Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Wartość opałowa - kaloryczność pelletu

Wartość opałowa - kaloryczność pelletu

Szukasz ekologicznego sposobu na ogrzewanie swojego domu? Zależy Ci jednocześnie na wysokiej wydajności, ale niewielkich kosztach? Odpowiednim paliwem będzie dla Ciebie pellet. Wartość opałowa decyduje o jego jakości. Sprawdź, jaka jest kaloryczność pelletu – nie pozwól, aby reszta domowników marzła w okresie grzewczym.

Pellet – wartość opałowa i definicja

Zanim przejdziemy do wartości opałowej pelletu, powinieneś wiedzieć, co to jest w ogóle biomasa. W stworzeniu trafnej definicji pomaga Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. dotyczące standardów emisyjnych z instalacji.

 

Warto wiedzieć:

Biomasa to rodzaj paliwa, które w całości lub częściowo składa się z substancji roślinnych pozyskiwanych z rolnictwa albo leśnictwa. Wykorzystywane są, aby odzyskać zawartą w nich energię.

 

Podobną formułkę można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 grudnia 2004 r. dotyczącym szczegółowego zakresu obowiązku zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii. W tym przypadku definicja podkreśla, że biomasa może mieć postać stałą albo ciekłą oraz ulega biodegradacji.

Pellet określa się właśnie mianem biomasy. Najbardziej popularny jest typ drzewny, który swoim zapachem przypomina o lesie sosnowym. W przypadku dobrej jakości paliwa żadne dodatki takie jak materiały drewnopodobne czy zrębki nie są uwzględniane. Kształtem przypomina granulat. Powstaje wskutek sprasowania drzewnych odpadków np. trocin pod wysokim ciśnieniem. Powinien być odpowiednio wysuszony oraz zagęszczony.

W przypadku pelletu kluczowe są:

·        średnica od 6 do 8 mm,

·        ciepło spalania a wartość opałowa,

·        gęstość biomasy,

·        wilgotność nieprzekraczająca 10%,

·        ilość popiołu mniejsza niż 0,7%,

·        duża kaloryczność pelletu.

 

Ciekawostka:

Po spaleniu 1 tonu biomasy drzewnej powinno pozostać ok. 2,4 kg popiołu. To źródło wartościowego nawozu roślinnego.

 

Paliwo wykorzystuje się przede wszystkim do ocieplania domów jednorodzinnych, pomieszczeń usługowych oraz ogólnodostępnych budynków publicznych. Wartość opałowa pelletu jest przeważnie na wysokim poziomie, dzięki czemu podczas sezonu grzewczego mury są porządnie ocieplane.

Znaczenie kaloryczności pelletu

Zarówno wartość opałowa pelletu, jak i wilgotność czy ilość popiołu powinny być dla Ciebie bardzo ważne w chwili zamawiania biomasy. Chodzi nie tylko o wydajność, ale również działanie samego pieca. To szczególnie istotne w przypadku niewielkich kotłów, które są silnie uwrażliwione na kiepskiej jakości pellet. Wartość opałowa to jedno, ale co może się zdarzyć, jeśli zaczniesz ogrzewać dom pelletem wątpliwego pochodzenia?

Ogrzewanie słabej jakości pelletem może grozić:

·        nadprodukcją popiołu,

·        zapchaniem się podajnika,

·        zbyt niską temperaturą wewnątrz kotła,

·        zgorzelą na palniku.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że kaloryczność pelletu jest kluczowa w przypadku siły ogrzewania oraz wydajności samego paliwa. Im wyższe parametry, tym biomasa starcza na dłużej i zapewnia odpowiednią dawkę ciepła każdemu z domowników. Wartość opałowa pelletu podpowiada, ile paliwa należy kupić przed rozpoczęciem się sezonu grzewczego. Dzięki temu każdy gospodarz wie, jak dużo worków powinien zamówić. Najlepiej zająć się tym wcześniej – w okresie letnim ceny przeważnie są niższe i nie ma również problemów z dostępnością paliwa.

Wartość opałowa pelletu a wydajność ogrzewania

Jaka powinna być kaloryczność pelletu, aby sezon grzewczy był udany? Wśród dostępnej biomasy można wyróżnić paliwa o wartości opałowej od 13 do 19 MJ/kg – certyfikowane produkty odznaczają się kalorycznością na poziomie minimum 16,5 MJ/kg. Wszystko zależy jednak od składu oraz rodzaju.

Pellet – wartość opałowa według klas:

·        klasa B – kosztuje najmniej, ale kaloryczność wynosi ok. 13 MJ/kg,

·        klasa II – cechuje go wartość opałowa nie niższa niż 17 MJ/kg,

·        klasa I – kaloryczność o najwyższej wartości 19 MJ/kg.

W przypadku Pelletu Premium Plus maksymalna wartość opałowa wynosi 18,5 MJ/kg, więc możesz być pewien, że kolejny sezon grzewczy nie będzie wymagał wysokich kosztów. Na wydajność pozytywnie wpływa także niska zawartość popiołu i wilgoci. Biomasa jest pakowana w wygodne, 15-kilogramowe worki, które bez problemu będziesz mógł przechowywać. Dzięki systemowi mikrowentylacji do biomasy nie dostanie się wilgoć, więc jakość oraz kaloryczność pelletu nie spadną. Dostawa na terenie całej Polski jest darmowa – nie musisz sam organizować transportu.

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: