Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Parametry ekogroszku i jego wilgotność

Parametry ekogroszku i jego wilgotność

Jakie parametry ekogroszku są najważniejsze? Czym powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiedniego, spełniającego nasze oczekiwania materiału opałowego?

By zapewnić ekonomiczne spalanie, ekogroszek powinien spełniać poniższe normy:

Bardzo dobrym przełożeniem ceny do jakości charakteryzuje się tani ekogroszek Classic.

 

Jakie parametry oprócz kaloryczności brać pod uwagę przy wyborze?

Wyłącznie sprawdzony, certyfikowany, wysokiej jakości ekogroszek jest w stanie zapewnić wydajne i efektywne ogrzewanie budynków czy wody  w okresie grzewczym bez dodatkowych i niepotrzebnych wydatków. Ważnym czynnikiem, który wskazuje na wysoką jakość ekogroszku, jest oczywiście jego kaloryczność. Wartość opałowa jest bardzo istotna, jednak nie jest jedynym znaczącym czynnikiem. Podczas wyboru surowca należy także zwrócić uwagę na wilgotność ekogroszku. Dlaczego zawartość wody w węglu jest tak ważna? Przede wszystkim im wyższa wilgotność, tym więcej szkodliwych substancji trafia do atmosfery. Ponadto mokry ekogroszek jest bardzo niewydajny i przyczynia się do zwiększenia zużycia opału. Jest to wynikiem tego, że część energii musi zostać wykorzystana na odparowanie wody, a nie na ogrzanie domu. Wysoka wilgotność może także przyczynić się do szybszego zniszczenia kotła. Wilgotny ekogroszek przy długotrwałej eksploatacji może spowodować rdzewienie pieca, szczególnie podajnika, ale także innych elementów. Najkorzystniejsza i najbezpieczniejsza dla kotłów wilgotność ekogroszku nie powinna przekroczyć 12%. Nasz ekogroszek workowany ma wilgotność na poziomie od 5% do maksymalnie 10%. Sprawdź nasz sklep!

Mokry ekogroszek - dlaczego jest gorszy?

Producenci pieców opałowych z podajnikiem zalecają korzystanie z surowców, których wilgotność nie przekracza 12%. Dlaczego? Poza znacznie większą emisją szkodliwych substancji, mokry ekogroszek wsypany do podajnika kotła retortowego przy długim i intensywnym użytkowaniu doprowadzi do pojawienia się rdzy. Ogniska mogą zainfekować podajnik lub inne elementy narażone na rdzewienie. Znacząco zwiększy się również samo zużycie opału. Spora część energii wykorzystywanej w procesie spalania zostanie zmarnowana na odparowanie zbyt dużej ilości wody zawartej w ekogroszku, jeśli jego wilgotność klasyfikuje się na poziomie 12% lub wyższym. Tę lub wyższą wartość wilgoci najczęściej osiągają ekogroszki składowane luzem w złych warunkach. Przez szkodliwe działanie czynników atmosferycznych takich jak deszcz czy śnieg, surowiec może znacznie obniżyć swoją wartość opałową i jakość.

Suchy ekogroszek - jakie parametry wilgotności są w normie?

Para wodna w postaci gazu również bierze udział w procesie spalania, więc jeśli materiał jest zbyt suchy, paradoksalnie może dojść do obniżenia wielkości płomienia, a sam węgiel nie będzie palił się zbyt dobrze. Z kolei, kiedy wilgoć przekracza zalecane 12%, zapłon węgla zostanie opóźniony, co również da nam mierne efekty grzewcze. Najkorzystniejsza dla procesu spalania i żywotności pieca będzie wilgotność na poziomie 5-10%, a górna granica mieszcząca opał w normie to 12%. Najlepszym wyborem, zapewniającym wysoką jakość oraz optymalne parametry kaloryczności i zawartości wody, będą nasze topowe produkty, takie jak najwyższej klasy ekogroszek Premium Plus oraz cieszący się ogromną popularnością ekogroszek Premium.

Przeczytaj również:

Ekogroszek - podstawowe informacje

Spalanie ekogroszku a ekologia

Produkcja ekogroszku - czym jest ekogroszek?

Ekogroszek wysokokaloryczny a niskokaloryczny - co wybrać?

Ekogroszek - sklep

EKO Classic
EKO Classic

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 24 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 21-24 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1199 zł 1249 zł
+ darmowa dostawa
EKO Premium
EKO Premium

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 5%

Cena: 1219 zł 1269 zł
+ darmowa dostawa
EKO Premium Plus
EKO Premium Plus

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1239 zł 1289 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: