Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Zakup opału na zimę

Zakup opału na zimę

Zastanawiasz się, jaki opał na zimę wybrać? Jakie paliwo jest najbardziej opłacalne i wydajne? Wybór opału na zimę to dość trudne zadanie. Sprawdź z nami, jak wybrać tani opał na zimę, który ma dobre parametry.


Opał na zimę – na co zwrócić uwagę?

Niezależnie od rodzaju opału, najważniejsze są jego parametry. Ekogroszek, pellet czy węgiel kamienny można opisać poprzez kaloryczność, wilgotność czy niską zawartość popiołu i siarki. Te parametry wskazują na jakość opału. Zwróć na nie szczególną uwagę podczas wybierania opału na zimę.

Kaloryczność

Kaloryczność to inaczej wartość opałowa, czyli ilość ciepła wytwarzana podczas spalania jednostki paliwa. Warto wybrać opał o niższej kaloryczności na sezon wiosenny i letni, natomiast opał na zimę powinien mieć wysoką kaloryczność. Dobieranie kaloryczności opału w zależności od sezonu grzewczego sprawia, że Twoje paliwo spala się efektywnie, a Ty nie przepłacasz. Wybierając opał wysokokaloryczny, potrzebujesz stosunkowo niewiele produktu do ogrzania domu.

Sprawdź też: Ekogroszek wysokokaloryczny a niskokaloryczny – co wybrać?

Wilgotność

Wolgotność oznacza ilość wody w danym opale. Wybieraj opał na zimę, który ma jak najniższą wilgotność. Optymalna wartość to do 12%. Mokry opał może  powodować rdzewienie elementów pieca, a dodatkowo negatywnie wpływa na środowisko – podczas spalania do atmosfery emitowane są szkodliwe związki siarki. Wybieraj opał na zimę o niskiej wilgotności – wtedy energia w całości pożytkowana jest na ogrzewanie domu, a nie odparowywanie wody.

Niska zawartość popiołu

Zawartość popiołu wskazuje na to, że opał spala się w całości, nie pozostawiając stopionego paliwa. Stawiaj na opał na zimę o zwartości popiołu do 6%.

Brak spieków 

Najlepiej, aby ten parametr wynosił 0. Spieki to niedopalone kawałki węgla, których lepiej unikać, ponieważ znacznie utrudniają spalanie. Jeśli opał na zimę ma spieki, oznacza to regularne kontrolowanie pracy pieca i usuwanie spieków, a tych uciążliwych czynności lepiej unikać.

Opakowanie

Wybieraj opał na zimę, który jest sprzedawany w workach. Chronią przed deszczem, śniegiem, które znacząco obniżają jakość opału, czyniąc go zawilgoconym. Paliwo, które jest wilgotne, znacznie traci na wydajności, a kaloryczność się obniża.

Nasza rada:

Ciężko sprawdzić jakość węgla kamiennego i brunatnego – ten surowiec wygląda podobnie, niezależnie od tego, czy jest świetnej bądź kiepskiej jakości. Składowany w hałdach, najczęściej nie ma etykiet, które opisują jego parametry. Dodatkowo, węgiel często jest wilgotny – może się zdarzyć, że kupisz 1 tonę węgla, a po wyparowaniu wody, realnie będzie to zaledwie 700 kg opału.

Jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz opał na zimę, który jest wydajny, postaw na ekogroszek lub pellet. To paliwo jest składowane w workach z dokładnym opisem parametrów – łatwo sprawdzisz wszystkie wskaźniki. Ekogroszek i pellet możesz wygodnie składować w kotłowni, zachowując porządek.

 

 

 

 

Jaki opał na zimę?

Stoisz przed wyborem odpowiedniego opału na zimę? Często wybór paliwa zależy od rodzaju pieca. Niektóre modele są bardziej uniwersalne i pozwalają na spalanie różnych rodzajów opału. Inne, są przeznaczone do ekogroszku czy pelletu, czyli opału o niższym granulacie – to piece z kotłem retortowym i automatycznym podajnikiem. Sprawdź najważniejsze cechy popularnych opałów na zimę.

Ekogroszek – tani opał na zimę

Ekogroszek to ekonomiczny i ekologiczny sposób na ogrzewanie domu. Ma niską zawartość siarki, wody i substancji niepalnych, dzięki czemu podczas spalania wytwarza znacznie mniej tlenków siarki, niż inne rodzaje opału (kilkukrotnie mniej niż zakładają normy UE). Korzystanie z ekogroszku jest wygodne, ponieważ można spalać go w kotłach retortowych z automatycznym podajnikiem – nie musisz kontrolować pracy pieca, a opał można dosypywać co kilka dni.

Sprawdź też: Jaki ekogroszek stosować do pieca z podajnikiem?

Pellet

Pellet powstaje ze składników biomasy, czyli sprasowanego pod wysokim ciśnieniem rozdrobnionego drewna, trocin, słomy. Podobnie jak ekogroszek, jest to ekologiczne paliwo, ponieważ podczas jego spalania emisja substancji smolistych i CO2 jest znacznie niższa, niż w przypadku paliw, takich jak węgiel brunatny. Nasz pellet produkujemy z drzew iglastych, cechuje się wysoką kalorycznością, niską zawartością popiołu i wilgoci. Tak jak ekogroszek, jest to produkty workowany – łatwo rozmieścisz worki w kotłowni, a uzupełnianie zasobnika pieca jest wygodne.

Węgiel kamienny

Dużym minusem węgla kamiennego jest średnia wydajność – ten opał ubywa bardzo szybko. Dodatkowo, możliwości kontrolowania temperatury w domu są bardzo ograniczone – łatwo można ‘’przegrzać’’ dom, szczególnie w okresie wiosennym i jesiennym, kiedy nie ma znacznych przymrozków. Korzystanie z węgla utrudnia dopasowanie temperatury do panujących w domu i na zewnątrz warunków, a zarazem stratę pieniędzy, ponieważ węgiel jest używany nieproporcjonalnie.

 

Opał na zimę – cena

Cena za tonę ekogroszku wynosi około 800-1000 zł. Podobne koszty wiążą się z używaniem pelletu. Cena opału na zimę w znacznej mierze wiąże się z jego kalorycznością – im wyższa, tym cena opału rośnie. Jeśli chcesz wypróbować ekogroszek i postawić na produkt o niższej kaloryczności, który dobrze sprawdzi się wiosną, postaw na tani ekogroszek EKO Classic. W przypadku jeśli szukasz wysokokalorycznego opału na zimę, wybierz ekogroszek EKO Premium lub EKO Premium Plus. Sprawdź ceny opału na zimę w naszym sklepie.

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: