Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Wymiana pieca na ekogroszek - ile to kosztuje?

Wymiana pieca na ekogroszek - ile to kosztuje?

Czy wiesz, że w ok. 3 milionach polskich domów nadal funkcjonują tak zwane „kopciuchy”? Te najgorszej jakości piece węglowe zatruwają i zanieczyszczają powietrze od lat. Najbardziej z tego powodu cierpią osoby starsze, lecz w przyszłości na pewno odczujemy to również my. Przed rakotwórczym smogiem może jednak ochronić nas wymiana pieca węglowego. Dofinansowanie po złożeniu wniosku przydziela władza samorządowa (gmina lub powiat) lub rządowa instytucja. Sprawdź, ile kosztuje wymiana pieca centralnego ogrzewania i czemu to się opłaca.

Wymiana pieca centralnego ogrzewania – który wybrać?

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre osoby zwlekają z wymianą pieca? Dotacja wydaje się dla nich czymś abstrakcyjnym, a potencjalne koszty zmiany instalacji nieosiągalne. Rzeczywistość jest jednak inna. Popularne niegdyś „kopciuchy” są niepraktyczne, a ogrzewanie węglem dużo bardziej kosztowne niż po wymianie pieca na ekologiczny. Początkowo może trudno w to uwierzyć, ponieważ sam zakup nowego systemu grzewczego to inwestycja, ale złożenie wniosku o dofinansowanie mocno odciąża portfel. Wysokość dotacji zależy jednak od miasta, a także rodzaju wymienianego pieca c.o.

Jeśli nie wiesz, jaki system grzewczy wybrać, sprawdź nasz artykuł o różnicach między piecem a kotłem.

Wymiana pieca – ekologiczne alternatywy „kopciuchów”

Koszt wymiany pieca co - cena robocizny, samej instalacji oraz montażu, zależą od wybranej alternatywy dla nieekologicznego ogrzewania domu. Warto wiedzieć, jakie są opcje przed złożeniem wniosku o dofinansowanie wymiany pieca.

1.    Kotły zasypowe

– to najtańsza z opcji w przypadku wymiany pieca centralnego ogrzewania, ale to niezautomatyzowany sposób na ogrzanie domu wymagający ręcznego dokładania opału.

2.    Kotły podajnikowe

– sprawdzają się przede wszystkim, jeśli myślisz o wymianie pieca na ekogroszek lub zastanawiasz się nad ogrzewaniem pelletem; kocioł na ekogroszek jest w pełni zautomatyzowany, więc nie wymaga od gospodarza zbyt dużego pokładu energii oraz pozwala na oszczędne dostarczanie ciepła.

3.    Kotły gazowe

– pozwalają nie tylko na ogrzanie domu, ale również wody; piec jest zautomatyzowany (wymaga wyłącznie regulacji) i pomaga w zaoszczędzeniu pieniędzy na ocieplaniu powierzchni bez względu na jej wielkość.

4.    Kotły elektryczne

– są łatwe w obsłudze i bezpieczne; nie wymagają komina oraz można zainstalować je w dowolnym pomieszczeniu; eliminują również zagrożenie związane z zaczadzeniem.

5.    Pompy ciepła

–  pozwalają na dużą oszczędność pieniędzy z punktu widzenia samego ogrzewania, ale wymagają większej inwestycji w momencie wymiany pieca na ekologiczny.

6.    Kolektory słoneczne

– umożliwiają ogrzewanie domu, dzięki pobieranej energii słonecznej; to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań, ale zdecydowanie droższe niż tradycyjna wymiana pieca c.o.

Który sposób ogrzewania domu wybrać? O wymianie pieca centralnego ogrzewania musisz zadecydować sam, ale z pewnością kotły 5 klasy są bardziej ekologiczne i oszczędne niż „kopciuchy”. W większości przypadków łatwo uzyskać dofinansowanie – inwestycja w zdrowsze powietrze jeszcze Ci się zwróci, dzięki mniejszym kosztom ocieplania domu w przyszłości.

Wymiana pieca c.o. – cena robocizny

Koszty wcale nie muszą być duże w przypadku wymiany pieca. Odliczenie od podatku tej inwestycji lub zgłoszenie wniosku o dofinansowanie skutecznie odciążają portfel gospodarzy. W przyszłości zmiana instalacji grzewczej pozytywnie wpływa na domowy budżet – ocieplanie staje się tańsze, dzięki dobrej jakości paliwom oraz nowoczesnym, wydajnym rozwiązaniom.

  1. Kosztorys zależy przede wszystkim od rodzaju wymienianego pieca c.o. Cena robocizny może wynieść ok. 2000 zł, ale do tego trzeba dodać jeszcze samą instalację, montaż oraz ewentualną modernizację budynku lub pomieszczenia, w którym planowana jest wymiana pieca c.o.

  2. Koszty wiążą się również z wielkością budynku – duża przestrzeń wymaga mocniejszego ogrzewania i większego kotła.

Niekiedy początkowa inwestycja jest mniejsza, ale wymaga większych środków w trakcie użytkowania. Droższe rozwiązania bywają bardziej ekologiczne oraz pozwalają na efektywne ogrzewanie domu za mniejsze pieniądze. Przykładowo w przypadku dużych domów jednorodzinnych wymiana pieca na ekogroszek wynosi 8-10 tysięcy złotych – cena dotyczy wyłącznie kotła podajnikowego bez montażu.

Wymiana pieca – dotacja się należy?

Czy zmiana instalacji grzewczej faktycznie musi być kosztowna? W przypadku wymiany pieca węglowego dofinansowanie może bardzo pomóc. Wysokość takiego świadczenie może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jednych z najbardziej znanych programów wsparcia jest Czyste Powietrze. Projekt wymiany pieca musi być jednak wyceniony na kwotę przynajmniej 7 tysięcy złotych i mogą z niego skorzystać osoby fizyczne, które są właścicielami domu jednorodzinnego. Pomoc finansowa pozwala na pokrycie kosztów związanych zarówno z samą instalacją, jak i modernizacją budynku.

Warto wiedzieć:

Pamiętaj, aby zachować wszystkie rachunki oraz faktury dotyczą wymiany pieca na ekologiczny. Są one podstawą do przekazania dofinansowania.

 

Dofinansowanie do wymiany pieca na ekogroszek lub innego kotła można otrzymać, składając wniosek do władzy samorządowej. W każdej miejscowości wysokość świadczenia może być jednak inna, dlatego warto się tym zainteresować przed podjęciem decyzji. Szacuje się, że może wynosić od 1 do 40 tysięcy złotych. Podstawą do uzyskania wsparcia jest usunięcie przestarzałego i groźnego dla środowiska pieca węglowego oraz wybór proekologicznego kotła na węgiel nowej generacji, gazowego, podajnikowego lub instalacji korzystającej z odnawialnych źródeł energii.

Wniosek o wymianę pieca – czy trzeba go składać?

Jeśli jesteś zainteresowany dodatkowym wsparciem finansowym, warto złożyć wniosek o wymianę pieca. Dotacja może jednak ulegać zmianom. Większe miasta takie jak Warszawa, Sopot czy też Gdańsk zapowiedziały, że z roku na rok dofinansowanie będzie mniejsze. Pamiętaj, aby przed złożeniem dokumentów dokładnie sprawdzić, jakie warunki należy spełnić. Ważny jest przede wszystkim kosztorys uwzględniający usunięcie starej instalacji i wymianę pieca, a także dowód własności nieruchomości. Nie zaczynaj prac przed podjęciem decyzji przez urząd gminy – zrób to dopiero po podpisaniu umowy i przyznaniu dotacji.

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: