Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Od czego zależy zużycie pelletu?

Od czego zależy zużycie pelletu?

Pellet drzewny to paliwo coraz częściej wykorzystywane do ogrzewania domów. Jest to ekologiczna alternatywa dla innych źródeł energii. Ile ton pelletu potrzeba do ogrzania domu jednorodzinnego? Na średnie zużycie pelletu w sezonie grzewczym ma wpływ wiele czynników, na które warto zwrócić uwagę.

Pellet to opał wytwarzany ze zrębów i trocin, które powstają jako produkt uboczny obróbki drewna w tartakach. Paliwo ma formę niewielkich granulek o średnicy kilku milimetrów. Podczas spalania pelletu do atmosfery emitowana jest niewielkie ilości szkodliwych związków (takich jak tlenek siarki czy tlenek azotu) – z tego powodu pellet zalicza się do czystych źródło energii. Ilość dwutlenku węgla powstająca w wyniku spalania pelletu jest równa ilości pochłoniętej przez rosnące drzewo. Oznacza to, że do atmosfery nie przedostaje się dodatkowa ilość tego gazu.

Pellet jest również jednym z bardziej ekonomicznych paliw. Jest tańszy w użyciu niż olej opałowy, gaz ziemny czy energia elektryczna. Wysoka efektywność sprawia, że pellet jest podobnie opłacalny co ekogroszek. Ten opał jest także wygodny w użytkowaniu – w wyniku spalenia tony tego paliwa powstaje od 3 do 4 kg popiołu. Dla porównania z 1 tony węgla powstaje od 100 do 400 kg popiołu. Mała ilość popiołu ułatwia utrzymanie pieca w dobrym stanie i przedłuża jego żywotność.

Ile wynosi dobowe zużycie pelletu?

Energia wytwarzana w wyniki spalania pelletu wykorzystywana jest do ogrzewania domów oraz wody, z której korzystają mieszkańcy. Nie istnieje prosty wzór, który pozwoli obliczyć dobowe czy miesięczne zużycie pelletu. W Internecie dostępne są kalkulatory, które pozwalają oszacować sezonowe zużycie pelletu. Otrzymane wyniki należy traktować tylko jako wartości orientacyjne. To, ile pelletu wykorzystasz podczas sezonu grzewczego, uzależnione jest od bardzo dużej liczby czynników – niektórych z nich nie da się przewidzieć.

Pod uwagę należy wziąć powierzchnię domu oraz stan termoizolacji. Zależność jest oczywista – im większy budynek, tym więcej energii potrzeba, by go ogrzać. Nieocieplone budynki wolniej się nagrzewają i słabiej magazynują ciepło, a co za tym idzie – do ich ogrzania potrzeba większej ilości pelletu. Ciepło może także „uciekać” przez nieszczelne drzwi i okna. Istotne jest także to, ile osób mieszka w domu – liczba domowników i ich nawyki przekładają się na zużycie ciepłej wody. Wiele zależy także od średniej temperatury w okresie jesiennym i zimowy tego czynnika nie da się przewidzieć. Ostatnie lata pokazują, że pogoda staje się coraz bardziej nieprzewidywalna.

Można przyjąć, że ogrzanie wody dla czteroosobowej rodziny oraz ogrzanie domu o powierzchni 150 m2 pochłania od 3 do 4 ton pelletu na sezon grzewczy. Przyjmując, że sezon trwa od połowy października do pierwszych dni kwietnia, dobowe zużycie pelletu to około 20 kg. Są to tylko szacunkowe liczby.

Jak ograniczyć zużycie pelletu?

To, ile pelletu zużyjesz, uzależnione jest także od jakości paliwa. Kupując paliwo, nie warto kierować się jedynie ceną. Bardzo istotną kwestią jest wartość opałowa. Im wyższa wartość opałowa pelletu, tym więcej energii uzyskasz w wyniku spalenia jednego kilograma – a co za tym idzie, tym mniej paliwa zużyjesz. Dostępny w naszym sklepie internetowym Pellet Premium wyróżnia się wartością opałową 18 MJ/kg i niską wilgotnością (maksymalnie 10%).

Na zużycie pelletu wpływa także sprawność cieplna kotła. Parametr ten wyrażany jest w procentach. Sprawność urządzenia określa stosunek mocy otrzymanej do mocy włożonej. Im wyższa sprawność, tym mniej energii otrzymanej w wyniku spalania pelletu „marnuje się”. Bardzo istotne jest także odpowiednie zamontowanie i zaprogramowanie pieca – najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów lub kierować się wytycznymi zawartymi w instrukcji dołączonej przez producenta. W dobrze skonfigurowanym piecu paliwo spala się w całości i w odpowiednim tempie. Warto o to zadbać, by uniknąć marnowania opału i zmniejszyć sezonowe zużycie pelletu. 

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: