Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Wartość opałowa – jak jest określana i od czego zależy?

Wartość opałowa – jak jest określana i od czego zależy?

Czym dokładnie jest wartość opałowa? Jak się ją wyraża i co na nią wpływa? Sprawdź, jaka jest wartość opałowa drewna, węgla, ekogroszku i innych paliw oraz poznaj pozostałe najważniejsze informacje na ten temat.

Wartość opałowa paliwa to nie to samo, co ciepło spalania

Niektórzy sprzedawcy opału zamiast wartości opałowej produktu podają jego ciepło spalania. Miary te nie są jednak tożsame. Ciepło spalania to całkowita ilość energii, która powstaje w wyniku spalania. Z kolei wartość opałowa paliwa lub inaczej jego kaloryczność nie obejmuje ciepła uzyskanego z kondensacji pary wodnej i ze spalin.

Systemy grzewcze z wtórnym procesem spalania, czyli z funkcją odzysku ciepła, są w stanie wykorzystać tę energię. W przypadku większości kotłów praktycznie dostępna ilość ciepła równa jest jednak wartości opałowej, która zwykle jest o ok. 10% niższa niż ciepło spalania.

Jak określa się i wyraża wartości opałowe paliw?

Wartości opałowe paliw oblicza się na podstawie różnych wzorów, które uwzględniają między innymi procentowy udział czystych substancji i pierwiastków oraz wilgoci w opale. Metody określania kaloryczności są odmienne dla paliw stały, ciekłych i gazowych.

W tym pierwszym przypadku najczęściej stosowane jednostki to megadżule na kilogram (MJ/kg) lub kilowatogodziny na kilogram (kWh/kg). Wartości te można prosto przeliczyć z jednej jednostki na drugą, bo 1 kWh/kg = 3,6 MJ/kg.

Wartość opałowa drewna i pelletu

Wartość opałowa drewna i pelletu jest niższa niż węgla czy ekogroszku, jednak ciągle są to stosunkowo popularne rodzaje paliwa. Drewno opałowe powinno mieć wilgotność poniżej 20%, a najlepiej 15%, bo wyższa zawartość wody powoduje zauważalny spadek kaloryczności (przy wilgotności ok. 30% jest ona mniejsza już o ok. 10%).

Przybliżona wartość opałowa suchego drewna najczęściej wykorzystywanych gatunków liściastych wynosi:

Wartość opałowa pelletu drzewnego w bardzo dużym stopniu zależy od rodzaju produktu. Kaloryczność pelletu 1 klasy dochodzi do ok. 5,3 kWh/kg, czyli 19 MJ/kg. Przykładowo, nasz Pellet Premium Plus ma wartość opałową 18,5 MJ/kg.

Opał 2 klasy to zaś maksymalnie 4,7 kWh/kg (17 MJ/kg). Niższej jakości paliwo może mieć bardzo różną wartość opałową, a średnio jest to ok. 3,6 kWh/kg (13 MJ/kg).

Wartość opałowa gazów i paliw płynnych

Wartość opałowa gazów i paliw ciekłych jest z reguły wysoka. Podawana jest jednak w jednostkach na litr (płyny) lub metr sześcienny w warunkach normalnych (gazy), więc do porównania z innymi rodzajami opału należy zastosować osobne przeliczniki dla każdego rodzaju paliwa.

Przykładowo, wartość opałowa oleju opałowego wynosi po przeliczeniu ok. 11,8 kWh/kg (42,6 MJ/kg), a mieszanki LPG (propan-butan): 12,1 kWh/kg (43,5 MJ/kg). Z kolei wartość opałowa gazu ziemnego wysokometanowego to 10,4 kWh/kg (37,6 MJ/kg), zaś gazu ziemnego zaazotowanego: 5,5 kWh/kg (19,8 MJ/kg).

Wartość opałowa węgla

Wartość opałowa węgla kamiennego jest zauważalnie wyższa niż brunatnego, która wynosi w zależności od produktu jedynie od 1,6 kWh/kg (6 MJ/kg) do 3,3 kWh/kg (12 MJ/kg). Węgiel kamienny jest też paliwem znacznie lepszym jakościowo i mniej zasiarczonym.

Wartość opałowa węgla kamiennego także może jednak przyjmować różne wartości – od ok. 5,5 kWh/kg (20 MJ/kg) do nawet 8,4 kWh/kg (30 MJ/kg). Ekonomicznym i bardziej ekologicznym paliwem jest zwłaszcza powstający na bazie węgla ekogroszek o granulacji 5-25 mm.

Dzięki zastosowaniu takich procesów jak między innymi wypiekanie i przesiewanie zawiera on znacznie mniej popiołu, co skutkuje niższą emisją dwutlenku węgla i szkodliwych substancji do atmosfery. Wartość opałowa ekogroszku jest podobna jak w przypadku węgla i zależy od konkretnego rodzaju produktu.

Wartość opałowa ekogroszku (kWh/kg i MJ/kg)

Na stronie najlepszyekogroszek.pl znajdziesz wyłącznie wysokiej jakości paliwo. Poniżej prezentujemy wartość opałową ekogroszku (w kWh/kg i MJ/kg) 3 różnych rodzajów, które mamy w ofercie.

W sprzedaży posiadamy też Orzech Premium, czyli produkt o większej granulacji (25-50 mm) niż ekogroszek. Paliwo to sprawdzi się świetnie do pieców tradycyjnych i cechuje się wartością opałową na poziomie 23-27 MJ/kg (6,4-7,5 kWh/kg).

Im wyższa najwyższa wartość opałowa ekogroszku, tym lepiej?

Wysokokaloryczny ekogroszek to ogólnie rzecz biorąc lepsze rozwiązanie niż produkt niskokaloryczny. Nie oznacza to jednak, że zawsze najlepiej sprawdzi się najwyższa możliwa wartość opałowa ekogroszku w kWh/kg.

Często bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest bowiem naprzemienne stosowanie opału o zróżnicowanej kaloryczności w zależności od okoliczności. Przy wyższych temperaturach na zewnątrz wystarczy paliwo o nieco niższej wartości opałowej, które łatwiej dopalić do końca, a przy odczuwalnych mrozach lepiej wybrać naprawdę wysokokaloryczny ekogroszek.

 

Przeczytaj również: Ekogroszek wysokokaloryczny a niskokaloryczny – co wybrać?

Przeczytaj również: Jaki ekogroszek stosować do pieca z podajnikiem?

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: