Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Jaki pellet jest lepszy - iglasty czy liściasty?

Jaki pellet jest lepszy - iglasty czy liściasty?

Pellet drzewny to dobry zamiennik tradycyjnych paliw kopalnianych – jest odnawialnym źródłem energii, a ten wysokojakościowy świetnie sprawdzi się przy ogrzewaniu domu. To dobre rozwiązanie, gdy chcemy zatroszczyć się o środowisko oraz o domowy budżet.  Sprawdź, który pellet jest lepszy – iglasty czy liściasty i przygotuj się do sezonu grzewczego.

Pellet – iglasty, liściasty i…

Chcąc postawić na ekologiczne rozwiązania, coraz częściej sięgamy po alternatywne źródła energii. Wśród gospodarzy rośnie zainteresowanie pelletem – granulatem, który powstaje ze sprasowanej pod wysokim ciśnieniem biomiasy. Na rynku można znaleźć jego różne rodzaje:

Na największą uwagę zasługuje ten wykonany z biomasy drewnianej – jest najpopularniejszy i dzięki użytym trocinom to wysokoenergetyczny zamiennik tradycyjnych paliw stałych. Wielu producentów wskazuje, że sprzedawany granulat jest wykonany z przewagą odpadów poprodukcyjnych z iglaków lub drzew takich jak dąb, buk czy olcha. Jaki pellet jest lepszy – liściasty czy iglasty? Wytwórcy podkreślają, że większą wydajnością charakteryzuje się ten sosnowy czy świerkowy. Warto zastanowić się, z czego to wynika i dlaczego granulat z drzew liściastych może okazać się nietrafionym zakupem.

To może Cię zainteresować: Pellet – czym jest i jak wygląda jego produkcja?

Pellet iglasty i pellet liściasty – jak go wybrać?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na pellet z przewagą trocin z drzew iglastych czy liściastych – najważniejsze jest to, aby był wysokojakościowy. Musi charakteryzować się niską wilgotnością (do 12%), ponieważ zbyt duża zawartość wody w granulacie wpływa na ilość wytworzonego ciepła niezbędnego do ogrzania domu. Chcąc zaoszczędzić cenną energię, należy wybrać taki, który nie rozpada się i ma zapach drewna. Decydując się na zakup pelletu, zwróć uwagę, czy:

Próbując odpowiedzieć na pytanie, który pellet jest lepszy – iglasty czy liściasty – warto skupić się na samym wyglądzie granulek. Drobiny wykonane z trociny drzewa iglastego są najczęściej jasne i bez problemu można zauważyć, czy producent zmieszał je ze składnikami, które mogą znacząco obniżyć jakość wyrobu. Chcąc zakupić wysokojakościowy produkt, wybierz Pellet Premium Plus od najlepszyekogroszek.pl – jest on wykonany w 100% z trociny sosnowej i nie zawiera w swoim składzie żadnych sztucznych substancji wiążących. Charakteryzuje się niską wilgotnością, a po jego spaleniu powstaje bardzo mało popiołu – do 0,7%!

Warto wiedzieć:

Powstały po wysokojakościowym pellecie popiół, warto wykorzystać jako nawóz do roślin w przydomowym ogródku.

W przypadku pelletu liściastego trudniej stwierdzić, czy nie dodano do niego niepożądanych dodatków. Jego produkcja jest trudniejsza w porównaniu do tego z trocin iglastych, dlatego niektórzy producenci dokładają do niego na przykład więcej kory drzewnej czy agropelletu. Przez to, że pellet liściasty ma  ciemny kolor, ciężko zbadać zależność procentową między poszczególnymi składnikami. Co więcej – przez niewielką obecność żywicy nieuczciwi wytwórcy dodają niskiej jakości chemiczne spoiwa. Wpływa to nie tylko na kaloryczność paliwa, ale także mogą podać w wątpliwość jego pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

To może Cię zainteresować: Kolor a jakość pelletu.

Pellet iglasty czy liściasty – który lepszy?

Porównując pellet iglasty do liściastego, warto zwrócić uwagę na wartość opałową surowca, czyli ilość wytwarzanej energii cieplnej przy spalaniu. Drewno uzyskane z drzew liściastych charakteryzuje się większą kalorycznością, co wynika ze zwartej struktury tego surowca. Dlatego w wielu gospodarstwach domowych świetnie sprawdza się jako opał do kominków – spala się bardzo długo i nie wymaga ciągłego dokładania. W trakcie obróbki odpadów z dębów czy buków zmienia się gęstość użytego surowca, a co za tym idzie – zmniejsza się jego kaloryczność.

Pamiętaj:

Im niższa wartość opałowa używanego paliwa, tym mniej uzyskamy ciepła potrzebnego do ogrzania domu w trakcie spalania.

W przypadku drzew iglastych jest odwrotnie – przez obecność dużej ilości substancji żywicznej drewno z iglaków rzadko jest wykorzystywane przy paleniu w kominkach. Jak żywica wpływa na wartość opałową pelletu iglastego? Dzięki temu naturalnemu spoiwie do trocin w procesie produkcji nie trzeba dodawać substancji wiążących, a wytworzony granulat jest zbity i jednolity. Przykładowo Pellet Premium Plus charakteryzuje się świetną maksymalną wartością opałową (18,5 Mj/kg), a powtarzalność każdej z partii to pewność, że zakupiony produkt wciąż będzie na takim samym wysokim poziomie.

Pellet drzewny – ekologiczne paliwo

Chcąc chronić środowisko, warto zakupić do swojego domu piec, który będzie obsługiwał paliwo wykonane zarówno z trocin drzew liściastych, jak i iglastych. Dzięki odpowiedzialnej postawie wpłyniemy na jakość powietrza, którym oddychamy i zminimalizujemy częstotliwość występowania smogu. Przy wyborze ekologicznego paliwa jakim jest pellet warto sprawdzić jego skład – chemiczne dodatki nie przysłużą się w walce o środowisko naturalne.

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: