Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Zużycie ekogroszku, czyli jak oszacować zapotrzebowanie na ekogroszek w sezonie grzewczym?

Zużycie ekogroszku, czyli jak oszacować zapotrzebowanie na ekogroszek w sezonie grzewczym?

Używanie pieców na ekogroszek to jeden z najbardziej efektywnych sposobów na ogrzanie domu. O czym warto pamiętać, przygotowując się do sezonu grzewczego? Jakie jest średnie zużycie ekogroszku na dobę? I w końcu - o czym szczególnie warto pamiętać, by maksymalnie wykorzystać potencjał tego paliwa?

Zanim zamówisz ekogroszek

Sezon grzewczy już na dobre się rozpoczął. Pogoda za oknem zdecydowanie nie rozpieszcza, dlatego coraz więcej osób zastanawia się nad zamówieniem odpowiedniej ilości opału, potrzebnej do ogrzania domu w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Zanim jednak przejdziesz do obliczania zużycia ekogroszku i składania zamówienia, przede wszystkim zastanów się, jaki ekogroszek chcesz kupić.

Dobrej jakości ekogroszek powinien być odsiarczony i odkamieniony. Dobrze, by wyróżniał się brakiem spieków, niską zawartością popiołu i wysoką wartością opałową. Pamiętaj także, że duże znaczenie w kontekście zużycia ekogroszku w sezonie grzewczym, ma jego wilgotność. Im wyższy stopień zawilgocenia opału, tym gorzej się pali. Co więcej, wilgotne paliwo może doprowadzić do znacznego skrócenia żywotności samego kotła, dlatego zwróć uwagę, aby poziom jego wilgotności nie przekraczał 10%. Gdy już zamówisz ekogroszek, koniecznie zadbaj o to, aby przechowywać go we właściwych warunkach - najlepiej w suchym, zadaszonym i przewiewnym miejscu. Na etapie poszukiwania odpowiedniego ekogroszku, warto także zastanowić się nad jego kalorycznością. Co wybrać: ekogroszek niskokaloryczny czy wysokokaloryczny?

Zużycie ekogroszku a ustawienia pieca

Już wiesz, jaki ekogroszek zamówić, ale nie masz pomysłu, jaka ilość będzie wystarczająca do ogrzania Twojego domu? W pierwszej kolejności przyjrzyj się ustawieniom pieca. To właśnie od niego w znacznej mierze zależy efektywność spalania paliwa. Jeśli zadbasz o ustawienie odpowiednich parametrów, przełoży się to na wydajne i oszczędne zużycie ekogroszku.

Jeśli nie masz pewności co do najlepszych ustawień kotła, skorzystaj z pomocy specjalisty, który wszystko ustawi za Ciebie. Jeśli natomiast chcesz spróbować samodzielnie się z tym uporać, koniecznie przestrzegaj rekomendacji producenta, które znajdziesz w instrukcji użytkowania pieca. Każdy parametr ma znaczenie - zastanów się więc nad odpowiednim ustawieniem temperatury, częstotliwości podaży ekogroszku itd. Zanim dojdziesz do wprawy, regularnie sprawdzaj, co dzieje się z kotłem. Kontroluj proces spalania i próbuj modyfikować ustawienia zgodnie ze swoimi potrzebami.

Zużycie ekogroszku w sezonie grzewczym

Na zużycie ekogroszku w sezonie grzewczym, duży wpływ ma przede wszystkim termoizolacja budynku. W przypadku nowoczesnego budownictwa, coraz częściej stawia się na energooszczędność i możliwie jak największe ograniczenie strat ciepła, w związku z czym w takiej sytuacji, z reguły spala się mniejszą ilość ekogroszku. Inaczej wygląda to w starszych, wieloletnich budynkach, gdzie zapotrzebowanie na energię cieplną jest zdecydowanie większe.


Jakie jest średnie zużycie ekogroszku na dobę?

Przy umiejętnym zarządzaniu kotłem, można przyjąć, że do ogrzania 150-metrowego, ocieplonego domu do temperatury 21 stopni, będziesz potrzebować około 25-27 kg ekogroszku dziennie.



Aby oszacować zużycie ekogroszku w swoim domu, należy opierać się na pewnych założeniach. Przykładowo, szacuje się, że dom jednorodzinny o powierzchni 150 m2 ma zapotrzebowanie na około 3-5 ton ekogroszku. Tzw. „widełki” wynikają m.in. ze stopnia i jakości docieplenia budynku, sprawności kotła, a także jakości i kaloryczności paliwa. Duże znaczenie będą mieć także indywidualne preferencje domowników oraz to, jak ciepło lubią mieć w domu. Dla niektórych optymalna temperatura to 23-24 stopnie, podczas gdy inni preferują jedynie 19 stopni. Do oszacowania zapotrzebowania na ekogroszek, możesz skorzystać np. z dostępnych kalkulatorów opału, jednak w rzeczywistości, Twoje indywidualne upodobania czy ustawienia pieca mogą sprawić, że otrzymana wartość może odbiegać od kalkulacji nawet o +/- 20%.

Jakość a zużycie ekogroszku - ekogroszki Premium

Zużycie ekogroszku zależy także od tego, jaki rodzaj ekogroszku wybierzesz. Warto postawić na przykład na wysokokaloryczny ekogroszek Premium o kaloryczności na poziomie 27 MJ/kg. Dzięki niemu szybciej osiągniesz w domu pożądaną temperaturę, przy jednocześnie stosunkowo niewielkim uszczerbku paliwa. Jeśli natomiast zdecydujesz się wybrać ekogroszek o niskiej kaloryczności, będziesz musiał liczyć się z koniecznością zużycia odpowiednio większej ilości tego surowca.

Zużycie ekogroszku - praktyczne wskazówki

Dzięki pewnym trikom i wybraniu odpowiedniej metody spalania, możesz tak zmieniać ustawienia pieca, by zużycie ekogroszku było jak najbardziej ekonomiczne. Aby było to możliwe, staraj się utrzymać temperaturę kotła na poziomie około 70 stopni. Jeśli ustawisz niższą, a jednocześnie maksymalnie podkręcisz termostaty, doprowadzisz do szybkiego zużycia ekogroszku. Zadbaj także o to, aby kocioł miał zapewniony nieustanny dopływ tlenu, który przy odpowiednich ustawieniach pieca, doprowadzi do możliwie jak najpełniejszego wypalenia ekogroszku. Dzięki temu nie tylko zużyjesz mniej paliwa, ale także maksymalnie wykorzystasz to, które będzie dozowane do kotła.

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: