Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Żużlowanie i spiekanie ekogroszku – definicja, przyczyny i skutki

Żużlowanie i spiekanie ekogroszku – definicja, przyczyny i skutki

Ogrzewanie domu ekogroszkiem nie dla wszystkich będzie proste, szczególnie na początku. Sukces tkwi w wyborze węgla najlepszej jakości i ustawieniu pieca zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli cos pójdzie nie tak, może pojawić się żużlowanie ekogroszku. Na czym ono polega? W jaki sposób można mu zapobiec?

Żużlowanie ekogroszku – na czym polega?

Żużlowanie to nic innego, jak powstawanie spieków w ekogroszku. Jest to jedno z najbardziej uciążliwych zjawisk dla użytkowników pieców. Spieki, a więc niewypalony ekogroszek, można podzielić na dwa rodzaje: koksowe i żużlowe. Obydwa z nich powstają wtedy,  gdy w piecu panuje zbyt wysoka temperatura.  W przypadku spieków koksowych, węgiel ulega odgazowaniu. Takich spieków dużo łatwiej się pozbyć niż tych żużlowych. Spieki żużlowe powstają nie z samego węgla, a z popiołu. Popiół zamienia się w twarde fragmenty, które bardzo trudno usunąć.

Niewypalony ekogroszek – w jaki sposób powstaje?

W przypadku niedopalenia ekogroszku powstaną spieki, lub – innymi słowy – ekogroszek będzie się sklejał i żużlował. Jak dokładnie powstają spieki żużlowe? Jak już wspomnieliśmy wyżej, tworzą się nie z samego węgla, a z popiołu. Dzieje się tak w dwóch sytuacjach:

W obydwu przypadkach, popiół przekształca się w duże spieki żużlowe. Spieki i niewypalony ekogroszek mogą pojawić się również wtedy, gdy deflektor jest umieszczony w nieodpowiedniej pozycji, czyli zbyt nisko nad paleniskiem. Wskutek tego, temperatura w palenisku rośnie zbyt szybko, przez co również popiół zbyt szybko się spala i dochodzi do żużlowania ekogroszku. By uniknąć nadmiernych strat energii i nie zwiększać zbytnio ilości produkowanego popiołu, najczęściej wystarczy jedynie zmienić lokalizację deflektora.

Żużlowanie ekogroszku – jak go uniknąć?

Żużlowanie ekogroszku to problem, który najczęściej dotyka osoby początkujące, a więc tych, którzy stawiają pierwsze kroki w obsłudze kotła i nie zawsze są w stanie rozpoznać wysokiej jakości opał. Jednak żużlowania można uniknąć. W jaki sposób? Przestrzegając dwóch podstawowych zasad: ustawiając piec zgodnie z zaleceniami producenta i decydując się na zakup ekogroszku wysokiej jakości, czyli o jak najniższym wskaźniku spiekalności (od 0 do 10). Część dostępnych na rynku ekogroszków ma wprawdzie niską spiekalność, ale przy tym również niską temperaturę topnienia popiołu. Przy takim połączeniu, będą pojawiać się spieki. Ekogroszek, który znajduje się w naszej ofercie, ma zarówno niską spiekalność, jak i wysoką temperaturę topnienia popiołu. To właśnie dzięki temu, ekogroszek nie generuje spieków podczas spalania.

Niektórzy producenci nie podają wskaźnika spiekalności ekogroszku. Takich produktów należy unikać. Dlaczego? Jeśli nie ma informacji na temat danego parametru, to najczęściej producent ma coś do ukrycia. W takich przypadkach można przypuszczać, że wskaźnik spiekalności będzie bardzo wysoki, co doprowadzi do dużej ilości spieków i żużlowania. Warto przy tym pamiętać, że wskaźnik spiekalności wpływa głównie na powstawanie spieków koksowych. Jeśli zaś chodzi o spieki żużlowe, to najczęściej powodują je nieprawidłowe ustawienia kotła.

Ekogroszek o dobrych parametrach – taki, który się nie skleja

Żeby uniknąć żużlowania i niedopalania ekogroszku, należy kupować jedynie ekogroszek o odpowiednich parametrach. Decydując się na zakup węgla o wysokiej spiekalności popiołu, nie sposób uniknąć żużlowania i powstawania spieków. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, wybierając konkretny produkt? Najważniejsze to:

W przypadku spieków żużlowych, kluczowe znaczenie ma niska spiekalność. Używając ekogroszku o niskiej spiekalności, można uchronić się przed żużlowaniem i sklejaniem się ekogroszku.

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: