Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Węgiel orzech - jaka najlepsza kaloryczność?

Węgiel orzech - jaka najlepsza kaloryczność?

Sezon grzewczy trwa, a ty nie jesteś zadowolony z poziomu ciepła w swoim domu? Nie musi to być wina pieca – zastanów się, czy aby na pewno korzystasz z dobrej jakości paliwa. Taniej nie zawsze oznacza wydajniej. Zwróć uwagę na wartość opałową, czyli kaloryczność. Węgiel orzech zapewnia nie tylko najwyższą dawkę ciepła, ale także nie zanieczyszcza środowiska –sprawdź, na co jeszcze uważać w trakcie zakupu.

Węgiel kamienny orzech – kaloryczność i zastosowanie

Popularny orzech to jeden z rodzajów węgla kamiennego. Cechuje go wysoki poziom granulacji od 25 do 50 mm w przypadku Orzecha Premium lub nawet 40-80 mm w wersji Plus. Z tego powodu zaliczany jest do tak zwanych węgli grubych.

Warto wiedzieć:

Podczas wyboru węgla warto zwracać uwagę na grubość ziarna – im większa, tym korzystniejsza dla działania domowej instalacji grzewczej.

 

Ze względu na swoją strukturę węgiel orzech jest wysokokaloryczny. Dzięki temu paliwo dłużej się pali, co jest jednoznaczne z wydłużeniem czasu ogrzewania bez interwencji gospodarza domu. Charakteryzuje go jasny płomień i szarosiwy dym wydobywający się z komina. Ze względu na mniejszą objętość spala się szybciej niż kostka. Pod względem jakości ogrzewania można z pewnością porównać go do ekogroszku, chociaż kaloryczność węgla orzech jest zdecydowanie wyższa. Nadaje się niemal do każdego kotła zasypowego, więc to bezpieczny wybór bez względu na system grzewczy oraz metraż domu. Można nim ogrzewać nie tylko mury, ale także wodę nawet w czasie najbardziej srogiej i mroźnej zimy.

Przeczytaj także: Ekogroszek wysokokaloryczny a niskokaloryczny – co wybrać?

 

Węgiel orzech – kaloryczność, a może coś innego? Na co zwracać uwagę?

To Twój pierwszy zakup paliwa grzewczego? A może szukasz jakiegoś zamiennika? Bez względu na powód poszukiwań, zawsze warto zwrócić uwagę na kilka parametrów.

Warto wiedzieć:

Od 04.11.2018 roku obwiązują przepisy, które określają normy jakości węgla. Dzięki temu paliwo jest lepiej kontrolowane, a tym samym bardziej jakościowe – sprzedawca ma obowiązek wystawić zaświadczenie, które potwierdza kaloryczność węgla orzech, jak i inne parametry.

 

Węgiel kamienny orzech – kaloryczność jest najważniejsza!

Kalorie przede wszystkim kojarzą nam się z energią potrzebną do prawidłowego funkcjonowania. W przypadku ogrzewania kaloryczność węgla orzech wyznacza poziom wydzielanego ciepła podczas spalania. To paliwo cechuje się wysoką wartością opałową, dzięki czemu nie potrzeba wiele materiału do ocieplenia domu. Kaloryczność podawana jest zazwyczaj w megadżulach na kilogram (MJ/kg). Najwyższe wartości zapewnia właśnie węgiel kamienny, dlatego Orzech Premium czy też Orzech Premium Plus są chętnie wybierane przez gospodarzy domów jedno i wielorodzinnych.

Niska cena to nie zawsze oszczędność!

Wydaje Ci się, że jeśli wybierzesz tańsze paliwo, zaoszczędzisz? Nic bardziej mylnego! Niższa cena jest jednoznaczna ze słabszą wartością opałową. Im mniejsza kaloryczność, tym więcej potrzeba węgla do ogrzania domu. Zwróć również uwagę na wilgotność – nie powinna być większa niż 5-10%. Jej wysoki poziom oznacza, że proces parowania wody wymaga więcej energii w trakcie spalania, przez co mniejsza ilość przeznaczona jest do ogrzania pomieszczeń.

Warto wiedzieć:

Jeśli chcesz poznać wartość paliwa, oblicz stosunek ceny do kaloryczności węgla orzech. Najwygodniej podzielić wydaną kwotę za 1 tonę materiału, przez wartość opałową – cena/kaloryczność. Dzięki temu w łatwy sposób poznasz koszt ocieplenia domu.

 

Ogranicz produkcję popiołu

Podczas zakupu paliwa grzewczego, spójrz na ilość produkowanego popiołu. Najlepiej, aby była jak najmniejsza, ponieważ świadczy to o wartości energetycznej węgla. Niewielka ilość odpadów sprawia, że gospodarze domu nie mają problemu z utylizacją substancji niepalnych. To również lepsze rozwiązanie z perspektywy wydajności pieca.

Zadbaj i środowisko – sprawdź zasiarczenie

Dobry węgiel orzech zawiera mniej niż 0,5% siarki. Dzięki temu emisja trujących substancji zostaje ograniczona do niemal minimum. Powietrze jest czystsze niż w przypadku palenia innymi paliwami, a komin staje się mniej narażony na zatkanie.

Kaloryczność węgla orzech – jaka powinna być

Dla wielu decydującym czynnikiem podczas przygotowań do sezonu grzewczego jest cena. Mniejsza kwota za tonę danego paliwa, wcale nie oznacza, że trzeba będzie go kupić mniej. Poza wilgotnością, granulacją, produkcją spieków, czy zawartością siarki, liczy się przede wszystkim wartość opałowa, czyli kaloryczność węgla orzech. Powinna być jak najwyższa – najczęściej wynosi od 23 do 30 JK/kg. Parametry te są nieco lepsze niż w przypadku popularnego ekogroszku, lecz cena za tonę jest trochę wyższa. Co lepiej wybrać? To zależy od wielkości domu, rodzaju pieca oraz możliwości finansowych. Jeśli to Twój pierwszy sezon grzewczy, nie kupuj hurtowo. Wypróbuj kilka rodzajów węgla kamiennego. Pamiętaj jednak, że w przypadku orzecha można go swobodnie mieszać z innymi paliwami.

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: