Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Z czego jest zrobiony ekogroszek?

Z czego jest zrobiony ekogroszek?

Ekogroszek to rodzaj paliwa, który z roku na rok zyskuje na popularności. Dzięki właściwościom, jakie wykazuje, jest chętnie wykorzystywany do ogrzewania mieszkań i innego rodzaju budynków. Z czego jest zrobiony ekogroszek? W jaki sposób powstaje ten rodzaj surowca? Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.

Z czego jest ekogroszek?

Ekogroszek to paliwo stałe, które służy do ogrzewania mieszkań i domów. Ten rodzaj surowca jest wykorzystywany do wytwarzania energii cieplnej w kotłach retortowych. Z czego powstaje ekogroszek? Może być produkowany z dwóch rodzajów węgla: kamiennego lub brunatnego. Najczęściej, do produkcji ekogroszku używa się węgla kamiennego. Mimo tego, surowiec, który powstaje w wyniku tego procesu, czyli ekogroszek, jest zdecydowanie bardziej ekologiczny i wydajny od węgla kamiennego. Wszystko dlatego, że ekogroszek jest wysokokaloryczny, pozostawia po spaleniu małą ilość popiołu, a przy tym ma niską zawartość siarki i substancji niepalnych. Istotny parametr ekogroszku to niska spiekalność. Podczas spalania tego surowca wytwarza się zdecydowanie mniej tlenków siarki, niż podczas spalania innego rodzaju węgla.

Z czego i jak powstaje ekogroszek?

Ekogroszek najczęściej powstaje z węgla kamiennego, rzadziej jest produkowany z węgla brunatnego. Do jego produkcji wykorzystywany jest węgiel kamienny o wysokiej kaloryczności. Wiemy już z czego powstaje ekogroszek. Teraz czas na wyjaśnienie, jak ten proces przebiega. Żeby powstał ekogroszek, węgiel kamienny należy poddać procesowi kruszenia. Następnie, rozdrobnione w ten sposób bryły, trzeba przesiać przez stworzone do tego celu sita. Dzięki temu, zbyt drobne kawałki węgla zostaną automatycznie oddzielone od tych o odpowiedniej wielkości, czyli od 5 do 25 mm. Taka wielkość sprawia, że ekogroszek można stosować w automatycznych dozownikach węgla. Kolejny etap to płukanie otrzymanych po przesianiu ziaren. Dzięki płukaniu, z ekogroszku eliminuje się miał, pył węglowy czy osad. Właśnie  w ten sposób można uzyskać wysokokaloryczny ekogroszek.

Czy ekogroszek jest ekologiczny?

Ekogroszek to surowiec, który powstaje z węgla kamiennego, czy zatem można go uznać za produkt ekologiczny? Tak. Mają na to wpływ dwa czynniki: proces produkcji oraz sposób spalania. Ekogroszek jest produkowany jedynie z wyselekcjonowanych partii węgla kamiennego – tych o dużej kaloryczności, niewielkiej zawartości wody i znikomej ilości substancji niepalnych. Wielokrotne przesiewanie i płukanie w procesie produkcji powoduje, że ekogroszek ma większą kaloryczność niż węgiel kamienny, z którego został wyprodukowany. Tym samym, potrzeba znacznie mniej ekogroszku niż innego materiału opałowego, żeby wytworzyć taką samą ilość ciepła. Jeśli zaś chodzi o sam proces spalania, duże znaczenie mają używane do tego celu kotły. Otóż do spalania ekogroszku używa się kotłów niskoemisyjnych, które powodują, że końcowy koszt spalania jest bardzo niski. Warto również dodać, że w procesie spalania ekogroszku, emitowane są niewielkie ilości tlenków siarki i azotu, znacznie mniejsze niż podczas spalania tradycyjnego węgla kamiennego. To właśnie powoduje, że ekogroszek można uznać za paliwo ekologiczne.

Jak wybrać dobry ekogroszek?

Nie każdy ekogroszek będzie miał takie same właściwości. Jak zatem wybrać surowiec najlepszej jakości? Najlepiej wybierać produkty workowane,od sprawdzonych producentów. Przed zakupem, koniecznie trzeba sprawdzić parametry ekogroszku, które powinny znajdować się na opakowaniu. Najbardziej optymalne parametry ekogroszku powinny wyglądać następująco:

 

Ekogroszek o takich parametrach to gwarancja ekonomicznego spalania.

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: