Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Ekogroszek wysokokaloryczny a niskokaloryczny – co wybrać?

Ekogroszek wysokokaloryczny a niskokaloryczny – co wybrać?

Podstawą przy wyborze ekogroszku jest zwrócenie uwagi na jego kaloryczność, a zatem faktyczną wartość opałową. Tylko ona jest w stanie zapewnić najwyższą moc grzewczą, przy jednoczesnym relatywnie niskim zużyciu surowca. Różne rodzaje węgla charakteryzują się zróżnicowaną kalorycznością. Polski węgiel to około 24-30MJ/kg, co daje około 6,5-8,5kWh/kg. Im bardziej kaloryczny, czyli bardziej wydajny węgiel, tym wyższa cena. Przy surowcach o mniejszej wartości opałowej, musimy się liczyć z częstszymi wizytami w kotłowni, ponieważ, aby utrzymać stałą temperaturę konieczne, będzie częstsze dokładanie materiałów opałowych i usuwanie popiołu. Z kolei węgiel o wyższej kaloryczności będzie wydajniejszy. Charakteryzuje się on jednak wyższą zawartością substancji smolistych i gazowych. Okazuje się też, że węgiel o wyższej kaloryczności przy paleniu na niskiej mocy trudno dopalić do końca. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się inwestycja zarówno w wysokokaloryczny ekogroszek, jak Premium Plus oraz opcję o mniejszej wartości opałowej, jak tani ekogroszek Classic. W zależności od temperatur, na zewnątrz, mogą być one używane naprzemiennie.

Kaloryczność i charakterystyka węgla wykorzystywanego do produkcji ekogroszku

Węgiel jest materiałem opałowym zaliczanym do grupy paliw nieodnawialnych, który możemy podzielić ze względu na klasy. Te z kolei definiują takie parametry, jak:

Podstawowym wyznacznikiem klasy węgla kamiennego, decydującym o jego wartości energetycznej, jest wartość opałowa, wahająca się od 15 do 35 MJ/kg.

Ekogroszek wysokokaloryczny a ekologia

Na świecie dostępnych jest bardzo dużo ekologicznych i przyjaznych dla środowiska sposobów ogrzewania wody czy budynków mieszkalnych oraz miejsc użyteczności publicznych. Ekogroszek należy do jednego z tych źródeł energii. Jego największymi zaletami są niskie koszty eksploatacji, a także sposób, w jaki się go zużywa. Ekogroszek wysokokaloryczny to produkt wyselekcjonowany, który wyróżnia się nie tylko dużą energetycznością, ale także niską wilgotnością czy niewielką zawartością substancji niepalnych, które w głównej mierze przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska. Ponadto ekogroszek nie zawiera znacznych ilości siarki, a po spaleniu nie pozostawia dużo popiołu.

W praktyce wygląda to tak, że dzięki bardzo dobrym parametrom opałowym potrzeba znacznie mniej wysokokalorycznego ekogroszku do wyprodukowania jednostki ciepła, w porównaniu do innych materiałów opałowych lub ekogroszku o niższej kaloryczności. Co się z tym wiąże, spala się mniej kilogramów surowca, a więc mniej zanieczyszczeń trafia do atmosfery.

Należy jednak pamiętać, że stosowanie wysokokalorycznego ekogroszku to tylko połowa sukcesu w drodze o dbanie o środowisko. Znaczenie ma także to, jaki kocioł jest używany do jego spalania. Tylko prawidłowo dobrany piec do rodzaju materiału opałowego i optymalne parametry spalania korzystanie wpływają na środowisko, ponieważ realnie zmniejszają emisję dwutlenku węgla i pyłów.

Wysokokaloryczny ekogroszek w naszej ofercie

W naszej ofercie znajdziesz wyłącznie wysokiej jakości, sprawdzony ekogroszek wysokokaloryczny. Pakowany jest on w 25-kilogramowych opakowaniach z systemem mikrowentylacji, dzięki czemu jest wygodny i komfortowy w użytkowaniu oraz pozwala zachować czystość w kotłowniach. Zamówiony ekogroszek wysyłany jest na bezzwrotnych paletach.

Na stronie naszego sklepu znajdziesz pełną specyfikację surowca: granulację, wilgotność, zawartość siarki, maksymalną i optymalną wartość opałową oraz procentową ilość popiołu, który powstaje po spaleniu. Oferowany przez nas wysokokaloryczny ekogroszek np. EKO PREMIUM lub EKO PREMIUM PLUS to gwarancja znakomitych parametrów spalania, niedużej wilgotności (5-10%), znikomej obecności siarki (max 0,5%) i niewielkiej ilości popiołu, który powstaje po spalaniu (max 2-5%).

Ekogroszek z dobrym stosunkiem ceny do jakości

Aby sprawdzić, czy ekogroszek wyróżnia się dobrym stosunkiem ceny do jakości, należy porównać dwa czynniki - koszt i wartość opałową - czyli cenę za 1 GJ ciepła zawartego w węglu. Rzeczywista cena ciepła to koszt tony węgla podzielony przez wartość opałową. Niestety wielu producentów czy sprzedawców węgla nie podaje wartości opałowej, a jedynie ciepło spalania (całkowita wartość produkowanej energii, także tej bezużytecznej, która się ulatnia), które nie jest miarodajne w ocenie ceny i jakości surowca. Podczas zakupów należy zwracać uwagę wyłącznie na wartość opałową. W naszym przypadku jest to np. 23-27 MJ/kg (EKO PREMIUM) lub 26-29 MJ/kg (EKO PREMIUM PLUS).

Ekogroszek wysokokaloryczny - dlaczego bardziej się opłaca?

Wnioski są proste. Wysokokaloryczny ekogroszek pali się o wiele dłużej, ma większą moc cieplną, a zatem starcza na o wiele, wiele dłużej. Warto o tym pamiętać przed zakupem, gdyż pozorne “oszczędności” wynikającej z zakupu niepewnego surowca, mogą w dłuższej perspektywie okazać się nie tylko stratami w postaci konieczności dokupienia opału, ale również wymuszają na nas serwisowanie kotła, uszkodzonego nieodpowiednim ekogroszkiem.

Wartość opałowa

Wartość opałowa ekogroszku to jeden z głównych czynników, który uwzględnia się podczas zakupu paliwa do ogrzewania budynku w okresie grzewczym. Jest to wartość, która informuje nas o tym, ile energii jesteśmy w stanie uzyskać ze spalania jednego kilograma surowca. Wartość opałową wyraża się w megadżulach na kilogram (MJ/kg). Im wyższa wartość opałowa, tym więcej ciepła jest produkowanego przy mniejszym spalaniu paliwa. Wysoka wartość opałowa, czyli inaczej mówiąc kaloryczność ekogroszku, zagwarantuje optymalną temperaturę ogrzewania podczas najzimniejszych dni w okresie grzewczym. Wartość opałowa może być często mylona z ciepłem spalania. Ciepło spalania to całkowita ilość, która powstaje w trakcie spalania, do tej wartości zalicza się także ciepło uzyskiwane z kondensacji pary wodnej i ze spalin. Są to jednak procesy, które zachodzą wyłącznie w komorze spalania i nie przekładają się na ilość ciepła dostarczanego do odbiorników grzewczych (grzejników, ogrzewania podłogowego, etc.). Ciepło spalania to wartość, która zainteresuje wyłącznie inwestorów, którzy dysponują kotłami z funkcją odzysku ciepła.

Kaloryczność węgla - tabela

Na rynku można znaleźć ekogroszek o różnej kaloryczności. W gruncie rzeczy najlepszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem jest stosowanie zamiennie dwóch rodzajów ekogroszku podczas całego okresu grzewczego. Dzięki takiemu rozwiązaniu można w pełni wykorzystać moc paliwa i nie narażać się na nieefektywne spalanie. Na chłodne i cieplejsze dni oraz noce sprawdzi się ekogroszek o niższej kaloryczności, a na naprawdę zimny i mroźny okres ekogroszek wysokokaloryczny. W naszej ofercie dostępne są różne rodzaje wysokiej jakości ekogroszku: EKO CLASSIC o kaloryczności 21-24 MJ/kg, EKO PREMIUM o kaloryczności 23-27 MJ/kg, wysokokaloryczny EKO PREMIUM PLUS o maksymalnej wartości opałowej 29 MJ/kg, MIAŁ PREMIUM o kaloryczności 22-25 MJ/kg oraz ORZECH PREMIUM o wartości opałowej 23-27 MJ/kg. Nasz ekogroszek, niezależnie od rodzaju, ma małe zasiarczenie, niską wilgotność, a podczas jego spalania nie powstaje dużo popiołu.

 

Rodzaj węgla

Kaloryczność

Ekogroszek EKO CLASSIC

21-24 MJ/kg

Ekogroszek PREMIUM

23-27 MJ/kg

Ekogroszek PREMIUM PLUS

29 MJ/kg

Miał PREMIUM

22-25 MJ/kg

Orzech PREMIUM

23-27 MJ/kg

Przeczytaj również:

Ekogroszek - podstawowe informacje

Spalanie ekogroszku a ekologia

Produkcja ekogroszku - czym jest ekogroszek?

Parametry ekogroszku i jego wilgotność

Ekogroszek - sklep

EKO Classic
EKO Classic

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 24 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 21-24 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1199 zł 1249 zł
+ darmowa dostawa
EKO Premium
EKO Premium

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 5%

Cena: 1219 zł 1269 zł
+ darmowa dostawa
EKO Premium Plus
EKO Premium Plus

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1239 zł 1289 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: