Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Tona ekogroszku - na ile wystarcza?

Tona ekogroszku - na ile wystarcza?

Zima zbliża się wielkimi krokami, więc już teraz myślisz o tym, by zamówić ekogroszek na cały sezon grzewczy? Zanim to zrobisz, upewnij się, ile ton opału będziesz potrzebować. Od czego zależy jego zużycie? Tona ekogroszku – na ile starcza? Odpowiedzi na te i inne pytania związane ze spalaniem tego ekologicznego paliwa znajdziesz w naszym artykule.

Wybór odpowiedniego paliwa do ogrzania domu nie jest łatwy. Do wyboru masz choćby tradycyjny węgiel, pellet, ale także ekogroszek, który w ostatnich latach bije rekordy popularności i jest chętnie wybierany do ogrzania domów w Polsce. Jako paliwo uznane za ekologiczne i ekonomiczne, dobrze wpisuje się w aktualne potrzeby Polaków.

Kaloryczność ekogroszku – kluczowy parametr paliwa

„Tona ekogroszku – na ile starcza?” - to bez wątpienia jedno z najczęściej zadawanych pytań na forach i stronach poświęconych tematyce ogrzewania domu. Aby jednak poznać na nie odpowiedź, należy znać przede wszystkim podstawowe parametry ekogroszku i wiedzieć, co one oznaczają.

Przykładowo, w naszym sklepie znajdziesz aż trzy rodzaje ekogroszku, które różnią się od siebie kluczowymi parametrami.

Wartość opałowa ekogroszku

Wartość opałowa to inaczej kaloryczność ekogroszku. To właśnie ten parametr jest odpowiedzialny za ciepło w całym domu. Kaloryczność to ilość energii cieplnej, która wytwarza się w trakcie spalania 1 kilograma ekogroszku. Im wyższa – tym cieplej. I tak, maksymalna wartość opałowa ekogroszku EKO Classic to 24 MJ/kg, EKO Premium - 27 MJ/kg, zaś EKO Premium Plus - 29 MJ/kgco czyni go najbardziej kalorycznym ekogroszkiem w naszym sklepie.

Im wyższa wartość opałowa ekogroszku, tym wyższa cena za jedną tonę tego opału. Pamiętaj jednak, że za wyższą ceną idzie także większa ilość ciepła wytwarzana na etapie jego spalania.

Więcej w naszym artkule: „Wartość opałowa – jak jest określana i od czego zależy?”

Pozostałe parametry ekogroszku

W poszukiwaniu odpowiedniego ekogroszku do swojego domu, koniecznie zwróć uwagę także na:

1.    ilość popiołu pozostającego po spaleniu paliwa

– powinna oscylować maksymalnie w granicach 3-5%;

2.    wilgotność

– najlepiej, aby nie przekraczała 5-10%, dzięki czemu ekogroszek będzie lepiej się spalał;

3.    zawartość siarki

– im mniej siarki, tym większa korzyść dla Ciebie i środowiska. Wartość ta nie powinna przekraczać 0,5%.

4.    spiekalność

– dobrze, aby RI=0. Najlepszy ekogroszek to taki, po którym nie pozostają spieki i niespalone bryłki. Twoje paliwo powinno spalać się w możliwie jak największym stopniu. To realna oszczędność i maksymalne wykorzystanie każdego kilograma zakupionego przez Ciebie ekogroszku.

Tona ekogroszku – na ile starcza i co ma wspólnego z ustawieniami kotła?

Tona ekogroszku – na ile starcza i ile należy zamówić paliwa na zimę? To zależy nie tylko od samego ekogroszku czy Twoich indywidualnych preferencji dotyczących pożądanej temperatury w domu, ale także ustawień pieca.

Ustawienia kotła

Poprawna regulacja to nie tylko bardziej ekonomiczne spalanie paliwa, ale także mniejsza ilość popiołu oraz mniej dymu i nieprzyjemnego zapachu w kotłowni. Dla lepszego działania pieca i efektywniejszego zużywania opału, skup się głównie na ustawieniu odpowiedniego nadmuchu tak, by dostateczna ilość powietrza dotarła pomiędzy bryłki ekogroszku.

To ważne!

Jeśli nie chcesz często dorzucać opału do pieca, postaw na wysokokaloryczny ekogroszek. Zapewni przyjemne uczucie ciepła bez konieczności zamawiania tak wielu worków, jak np. w przypadku mniej kalorycznego paliwa.

 

 

Jeśli nie dopilnujesz prawidłowych ustawień kotła, możesz doprowadzić do nawet kilkakrotnie większego zużycia ekogroszku. Więcej o ustawieniach kotła przeczytasz w artykule: „Jak prawidłowo ustawić piec na ekogroszek?”

Ocieplenie domu

„Tona ekogroszku – na ile starcza?” – odpowiedź na to pytanie w dużym stopniu zależy od ocieplenia domu. Odpowiednia warstwa izolacji na przykład w postaci styropianu lub wełny mineralnej, ale także szczelne okna mogą diametralnie zmniejszyć zapotrzebowanie Twojego domu na ekogroszek. Co więcej, wyprodukowane ciepło na dłużej pozostanie wewnątrz domu. Jeśli jednak brakuje izolacji termicznej, a okna nie są szczelne, może okazać się, że zużyjesz nawet dwukrotnie więcej ekogroszku, niż właściciele domów o tym samym metrażu, którzy zadbali o ocieplenie swoich czterech kątów. Dla uproszenia możesz przyjąć, że do ogrzania 100-metrowego domu całkowicie pozbawionego ocieplenia będzie potrzeba około 5 ton ekogroszku. W przypadku budynku o tym samym metrażu, ale ze szczelnymi oknami i minimalnym ociepleniem wymagane będzie zużycie około 2,5 tony paliwa. Jeśli zaś Twój dom posiada niezbędne ocieplenia oraz nowe okna – zapotrzebowanie na ekogroszek będzie wynosić około 1,3 tony.

Więcej o szacowaniu zapotrzebowania na ekogroszek w artykule: „Zużycie ekogroszku, czyli jak oszacować zapotrzebowanie na ekogroszek w sezonie grzewczym?”

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: