Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Ekogroszek - podstawowe informacje

Ekogroszek - podstawowe informacje

Ekogroszek jest materiałem opałowym, tworzonym z węgla kamiennego lub brunatnego. W przeciwieństwie do innych surowców grzewczych charakteryzuje się znacznie mniejszą zawartością siarki oraz popiołu powstałego w wyniku jego spalania, co czyni go ekologicznym. Dedykowany do kotłów retortowych z podajnikiem mechanicznym, co jednak nie wyklucza jego prawidłowego spalania w piecach zasypowych rusztowych czy nawet kaflowych.

Ekogroszek - czym charakteryzuje się jako opał?

Ekogroszek jest mieszaniną frakcji (granulacja 5 - 25 [mm]) wysokokalorycznego węgla o wartości opałowej roboczej nie mniejszej niż 24MJ/kg, o małej (poniżej 1%) zawartości siarki, niskiej zawartości substancji niepalnych i wody (poniżej 10%), niewielkiej spiekalności (współczynnik RI poniżej 20) i niskiej ilości popiołu (do 8%).
Cechami nadrzędnymi ekogroszku, które wyróżniają go na tle innych surowców opałowych, są jego ekologiczność i wysoka wydajność. Jednak by oba parametry zostały zachowane, niezbędne jest inwestowanie w materiały dobrej jakości, bo tylko takie pozwolą odkryć prawdziwe zalety ekogroszku. Zaporowo niższa cena nie powinna być zatem powodem do zadowolenia z “oszczędności”, a informacją alarmującą nas, że z towarem jest coś nie tak. W ekogroszku marnej jakości może znajdować się choćby miał węglowy, który znacząco obniży jego kaloryczność, a więc energetyczność i wydajność. Tylko materiały najwyższej jakości jak Eko Premium Plus albo Eko Classic, zagwarantują zakup ekologicznego i wydajnego surowca.

 

Przeczytaj również:

Spalanie ekogroszku a ekologia

Produkcja ekogroszku - czym jest ekogroszek?

Parametry ekogroszku i jego wilgotność

Kaloryczność ekogroszku - co jest istotne?

Wartość opałowa (kaloryczność), to nic innego jak ilość ciepła wydzielana podczas spalania jednostki paliwa i to właśnie ona jest najważniejszym kryterium, jakim powinniśmy się kierować przy wyborze ekogroszku najlepszej jakości. Kupując opał od niepewnych źródeł, możemy narazić się na oszustwo w postaci podania ciepła spalania, jako wartości opałowej, a to zupełnie inny parametr. Ciepło spalania to po prostu energia, która zostaje wyzwolona podczas spalania wszystkich substancji, w tym również wody. Natomiast wartość opałowa, to ta sama ilość energii, ale bez uwzględnienia zjawiska skraplania. Tylko dzięki odseparowaniu tych wartości możliwe jest oszacowanie rzeczywistej jakości i kaloryczności opału.

Kaloryczność ekogroszku to jeden z najważniejszy parametrów. Informuje nas o wartości opałowej danego surowca. Oznacza to, że im kaloryczność jest wyższa, tym opał odda nam więcej energii, a my zużyjemy dużo mniej paliwa do ogrzewania pomieszczeń. Wartość wyrażana jest w MJ/kg (megadżulach na kilogram).

Oferowane przez nas produkty mają wysoką wartość opałową na granicy:

Zakup workowanego ekogroszku nie tylko istotnie wpłynie na obniżenie kosztów ogrzewania, ale również znacznie zwiększy komfort i wygodę palenia w piecu czy kominku.

Czy zawsze ekogroszek musi mieć największą możliwą kaloryczność? W cieplejsze dni lub pory roku (np. wiosna/jesień), lepszym wyborem może okazać się najtańszy ekogroszek o mniejszej kaloryczności, ponieważ wtedy na pewno wykorzystamy maksymalnie jego potencjał. Doskonałą inwestycją jest zakup Ekogroszku Classic (21-24 MJ/kg) na czas, w którym temperatura na zewnątrz dopiero zaczyna spadać lub notujemy wzrost. Kiedy jednak mroźne dni będą dawać się we znaki, warto mieć w zanadrzu Ekogroszek Premium (24-27 MJ/kg) lub Premium Plus (26-29 MJ/kg)

Wartość opałowa ekogroszku a jego gatunki

Wartość opałowa zależy od gatunku i jakości ekogroszku. W ofertach sprzedaży znajdziemy produkty o niższej kaloryczności lub większej, jak Orzech Premium. Wartość opałowa ekogroszku ze średniej półki cenowej wynosi od 24 do 26 MJ/kg. W ofercie sprzedaży znajdziemy także produkty, których wartość kaloryczna wynosi zaledwie 21 – 23 MJ/kg., jednak warto pamiętać, że im wyższa kaloryczność ekogroszku, tym mniejsze zużycie paliwa potrzebnego do ogrzania budynku, a w ogólnym rozrachunku i większa oszczędność. Wysoka kaloryczność i ciepło spalania węgla sprawiają, że jest to obecnie jedno z najbardziej wydajnych rozwiązań. Nasz węgiel pochodzi jedynie ze sprawdzonych kopalni, z którymi współpracujemy od wielu lat, a deklarowana na opakowaniu wartość opałowa jest w 100% zgodna z jej faktycznym stanem.

Ekogroszek - sklep

EKO Classic
EKO Classic

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 24 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 21-24 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1199 zł 1249 zł
+ darmowa dostawa
EKO Premium
EKO Premium

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 5%

Cena: 1219 zł 1269 zł
+ darmowa dostawa
EKO Premium Plus
EKO Premium Plus

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1239 zł 1289 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: