Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Piec na pellet - koszty ogrzewania

Piec na pellet - koszty ogrzewania

Ogrzewanie pelletem to rozwiązanie, które w ostatnim czasie cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Dzieje się tak między innymi dlatego, że pellet to paliwo ekologiczne – wykonane jest z odpadów drzewnych o przyjemnym zapachu, a do tego nie zawiera szkodliwych substancji, które podczas spalania przedostawałyby się do atmosfery. Jakie są najważniejsze zalety tego paliwa i ile kosztuje ogrzewanie pelletem?

Pellet – nowoczesny i ekologiczny sposób ogrzewania

Wybór najlepszego paliwa do domowego kotła nie jest łatwy. Już na tym etapie pojawia się wiele pytań i wątpliwości, dotyczących choćby tego, jaka jest cena kotła, ile kosztuje ogrzewanie pelletem czy, który rodzaj paliwa jest bardziej ekologiczny.

Na początek krótkie przypomnienie: pellet to niewielkie granulki sprasowanych pod ciśnieniem trocin np. z drewna sosnowego, które nie zawierają w sobie żadnych sztucznych substancji. Oznacza to, że po spaleniu, popiół można bez obaw wykorzystać jako naturalny nawóz do roślin w przydomowym ogródku.

Aby dowiedzieć się więcej o ogrzewaniu domu pelletem, koniecznie przeczytaj nasze artykuły:

Koszt ogrzewania pelletem w porównaniu do węgla

Wbrew pozorom, koszty pelletu i węgla są porównywalne. Warto jednak pamiętać o tym, że za ogrzewaniem pelletem przemawiają przede wszystkim względy ekologiczne. Po zaostrzeniu przepisów, wielu mieszkańców polskich miast musiało zmienić dotychczasowy sposób ogrzewania i z węgla przejść na ogrzewanie pelletem. Jest to rozwiązanie wygodne i ekologiczne. W podajniku bez problemu zmieścisz bowiem zapas paliwa na kilka dni. Pamiętaj również o tym, że aby kocioł służył Ci jak najdłużej, a pellet zapewniał optymalne ciepło w całym domu, musisz pamiętać o regularnym czyszczeniu kotła – wystarczy, że będziesz to robić raz w tygodniu. Co ważne, wiele nowoczesnych kotłów na pellet zostało wyposażonych w funkcję automatycznego rozpalania, dlatego eksploatacja tego paliwa i wykorzystywanie go do ogrzania domu jest bardzo komfortowe.

Koszt ogrzewania pelletem a jego wartość opałowa

Jedną z niewątpliwych zalet pelletu jest jego wysoka wartość opałowa na poziomie 18,5 Mj/kg, a także niska zawartość wilgoci i popiołu, który pozostaje po spaleniu. Jeśli rozważasz zakup kotła, pamiętaj, żeby wybierać pellet wyłącznie dobrej jakości. Jest to bardzo ważne, ponieważ złej jakości pellet jest nie tylko nieefektywnym i nieekonomicznym paliwem do ogrzewania domu, ale może też być równie szkodliwy dla środowiska, jak palenie drewnem.

 

Czy wiesz, że…

pellet jest jednym z najbardziej ekologicznych paliw na świecie? Jak się okazuje, emisja CO2 podczas spalania pelletu jest taka sama, jak ilość CO2, którą wchłania roślina w czasie wzrostu. Oznacza to, że przy ogrzewaniu pelletem nie dochodzi do emitowania dodatkowej ilości szkodliwego dwutlenku węgla.

 

Koszt ogrzewania pelletem – jak to wygląda w praktyce?

Na finalny koszt ogrzewania pelletem wpływa nie tylko samo paliwo, ale również kocioł przeznaczony do jego spalania. Za tonę dobrej jakości pelletu należy zapłacić około 1000 zł. Cena nowego kotła jest to zaś kwestia około 6-7 tysięcy zł. Im nowszy model i bardziej zaawansowane funkcje, tym większy wydatek, który może dojść nawet 10 tysięcy zł lub więcej.

  

To ważne!

Jeśli zależy Ci na tym, by paliwo do ogrzewania domu było łatwe do przechowywania, pellet sprawdzi się w tym przypadku doskonale. Pakowany jest bowiem w worki (15 kg), które są łatwe do transportowania i przechowywania nawet w stosunkowo niewielkich pomieszczeniach.

Co więcej, ładowanie pelletu do kotła jest bezproblemowe i czyste – kotłownia pozostanie więc uporządkowana, a Ty możesz zapomnieć o bałaganie, jaki towarzyszyłby Ci podczas ogrzewania domu węglem.

 

A ile kosztuje ogrzewanie pelletem? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, między innymi dlatego, że sumaryczny koszt ogrzewania zależy od kilku czynników, jak choćby: metraż budynku, temperatura w poszczególnych pomieszczeniach, stopień izolacyjności ścian. Zakładając, że planujesz ogrzać dobrze zaizolowany dom jednorodzinny o powierzchni około 100 m2, będziesz potrzebować 2,5-3 tony pelletu, co wiąże się z wydatkiem rzędu 2,5-3 tysięcy zł.

 

Ekogroszek - sklep

EKO Classic
EKO Classic

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 24 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 21-24 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1509 zł 1559 zł
+ darmowa dostawa
EKO Premium
EKO Premium

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1529 zł 1579 zł
+ darmowa dostawa
EKO Premium Plus
EKO Premium Plus

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1549 zł 1599 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: