Ekogroszek wysokokaloryczny a niskokaloryczny – co wybrać?

Ekogroszek wysokokaloryczny a niskokaloryczny – co wybrać?

Podstawą przy wyborze ekogroszku jest zwrócenie uwagi na jego kaloryczność, a zatem faktyczną wartość opałową. Tylko ona jest w stanie zapewnić najwyższą moc grzewczą, przy jednoczesnym relatywnie niskim zużyciu surowca. Różne rodzaje węgla charakteryzują się zróżnicowaną kalorycznością. Polski węgiel to około 24-30MJ/kg, co daje około 6,5-8,5kWh/kg. Im bardziej kaloryczny, czyli bardziej wydajny węgiel, tym wyższa cena. Przy surowcach o mniejszej wartości opałowej, musimy się liczyć z częstszymi wizytami w kotłowni, ponieważ, aby utrzymać stałą temperaturę konieczne, będzie częstsze dokładanie materiałów opałowych i usuwanie popiołu. Z kolei węgiel o wyższej kaloryczności będzie wydajniejszy. Charakteryzuje się on jednak wyższą zawartością substancji smolistych i gazowych. Okazuje się też, że węgiel o wyższej kaloryczności przy paleniu na niskiej mocy trudno dopalić do końca. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się inwestycja zarówno w wysokokaloryczny ekogroszek, jak Premium Plus oraz opcję o mniejszej wartości opałowej, jak ekogroszek Classic. W zależności od temperatur, na zewnątrz, mogą być one używane naprzemiennie.

Kaloryczność i charakterystyka węgla wykorzystywanego do produkcji ekogroszku

Węgiel jest materiałem opałowym zaliczanym do grupy paliw nieodnawialnych, który możemy podzielić ze względu na klasy. Te z kolei definiują takie parametry, jak:

Podstawowym wyznacznikiem klasy węgla kamiennego, decydującym o jego wartości energetycznej, jest wartość opałowa, wahająca się od 15 do 35 MJ/kg.

Ekogroszek wysokokaloryczny a ekologia

Na świecie dostępnych jest bardzo dużo ekologicznych i przyjaznych dla środowiska sposobów ogrzewania wody czy budynków mieszkalnych oraz miejsc użyteczności publicznych. Ekogroszek należy do jednego z tych źródeł energii. Jego największymi zaletami są niskie koszty eksploatacji, a także sposób, w jaki się go zużywa. Ekogroszek wysokokaloryczny to produkt wyselekcjonowany, który wyróżnia się nie tylko dużą energetycznością, ale także niską wilgotnością czy niewielką zawartością substancji niepalnych, które w głównej mierze przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska. Ponadto ekogroszek nie zawiera znacznych ilości siarki, a po spaleniu nie pozostawia dużo popiołu.

W praktyce wygląda to tak, że dzięki bardzo dobrym parametrom opałowym potrzeba znacznie mniej wysokokalorycznego ekogroszku do wyprodukowania jednostki ciepła, w porównaniu do innych materiałów opałowych lub ekogroszku o niższej kaloryczności. Co się z tym wiąże, spala się mniej kilogramów surowca, a więc mniej zanieczyszczeń trafia do atmosfery.

Należy jednak pamiętać, że stosowanie wysokokalorycznego ekogroszku to tylko połowa sukcesu w drodze o dbanie o środowisko. Znaczenie ma także to, jaki kocioł jest używany do jego spalania. Tylko prawidłowo dobrany piec do rodzaju materiału opałowego i optymalne parametry spalania korzystanie wpływają na środowisko, ponieważ realnie zmniejszają emisję dwutlenku węgla i pyłów.

Wysokokaloryczny ekogroszek w naszej ofercie

W naszej ofercie znajdziesz wyłącznie wysokiej jakości, sprawdzony ekogroszek wysokokaloryczny. Pakowany jest on w 25-kilogramowych opakowaniach z systemem mikrowentylacji, dzięki czemu jest wygodny i komfortowy w użytkowaniu oraz pozwala zachować czystość w kotłowniach. Zamówiony ekogroszek wysyłany jest na bezzwrotnych paletach.

Na stronie naszego sklepu znajdziesz pełną specyfikację surowca: granulację, wilgotność, zawartość siarki, maksymalną i optymalną wartość opałową oraz procentową ilość popiołu, który powstaje po spaleniu. Oferowany przez nas wysokokaloryczny ekogroszek np. EKO PREMIUM lub EKO PREMIUM PLUS to gwarancja znakomitych parametrów spalania, niedużej wilgotności (5-10%), znikomej obecności siarki (max 0,5%) i niewielkiej ilości popiołu, który powstaje po spalaniu (max 2-5%).

Ekogroszek z dobrym stosunkiem ceny do jakości

Aby sprawdzić, czy ekogroszek wyróżnia się dobrym stosunkiem ceny do jakości, należy porównać dwa czynniki - koszt i wartość opałową - czyli cenę za 1 GJ ciepła zawartego w węglu. Rzeczywista cena ciepła to koszt tony węgla podzielony przez wartość opałową. Niestety wielu producentów czy sprzedawców węgla nie podaje wartości opałowej, a jedynie ciepło spalania (całkowita wartość produkowanej energii, także tej bezużytecznej, która się ulatnia), które nie jest miarodajne w ocenie ceny i jakości surowca. Podczas zakupów należy zwracać uwagę wyłącznie na wartość opałową. W naszym przypadku jest to np. 23-27 MJ/kg (EKO PREMIUM) lub 26-29 MJ/kg (EKO PREMIUM PLUS).

Ekogroszek wysokokaloryczny - dlaczego bardziej się opłaca?

Wnioski są proste. Wysokokaloryczny ekogroszek pali się o wiele dłużej, ma większą moc cieplną, a zatem starcza na o wiele, wiele dłużej. Warto o tym pamiętać przed zakupem, gdyż pozorne “oszczędności” wynikającej z zakupu niepewnego surowca, mogą w dłuższej perspektywie okazać się nie tylko stratami w postaci konieczności dokupienia opału, ale również wymuszają na nas serwisowanie kotła, uszkodzonego nieodpowiednim ekogroszkiem.

Przeczytaj również:

Ekogroszek - podstawowe informacje

Spalanie ekogroszku a ekologia

Produkcja ekogroszku - czym jest ekogroszek?

Parametry ekogroszku i jego wilgotność