o jakości produktu, jednak ważna jest również ocena wizualna. Ekogroszek produkowany jest z węgla kamiennego lub rzadziej brunatnego poprzez jego rozkruszenie, przesianie oraz pozbawienie miału. Powinien więc mieć głęboki, czarny kolor. Przykładem wydajnego opału o doskonałych parametrach jakościowych jest ekogroszek EKO Premium o wysokiej wartości opałowej i niskiej wilgotności.

Dane opisujące ekogroszek - istotne informacje

Dokonując wyboru najlepszego ekogroszku, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na jego kaloryczność, zwaną też wartością opałową, jak najniższą zawartość siarki, a także popiołu. Jednym z ważniejszych parametrów, decydujących o wydajności opału jest także wilgotność. Im jest niższa, tym bardziej efektywne działanie, a także lepszy wpływ na stan techniczny kotła. Wszystkie te cechy łączy w sobie tani ekogroszek EKO Classic będący połączeniem przystępnej ceny oraz wysokiej wydajności.

Spiekalność ekogroszku - czym jest i skąd się bierze?

Spiekalność ekogroszku dla wielu Klientów stanowi najbardziej tajemniczy parametr. Tymczasem wpływa on istotnie na pracę kotła. Jeśli wskaźnik ten jest wysoki, w piecu zbierają się bowiem duże ilości spieczonego popiołu, który znacznie zmniejsza efektywność spalanego opału. Warto więc zwracać uwagę, aby wskaźnik spiekalności ekogroszku, określany symbolem RI, mieścił się w przedziale od 0 do 20. Im wyższe odchylenia od tej wartości, tym mniej zalecany zakup.

Przeczytaj również:

Ekogroszek - podstawowe informacje

Spalanie ekogroszku a ekologia

Produkcja ekogroszku - czym jest ekogroszek?

Ekogroszek wysokokaloryczny a niskokaloryczny - co wybrać?

Wady i zalety ekogroszku