Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Zawartość popiołu w ekogroszku – jak ją rozumieć?

Zawartość popiołu w ekogroszku – jak ją rozumieć?

Przy wyborze odpowiedniego opału warto wziąć pod uwagę szereg parametrów, w tym zawartość popiołu w ekogroszku lub węglu. Sprawdź, czym ona jest, jakie są dopuszczalne normy i dlaczego produkty z niską ilością popiołu są bardziej opłacalne i wygodniejsze w użyciu.

Czym jest zawartość popiołu w ekogroszku oraz dlaczego to ważny parametr?

Zawartość popiołu w ekogroszku i węglu świadczy o tym, ile substancji niepalnych znajduje się w opale. Wyrażana jest procentowo i informuje, jak dużo popiołu pozostanie w kotle w wyniku spalania. Przykładowo, jeśli parametr ten wynosi 5%, to z 1 tony paliwa zostanie około 50 kilogramów popiołu, a z na 150 kg opału w podajniku – 7,5 kg.

Jakie korzyści daje niska zawartość popiołu w ekogroszku? Pierwszą jest oszczędność. Im więcej popiołu w opale, tym wyższy jest koszt ogrzewania, bo paliwo jest mniej wydajne (podobnie jest w przypadku zbyt wilgotnego ekogroszku). Drugą natomiast wygoda użytkowania, która jest jedną z głównych zalet kotłów z podajnikiem retortowych lub ślimakowym.

Obsługa takich kotłów wymaga dosypywania ekogroszku tylko raz na kilka dni, bo urządzenie samo precyzyjnie odmierza podawany opał, a cały proces jest zautomatyzowany. Ciągle wymaga jednak usuwania popiołu z popielnika, a także kanału powietrznego. Niska zawartość popiołu w ekogroszku oznacza więc, że rzadziej trzeba opróżniać popielnik i czyścić piec.

Jaka powinna być zawartość popiołu w ekogroszku i węglu typu orzech?

Najkrótsza odpowiedź na to pytanie brzmi: im mniejsza, tym lepiej. Normy dotyczące zawartości popiołu w węglu i ekogroszku określa w Polsce Ministerstwo Klimatu, a wcześniej Ministerstwo Energii. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, paliwa te nie powinny mieć więcej popiołu w składzie niż 12%.

W zależności od produktu wartość ta może jednak znacznie się różnić. Dla ekogroszku najczęściej mieści się zakresie 4-8%, a dla węgla typu orzech wynosi zwykle 7-12%. Za dobry wynik można uznać nie więcej niż 6% w pierwszym oraz 8% i mniej w drugim przypadku. Na rynku dostępne są jednak atrakcyjne cenowo paliwa o jeszcze lepszych właściwościach.

Na przykład opał ze sklepu Najlepszy Ekogroszek wyróżnia się bardzo niską zawartością popiołu. Najtańszy Ekogroszek EKO classic i najbardziej kaloryczny Ekogroszek EKO Premium Plus mają go jedynie około 3%. W Ekogroszku EKO Premium niepalne pozostałości to natomiast 5%. Również zawartość popiołu w węglu Orzech Premium jest niewielka jak na ten rodzaj produktu i wynosi tylko około 7%.

Zawartość popiołu oraz spiekalność ekogroszku i węgla

Im mniej popiołu jest w składzie opału, tym mniejsze jest też ryzyko, że będzie się on spiekał na palniku retorty. Dzieje się tak głównie wtedy, gdy temperatura w piecu jest zbyt wysoka. Parametrem, który w jeszcze większym stopniu wpływa jednak na ten proces niż ilość popiołu, jest spiekalność opału (im niższa, tym lepiej). Wyraża się ją w skali RI i zwykle wynosi od 0 do 20. Spieki na palniku mogą tworzyć się także w przypadku zbyt niskiej temperatury mięknienia popiołu, więc warto stawiać na opał, który ma ją na odpowiednim poziomie.

Wszystkie rodzaje ekogroszku z hurtowni Najlepszy Ekogroszek mają spiekalność RI=0. W połączeniu z niskimi procentem popiołu w składzie, oczyszczeniem produktu oraz wysoką temperaturą topnienia popiołu sprawia ona, że opał spala się bez spieków żużlowych i niedopalonych bryłek. Pozostaje jedynie lekki i sypki popiół, który łatwo usunąć z popielnika, co jest dużym ułatwieniem w obsłudze kotła, a przede wszystkim zapewnia mu dłuższe, sprawne działanie.

Przeczytaj również: Żużlowanie i spiekanie ekogroszku – definicja, przyczyny i skutki

Wykorzystanie i skład popiołu z ekogroszku i węgla

Popiół wybrany z palnika należy po ostudzeniu zutylizować (odpady mieszane). Bywa też wykorzystywany na różne sposoby. Zmieszany ze żwirem ma zastosowanie w budownictwie i może być również użyty do wyrównywania dróg lub podjazdów. Niepalne pozostałości po ekogroszku można też w rozsądnych ilościach wykorzystywać jako nawóz.

Skład popiołu, który powstaje po spalaniu ekogroszku zawiera bowiem pierwiastki, które są korzystne jako składnik gleby (np. wapń, magnez, potas czy fosfor). Im niższej jakości produkt, tym więcej będzie w nim jednak niepożądanych pozostałości metali ciężkich (m.in. kadm, arsen, ołów, czy związki rtęci). W roli nawozu powinno się więc stosować wyłącznie popiół ze spalania wysokiej jakości, oczyszczonego ekogroszku.

Jakie inne parametry ekogroszku i węgla warto wziąć pod uwagę?

Zawartość popiołu w węglu i ekogroszku nie jest rzecz jasna jedynym parametrem, który należy wziąć pod uwagę. Oprócz kluczowej wartości opałowej (liczonej w MJ/kg) i wspomnianej już spiekalności ważne są również wilgotność, zawartość siarki i odpowiednia granulacja. Ponadto, opał workowany daje większą gwarancję zachowania parametrów podawanych przez producenta i zapewnia dużą wygodę.

Więcej informacji na temat parametrów ekogroszku i wyboru najbardziej odpowiedniego opału znajdziesz w poniższych artykułach:

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: