Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Jak wysuszyć ekogroszek?

Jak wysuszyć ekogroszek?

Ekogroszek to paliwo, które w ostatnich latach zyskało bardzo dużą popularność. Produkowany jest z węgla kamiennego i musi spełniać pewne restrykcyjne wymagania. Aby maksymalnie wykorzystać jego potencjał i cieszyć się przyjemnym uczuciem ciepła nawet w najmroźniejsze zimowe dni, warto wiedzieć jak przechowywać ekogroszek oraz jak należy go suszyć, gdy z różnych względów zawilgotnieje.

 

Przygotuj pomieszczenie do przechowywania ekogroszku

Jeśli dopiero myślisz o tym, by zainwestować w piec na ekogroszek, już na tym etapie zastanów się nad odpowiednim przygotowaniem kotłowni, by zyskać nie tylko odpowiednie miejsce do palenia ekogroszkiem, ale też do jego przechowywania. To ważne, ponieważ prawidłowe przechowywanie opału sprawi, że nie będziesz później musiał martwić się o to, jak go wysuszyć. 

Najlepszy ekogroszek to ten, który w około 90-95% jest suchy, dlatego na etapie budowy kotłowni rozważ zastosowanie ogrzewania podłogowego, które – gdy tylko zajdzie taka potrzeba - przyspieszy suszenie opału i jego użycie. Co jednak, gdy na tak zaawansowane prace budowlane jest już za późno – kotłownia jest już zaaranżowana, a ekogroszek w workach jest mokry?

 

Czy ekogroszek powinien być całkowicie suchy?

Jeśli myślisz o tym, by zacząć ogrzewać swój dom ekogroszkiem, pamiętaj, że paliwo powinno być suche, ale… niewielka ilość wody jest wskazana do prawidłowego przebiegu procesu spalania. Z tego właśnie względu, wśród produktów dostępnych w naszej ofercie znajdziesz np. ekogroszek Premium Plus o wilgotności na poziomie 5-10%, czyli takim, który jest pożądany do efektywnego ogrzewania domu. 

Przemoczony ekogroszek rozpoznasz już na pierwszy rzut oka. Jest błyszczący i ma intensywnie czarny kolor, podczas gdy zbyt wysuszony ma jasnoszarą barwę. Ekogroszek o odpowiedniej wilgotności, który nadaje się do palenia jest natomiast ciemnoszary.

 

Czy można palić mokrym ekogroszkiem?

Nie należy palić mokrym ekogroszkiem z kilku względów. Przede wszystkim, nie rób tego, jeśli nie chcesz doprowadzić do poważnego uszkodzenia pieca – zwłaszcza metalowych części, które w wyniku kontaktu z wodą mogą zacząć korodować. W celu ogrzania domu korzystaj wyłącznie z ekogroszku o maksymalnie 12% wilgotności – jeśli wody będzie więcej, wówczas dojdzie do opóźnionego zapłonu paliwa. W rezultacie, energia, która powinna być wykorzystana na ogrzanie domu zostaje zużytkowana na odparowanie nadmiaru wody zgromadzonej w ekogroszku. W ten sposób dochodzi do znacznych strat ciepła i większego zużycia opału. Palenie mokrego opału jest więc nie tylko szkodliwe dla pieca, ale także nieekonomiczne, ponieważ zużywasz więcej paliwa niż jest to konieczne, a tym samym musisz szybciej uzupełnić jego zapasy, by wystarczyły na ogrzanie domu przez resztę sezonu. 

 

Jak wysuszyć ekogroszek?

Wbrew pozorom suszenie ekogroszku nie polega wyłącznie na otwarciu worków, w które jest zapakowany i odczekaniu kilku dni, aż opał będzie nadawał się do palenia. Owszem, gdy tylko zauważysz, że ekogroszek jest mokry, natychmiast otwórz worki i susz ich zawartość małymi partiami. Jeśli zrobiłeś zapas paliwa na kilka miesięcy, worki, z których nie będziesz korzystać w najbliższym czasie koniecznie przykryj na przykład folią – nie zapomnij również o zabezpieczeniu ich od spodu, np. niepotrzebnymi kartonami lub stawiając worki na podwyższeniu.

 

Wskazówka

Nie czekaj na zakup ekogroszku do rozpoczęcia sezonu grzewczego. Zamiast tego, pomyśl o przygotowaniu zapasów w okresie później wiosny lub latem. Sprzyjająca pogoda to większa pewność, że opał będzie suchy.

 

Ekogroszek osuszaj niewielkimi partiami – przenoś je do ciepłego i dobrze wentylowanego miejsca (najlepiej z oknem, by móc dobrze przewietrzyć pomieszczenie) i rozłóż na płaskiej powierzchni, aby przez kilka następnych dni mógł przeschnąć. Przez ten czas regularnie przerzucaj ekogroszek, aby granulki, które są na spodzie, znalazły się na wierzchu i również mogły równomiernie schnąć.

 

To również może Cię zainteresować:

>> Mokry ekogroszek, czyli jak sprawdzić wilgotność ekogroszku?

>> Dobry ekogroszek – jak sprawdzić jakość ekogroszku?

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: