Parametry ekogroszku i jego wilgotność

Parametry ekogroszku i jego wilgotność

Jakie parametry ekogroszku są najważniejsze? Czym powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiedniego, spełniającego nasze oczekiwania materiału opałowego?

By zapewnić ekonomiczne spalanie, ekogroszek powinien spełniać poniższe normy:

Bardzo dobrym przełożeniem ceny do jakości charakteryzuje się tani ekogroszek Classic.

Mokry ekogroszek - dlaczego jest gorszy?

Producenci pieców opałowych z podajnikiem zalecają korzystanie z surowców, których wilgotność nie przekracza 12%. Dlaczego? Poza znacznie większą emisją szkodliwych substancji, mokry ekogroszek wsypany do podajnika kotła retortowego przy długim i intensywnym użytkowaniu doprowadzi do pojawienia się rdzy. Ogniska mogą zainfekować podajnik lub inne elementy narażone na rdzewienie. Znacząco zwiększy się również samo zużycie opału. Spora część energii wykorzystywanej w procesie spalania zostanie zmarnowana na odparowanie zbyt dużej ilości wody zawartej w ekogroszku, jeśli jego wilgotność klasyfikuje się na poziomie 12% lub wyższym. Tę lub wyższą wartość wilgoci najczęściej osiągają ekogroszki składowane luzem w złych warunkach. Przez szkodliwe działanie czynników atmosferycznych takich jak deszcz czy śnieg, surowiec może znacznie obniżyć swoją wartość opałową i jakość.

Suchy ekogroszek - jakie parametry wilgotności są w normie?

Para wodna w postaci gazu również bierze udział w procesie spalania, więc jeśli materiał jest zbyt suchy, paradoksalnie może dojść do obniżenia wielkości płomienia, a sam węgiel nie będzie palił się zbyt dobrze. Z kolei, kiedy wilgoć przekracza zalecane 12%, zapłon węgla zostanie opóźniony, co również da nam mierne efekty grzewcze. Najkorzystniejsza dla procesu spalania i żywotności pieca będzie wilgotność na poziomie 5-10%, a górna granica mieszcząca opał w normie to 12%. Najlepszym wyborem, zapewniającym wysoką jakość oraz optymalne parametry kaloryczności i zawartości wody, będą nasze topowe produkty, takie jak najwyższej klasy ekogroszek Premium Plus o wysokiej wartości opałowej oraz cieszący się ogromną popularnością ekogroszek Premium.

Przeczytaj również:

Ekogroszek - podstawowe informacje

Spalanie ekogroszku a ekologia

Produkcja ekogroszku - czym jest ekogroszek?

Ekogroszek wysokokaloryczny a niskokaloryczny - co wybrać?