Ekogroszek wysokokaloryczny a niskokaloryczny – co wybrać?

Ekogroszek wysokokaloryczny a niskokaloryczny – co wybrać?

Podstawą przy wyborze ekogroszku jest zwrócenie uwagi na jego kaloryczność, a zatem faktyczną wartość opałową. Tylko ona jest w stanie zapewnić najwyższą moc grzewczą, przy jednoczesnym relatywnie niskim zużyciu surowca. Różne rodzaje węgla charakteryzują się zróżnicowaną kalorycznością. Polski węgiel to około 24-30MJ/kg, co daje około 6,5-8,5kWh/kg. Im bardziej kaloryczny, czyli bardziej wydajny węgiel, tym wyższa cena. Przy surowcach o mniejszej wartości opałowej, musimy się liczyć z częstszymi wizytami w kotłowni, ponieważ, aby utrzymać stałą temperaturę konieczne, będzie częstsze dokładanie materiałów opałowych i usuwanie popiołu. Z kolei węgiel o wyższej kaloryczności będzie wydajniejszy. Charakteryzuje się on jednak wyższą zawartością substancji smolistych i gazowych. Okazuje się też, że węgiel o wyższej kaloryczności przy paleniu na niskiej mocy trudno dopalić do końca. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się inwestycja zarówno w wysokokaloryczny ekogroszek, jak Premium Plus oraz opcję o mniejszej wartości opałowej, jak ekogroszek Classic. W zależności od temperatur, na zewnątrz, mogą być one używane naprzemiennie.

Kaloryczność i charakterystyka węgla wykorzystywanego do produkcji ekogroszku

Węgiel jest materiałem opałowym zaliczanym do grupy paliw nieodnawialnych, który możemy podzielić ze względu na klasy. Te z kolei definiują takie parametry, jak:

Podstawowym wyznacznikiem klasy węgla kamiennego, decydującym o jego wartości energetycznej, jest wartość opałowa, wahająca się od 15 do 35 MJ/kg.

Ekogroszek wysokokaloryczny - dlaczego bardziej się opłaca?

Wnioski są proste. Wysokokaloryczny ekogroszek pali się o wiele dłużej, ma większą moc cieplną, a zatem starcza na o wiele, wiele dłużej. Warto o tym pamiętać przed zakupem, gdyż pozorne “oszczędności” wynikającej z zakupu niepewnego surowca, mogą w dłuższej perspektywie okazać się nie tylko stratami w postaci konieczności dokupienia opału, ale również wymuszają na nas serwisowanie kotła, uszkodzonego nieodpowiednim ekogroszkiem.

Przeczytaj również:

Ekogroszek - podstawowe informacje

Spalanie ekogroszku a ekologia

Produkcja ekogroszku - czym jest ekogroszek?

Parametry ekogroszku i jego wilgotność