Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Jak przechowywać ekogroszek, aby paliło się nim jak najwygodniej i zachował wszystkie swoje właściwości?

Jak przechowywać ekogroszek, aby paliło się nim jak najwygodniej i zachował wszystkie swoje właściwości?

Właściwie przechowywanie ekogroszku jest niezwykle istotne. W oczywisty sposób wpływa na właściwości i charakterystykę spalania, a także na ogólną wygodę ogrzewania domu. Kluczowym aspektem przechowywania ekogroszku jest bez wątpienia uniknięcie nadmiernego zawilgotnienia, które negatywnie wpływa na paliwo. O czym trzeba w tym kontekście pamiętać i jakich sytuacji należy unikać? Przeczytaj koniecznie, jeśli ogrzewasz dom ekogroszkiem!

Przechowywanie ekogroszku – luzem czy w workach?

Już na etapie zakupu ekogroszku należy podjąć niezwykle istotną decyzję – wybrać towar sprzedawany luzem czy pakowany w workach? Zdecydowanie należy postawić na tę drugą opcję. Powodów jest co najmniej kilka. Do najważniejszych z nich należy na pewno większa pewność dotycząca jakości paliwa.

Jako sprzedawca deklarujemy między innymi, jaka jest wilgotność oferowanego przez nas ekogroszku. Ta powinna zawierać się w przedziale 5-10%, co zapewnia odpowiednie właściwości spalania. W przypadku naszych produktów, czyli Ekogroszku EKO Classic, Ekogroszku EKO Premium oraz Ekogroszku EKO Premium Plus wartość wilgotności nigdy nie przekracza 10%.

Jeśli ekogroszek jest w worku, kupujący ma niemal pewność, że charakterystyka węgla będzie zgodna z opisem. W przypadku zakupu węgla luzem trudno stwierdzić, w jakich warunkach był on przechowywany, czy nie był wystawiony na deszcz lub nadmierne przesuszenie, co w ostatecznym rozrachunku negatywnie wpływa na spalanie i może sprawić, że ogrzewanie domu stanie się mniej efektywne.

Drugim istotnym argumentem przemawiającym za zakupem i przechowywaniem ekogroszku w workach jest wygoda i czystość. Ekogroszek może się kurzyć i pylić, więc lepiej trzymać go w workach, a te otwierać tylko wtedy, gdy chce się dodać kolejną porcję do podajnika lub ewentualnie zgromadzić niewielką ilość w kotłowni na najbliższe dni.

Ekogroszek w naszym sklepie oferowany jest w workach równo ułożonych paletach. Dzięki temu zajmuje optymalną ilość miejsca, nie rozsypuje się, co znacznie ułatwia nie tylko przechowywanie, ale również korzystanie z niego na co dzień.

O czym pamiętać w kontekście przechowywania ekogroszku

Po zakupie ekogroszku trzeba zadbać o to, aby zabezpieczyć go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W związku z tym bezwzględnie nie należy trzymać go pod gołym niebem, nawet jeśli spakowany jest w workach. Te mogą się rozszczelnić lub po prostu pęknąć, wpuszczając do środka wilgoć. Absolutnym minimum w przypadku przechowywania ekogroszku jest szczelne przykrycie go od góry plandeką. Aby wilgoć nie ciągnęła od dołu, należy zostawić worki na palecie, a tę ustawić na kostce lub innej podmurowanej powierzchni.

O wiele lepiej jednak przechowywać ekogroszek w pomieszczeniu lub co najmniej pod wiatą osłaniającą nawet od zacinającego deszczu. Dzięki temu można mieć pewność, że zachowa on swoje wszystkie właściwości deklarowane przy zakupie i będzie się dobrze palił.

Jeśli już dojdzie do nadmiernego zawilgotnienia ekogroszku należy spróbować nieco go osuszyć. Najlepiej przesypać do przestronnego naczynia i trzymać w suchym miejscu, najlepiej przewiewnym przez co najmniej kilka dni. Dzięki temu nadmiar wilgoci odparuje, a węgiel znów będzie palił się efektywnie.

Po czym poznać, że ekogroszek jest zbyt wilgotny? Przy optymalnej wilgotności jest on pokryty zauważalną warstwą pyłu, gdy wilgoci jest za dużo, pył może zamienić się w brudzącą maź. Taki ekogroszek dosypany do podajnika może zdusić palenisko, znacznie obniżyć temperaturę spalania, czym w ostatecznym rachunku sprawi, że piec nie będzie pracował z pełną sprawnością.

Wygoda a przechowywanie ekogroszku

Często w kontekście przechowywania ekogroszku mówi się tylko o utrzymaniu właściwości paliwa, zapominając nieco o wygodzie użytkowania. W idealnej sytuacji najlepiej przechowywać ekogroszek w pomieszczeniu, w którym stoi też kocioł. To jednak sytuacja, na którą pozwolić sobie mogą nieliczni. W mało którym domu jest tak duża przestrzeń przy kotłowni, że można przechowywać zapas ekogroszku na cały sezon.

Należy jednak spróbować wygospodarować choć tyle miejsca, aby paliwa było tam co najmniej na kilka-kilkanaście dni. To istotne w kwestii wygody, ale również wyregulowania właściwości ekogroszku. Dzięki przechowywaniu go choć przez kilka dni przed spaleniem w suchym i ciepłym pomieszczeniu można być pewnym, że osiągnie odpowiednią wilgotność.

Resztę ekogroszku warto przechowywać w magazynku lub innym pomieszczeniu gospodarczym jak najbliżej kotłowni. Trzeba pamiętać o tym, że dorosłej i silnej osobie przeniesienie worka czy dwóch ekogroszku nie nastręczy żadnych trudności. Jednak zimną czy w ulewę lub dla osoby słabszej może być to zdecydowanie trudniejsze. Warto kierować się zatem zasadą – im bliżej, tym lepiej.

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: