Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Kotły 5 klasy - czym się cechują?

Kotły 5 klasy - czym się cechują?

W Polsce od 1 lipca 2018 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące sprzedaży i instalacji kotłów. Obecnie, zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012 jest zakaz sprzedaży kotłów o klasie emisji niższej niż 5. Zmiany są podyktowane m.in. ogromną emisją dwutlenku węgla do atmosfery, która wymusiła zaostrzenie przepisów dotyczących kotłów na paliwo stałe. Już od ponad roku w sklepach dostępne są jedynie kotły spełniające restrykcyjne wymagania ekologiczne.

Charakterystyka kotłów 5 klasy

Kotły 5 klasy ze względu na spełnianie restrykcyjnych wymagań są bardziej ekologiczne. Emitują do trzech razy mniej szkodliwych pyłów niż kotły niższych klas. Dodatkowo charakteryzują się wysoką sprawnością i wydajnością. Zastosowano w nich innowacyjne, nowoczesne i skomplikowane elektroniczne systemy precyzyjnego dozowania paliwa i powietrza do paleniska. Kotły 5 generacji wyróżniają się dynamicznym spalaniem opału, co przyczynia się do tego, że produkuje się znacznie mniej substancji smolistych. Dodatkowo kotły są tak zaprojektowane, że cała sadza pozostaje na ścianach. Taki efekt uzyskano dzięki specjalnym kanałom spalinowym i konstrukcji wielociągowej, przez którą zmienia się kierunek przepływu spalin.

Kotły 5 klasy - czym się różnią od kotłów niższych klas?

Kocioł 5 klasy znacznie różni się o tych z klasy 3 lub 4. Różnice dotyczą nie tylko zastosowanych technologii, ale także budowy i wyglądu. Kotły 5 klasy są masywniejsze, co związane jest z ich specyficzną budową i obecnością różnego rodzaju zawirowywaczy. Komory, w których dochodzi do spalania, wykonane są z materiałów ceramicznych, które akumulują ciepło. Taka konstrukcja pozwala uzyskać wyższą temperaturę, co powoduje spalanie substancji lotnych wydzielających się z paliwa. Natomiast zaburzony ruch przepływu spalin przyczynia się do intensywniejszego oddawania ciepła wodzie, co korzystnie wpływa na sprawność kotła. Dodatkowo kotły 5 klasy nie są wyposażone w ruszt awaryjny, który umożliwiałby spalanie czegokolwiek. Różnica jest również w cenie. Kotły najwyższej klasy są znacznie droższe, jednak ze względu na wysoką sprawność i wydajność, koszt inwestycji zwraca się w stosunkowo szybkim czasie.

Dlaczego warto wybrać kocioł 5 klasy?

Wybierając kocioł 5 generacji, przyczyniamy się przede wszystkim do ochrony środowiska, emitując do atmosfery znacznie mniej szkodliwych pyłów i substancji smolistych, które powodują powstawanie niebezpiecznego smogu. To jednak niejedyna korzyść. Kotły 5 klasy pozwalają znacznie obniżyć koszty eksploatacyjne - przede wszystkim związanych z zakupem paliwa. Lepsza sprawność spalania w połączeniu z odpowiednimi parametrami całego procesu sprawia, że paliwo staje się bardziej ekonomiczne, a straty ciepła są mniejsze, czyli zużywa się mniej materiału na takim samym poziomie spalania.

Piec na ekogroszek 5 klasy

Piece na ekogroszek 5 klasy mają szerokie zastosowanie. Sprawdzą się w domach jednorodzinnych i innych budynkach mieszkalnych, a także w obiektach użyteczności publicznej czy w przedsiębiorstwach przemysłowych. Oprócz wspomnianych już wcześniej zalet, czyli mniejszej emisji dwutlenku węgla, dużej sprawności, wydajności i możliwości zaoszczędzenia pieniędzy, kotły na ekogroszek są także niezwykle wygodne w obsłudze. Tym rodzajem paliwa można zasilać kotły z podajnikiem automatycznym. W zależności od rozmiaru podajnika piec należy obsługiwać zazwyczaj raz na kilka dni. Ponadto, odpowiednio dobrany piec (pod względem rozmiaru i mocy) na dobry ekogroszek rozpala się na początku sezonu grzewczego i gasi dopiero wiosną, kiedy temperatura powietrza na to pozwoli.

Czym ogrzewać dom oprócz ekogroszku?

Ekologiczne kotły 5 klasy przystosowane są do spalania ekogroszku, pelletu, miału węglowego lub mieszanek. Warto jednak pamiętać, że lepszą sprawność i czystsze spalanie, uzyska się, dostosowując kocioł do konkretnego rodzaju paliwa. Bezpiecznym dla środowiska, ale i ekonomicznym rozwiązaniem jest miał węglowy. Można nim palić zarówno w piecach z podajnikiem, jak i w tradycyjnym. Miał to pełnowartościowy węgiel, jednak różniący się granulacją. W tym przypadku wynosi ona do 10 mm. Kaloryczność miału węglowego to 22-25 MJ/kg. Dobrej jakości miał, odsiarczony, suchy i bez zanieczyszczeń to gwarancja wydajnego ogrzewania.

Ekogroszek - sklep

EKO Classic
EKO Classic

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 24 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 21-24 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1199 zł 1249 zł
+ darmowa dostawa
EKO Premium
EKO Premium

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 5%

Cena: 1219 zł 1269 zł
+ darmowa dostawa
EKO Premium Plus
EKO Premium Plus

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1239 zł 1289 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: