Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Piec na pellet i ogrzewanie podłogowe – jak to połączyć?

Piec na pellet i ogrzewanie podłogowe – jak to połączyć?

Ogrzewanie podłogowe to coraz popularniejsza alternatywa dla tradycyjnych kaloryferów. Temperatura woda wykorzystywana do zasilania ogrzewania tego typu nie powinna przekraczać 55 stopni Celsjusza. Piece na pellet podgrzewają wodę do dużo wyższej temperatury. Jak połączyć te dwie technologie?

Ogrzewanie podłogowe składa się z systemu rurek zatopionych w betonowej wylewce. Do rurek dostarczany jest czynnik grzewczy – najczęściej w tej roli wykorzystywana jest woda, podgrzewana przez piec grzewczy lub pompę ciepła. Uwalniane przez czynnik grzewczy ciepło przekazywane jest do pomieszczenia. W tym systemie to posadzka pełni funkcję grzejnika – znika więc konieczność montowania kaloryferów.

Główną zaletą ogrzewania podłogowego jest bardzo duża powierzchnia grzewcza. Dzięki temu podłoga nie musi być podgrzewana do wysokiej temperatury, by osiągnąć oczekiwany efekt. Przyjmuje się, że optymalna temperatur posadzki to 29 stopni Celsjusza (w łazience do 33 stopni Celsjusza, w obszarach skrajnych przy ścianach – do 35 stopni Celsjusza).

Wyższa temperatura mogłaby źle wpływać na samopoczucie mieszkańców. Duże wahania temperatury mogą również mieć negatywny wpływ na beton oraz materiał, którym pokryta jest podłoga (np. panele czy parkiet). Z tego powodu temperatura wody, która przepływa przez system rurek, nie może przekraczać 55 stopni Celsjusza. W przypadku tradycyjnego ogrzewania za pomocą grzejników woda może mieć temperaturę nawet 90 stopni Celsjusza.

Ogrzewanie podłogowe a piec na pellet

Konieczność podgrzania wody do stosunkowo niskiej temperatury nie jest problemem dla gazowych kotłów kondensacyjnych czy pomp ciepła. W przypadku pieców na pellet utrzymanie niskiej temperatury stanowi technologiczne wyzwanie. Dlaczego? Piece na pellet działają efektywnie, gdy podgrzewają wodę do temperatury wyższej niż 60, a nawet 80 stopni Celsjusza. Jest to temperatura za wysoka dla ogrzewania podłogowego. Ustawienie niższej temperatury spowoduje jednak, że piec na pellet będzie działał niewydajnie i będzie potrzebował więcej paliwa. Praca w zbyt niskiej temperaturze może doprowadzić do powstawania dużej ilości zanieczyszczeń i awarii urządzenia.

Na szczęście istnieje proste rozwiązanie, dzięki któremu piec na pellet może współpracować z ogrzewaniem podłogowym. Aby takie połączenie było możliwe, konieczne jest obniżenie temperatury wody podgrzanej przez piec na pellet.

Wykorzystanie zaworu mieszającego pozwoli dopasować temperaturę wody do wymagań ogrzewania podłogowego. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zawór mieszający czterodrożny połączony ze sterownikiem kotła na pellet. Zawór obniża temperaturę wody podgrzanej przez piec na pellet, mieszając ją ze strumieniem chłodnej wody. Dzięki temu piec działa w optymalnej dla siebie temperaturze, a woda, która trafia do systemu ogrzewania podłogowego, nie jest zbyt gorąca. Zawór dba też o to, by woda wracająca do kotła nie była zbyt zimna – miesza ją z już podgrzaną wodą. Dzięki temu piec na pellet bez przeszkód może współpracować z systemem ogrzewania podłogowego.

Jaki pellet wybrać do ogrzewania podłogowego?

Pellet, czyli paliwo wytwarzane z odpadków drzewnych, jest dobrą alternatywą dla tradycyjnych paliw. Pod względem opłacalności pellet przewyższa olej opałowy czy energię elektryczną. Podczas spalania pelletu do atmosfery przedostają się bardzo małe ilości szkodliwych gazów – z tego powodu to paliwo zaliczane jest do grupy ekologicznych źródeł energii.

Kupując pellet, nie należy kierować się tylko ceną. Pod uwagę należy wziąć wartość opałową. Informuje ona o tym, ile energii można otrzymać w wyniku spalenia kilograma opału. Kaloryczność pelletu dostępnego na rynku wynosi od 14 MJ/kg do 19 MJ/kg. Jeżeli zależy Ci na maksymalnie wydajnym paliwie, dobrym wyborem będzie dostępny w naszym sklepie Pellet Premium Plus. Jego maksymalna wartość opałowa wynosi 18,5 MJ/kg. Pellet Premium Plus wyróżnia się także niską wilgotnością (max. 10%). Podczas spalania wytwarzana jest niewielka ilość popiołu – ułatwia to utrzymanie pieca w dobrym stanie.

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: