Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Mokry ekogroszek, czyli jak sprawdzić wilgotność ekogroszku?

Mokry ekogroszek, czyli jak sprawdzić wilgotność ekogroszku?

Mokry ekogroszek gorzej się pali, a czasem może również doprowadzić do powstania uszkodzeń w piecu. Bardzo ważne jest, żeby kupować surowiec na opał, który będzie najwyższej jakości i będzie miał odpowiedni poziom wilgotności. Jaka powinna być wilgotność ekogroszku? Kiedy go najlepiej kupować? Który surowiec jest lepszy: suchy, czy mokry? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Wilgotność ekogroszku – jaka powinna być?

Ani zbyt suchy, ani zbyt mokry ekogroszek nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli surowiec będzie zbyt suchy, nie będzie się dobrze palił. Wszystko dlatego, że para wodna również bierze udział w procesie spalania.
Z kolei, gdy wilgotność ekogroszku przekroczy 12%, zapłon zostanie opóźniony. Pozostaje więc pytanie: jaki ekogroszek wybrać? Najlepiej taki, którego wilgotność mieści się w przedziale 5-10%. Ostatecznie, można również sięgnąć po produkt o wilgotności 12%. Produkty, które mają odpowiednią ilość wody,
a przy tym wysoka wartość opałową to, chociażby ekogroszek EKO Premium i ekogroszek EKO Premium Plus. Warto przy tym wiedzieć, że na a wilgotność ekogroszku, ogromny wpływ ma sposób składowania. Jeśli surowiec jest przechowywany luzem i narażony na niekorzystne warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg, grad), szybko zwiększy swoją wilgotność, a przy tym obniży wartość opałową.

Mokry czy suchy – który ekogroszek jest lepszy?

Na pytanie, który ekogroszek jest lepszy: mokry, czy suchy, można udzielić tylko jednej odpowiedzi: oczywiście suchy. Najlepiej, żeby wilgotność tego surowca nie przekraczała 12%. Co się dzieje, gdy wilgotność ekogroszku jest większa niż 12%?

1.   Znacznie zwiększa się zużycie opału

Dzieje się tak dlatego, że duża ilość energii, która wytwarza się podczas spalania, jest wykorzystywana do odparowania znajdującej się w surowcu wody.

2.   W kotle pojawia się rdza

Długotrwałe użytkowanie mokrego ekogroszku może doprowadzić do pojawienia się w podajniku kotła rdzy.

3.   Dochodzi do zanieczyszczenia środowiska

Podczas spalania mokrego ekogroszku, do powietrza przedostaje się znacznie więcej szkodliwych substancji, niż przy spalaniu suchego surowca.

Kiedy najlepiej kupować ekogroszek?

Wbrew pozorom, opału na zimę nie należy kupować tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.
W ekogroszek najlepiej zaopatrzyć się tuż po zakończeniu sezonu grzewczego, czyli zwykle na przełomie marca i kwietnia. Dlaczego? Z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, wtedy ceny opału są zdecydowanie niższe. W sezonie, sprzedawcy bardzo często podwyższają ceny, bo wiedzą, że i tak znajdą nabywców. Po drugie, jakość kupowanego zimą ekogroszku, nie zawsze jest dobra. Bardzo łatwo trafić na towar, który jest zawilgocony lub mokry. Latem, gdy węgiel zamoknie, trafia na hałdę, na której może szybko wyschnąć. Zimą, schnięcie przy niskich temperaturach jest znacznie utrudnione, a tym samym, produkt staje się wybrakowany.

Dobry ekogroszek – od sprawdzonych producentów

By uniknąć zaskoczenia, co do jakości zakupionego ekogroszku, zawsze należy pamiętać o tym, by kupować go w zamkniętych workach, od sprawdzonych producentów. Na worku zawsze powinna być umieszczona informacja, co do parametrów surowca, co pozwoli uniknąć błędu przy zakupie. Jak sprawdzić, czy zakupiony ekogroszek jest dobrej jakości? Po otwarciu torby, węgiel powinien być delikatnie wilgotny i mieć głęboko czarny kolor. Po wewnętrznej stronie worka może znajdować się niewielka ilość wody, to normalne (to woda, która odparowuje z węgla). Taki ekogroszek, przed włożeniem do kotła, dobrze jest przesuszyć. W tym celu, wystarczy zostawić na kilka godzin w kotłowni otwarty worek
z węglem. Suchy ekogroszek ma nieco inny, bo bardziej szary, niż czarny kolor. Kiedy jest wsypywany do podajnika, w powietrzu unosi się sporo kurzu.

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: