Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Ogrzewanie podłogowe a ekogroszek – czy można to połączyć?

Ogrzewanie podłogowe a ekogroszek – czy można to połączyć?

Ogrzewanie podłogowe to coraz popularniejsze rozwiązanie w naszym kraju. Nic dziwnego, taki sposób ogrzewania pomieszczeń ma bowiem wiele zalet, a wśród nich wysoki komfort cieplny oraz oszczędność energii. Instalując „podłogówkę”, trzeba jednak przestrzegać pewnych zasad – jej temperatura nie powinna być wyższa niż 27-29°C. Czy więc ogrzewanie podłogowe i piec na ekogroszek da się ze sobą pogodzić?

 

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to sposób dostarczania ciepła do budynków z wykorzystaniem instalacji umieszczonej na podkładzie betonowym na gruncie lub na stropie pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami budynku. W tradycyjnych metodach ogrzewania ciepło trafia z kotła do grzejników znajdujących się w poszczególnych pomieszczeniach, działających na zasadzie konwekcji. W przypadku tzw. podłogówki wymiana ciepła w głównej mierze odbywa się za pośrednictwem promieniowania cieplnego. Rozkład pionowy temperatur jest w tym przypadku korzystniejszy, a komfort cieplny wyższy. 

 

Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się niską temperaturą powierzchni grzejnej – „grzejnikiem” jest bowiem cały obszar podłogi. Jej temperatura nie powinna przekraczać 27-29°C w pokojach i 33-34°C w łazienkach, dlatego też woda wpływająca do instalacji powinna mieć maksymalnie 55°C. Tymczasem właściwa temperatura pracy kotła na ekogroszek wynosi między 60 a 80°C, zbyt niska jej wartość powodowałaby szybsze zanieczyszczanie kotła i skrócenie jego żywotności. Czy zatem ogrzewanie podłogowe z kotłem na paliwo stałe jest możliwe? Jaki piec do ogrzewania podłogowego będzie najlepszym wyborem? 

 

Piec do ogrzewania podłogowego – czym są zawory mieszające?

Aby dowiedzieć się, w jaki sposób połączyć podłogówkę z piecem na paliwo stałe, warto przyjrzeć się bliżej samej instalacji ogrzewania podłogowego. Musi być ona idealnie szczelna, najczęściej używa się rur z tworzywa sztucznego z barierą antydyfuzyjną uniemożliwiającą przenikanie tlenu do jej wnętrza. Jako warstwę wykończeniową podłogi z takim systemem ogrzewania stosuje się materiały o dobrej przewodności cieplnej.

 

Instalacja ogrzewania podłogowego wymaga zazwyczaj zamontowania wielu urządzeń regulujących funkcjonowanie układu i utworzenia niezależnego obiegu z oddzielnym układem regulacji i sterowania. Jednym z elementów, w jakie musi on zostać wyposażony jest zawór mieszający – jego zadaniem jest tzw. podmieszanie z powrotem z ogrzewania podłogowego i tym samym regulacja temperatury wody wpływającej do rur. Zawory mogą pracować automatycznie lub na zasadzie termostatu.

 

Ogrzewanie podłogowe a piec na ekogroszek – czy da się to pogodzić?

Podczas budowy domu, zakup odpowiedniego systemu grzewczego to jedna z najważniejszych decyzji. Nie jest ona prosta, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele urządzeń umożliwiających pozyskanie ciepła. Każde z nich ma swoje zalety oraz wady, dlatego też ostateczny wybór kotła i zasilającego go paliwa powinien być gruntownie przemyślany. 

Urządzenia grzewcze, takie jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła, podgrzewają wodę do umiarkowanej temperatury, natomiast w przypadku kotłów na paliwa stałe konieczne jest zastosowanie wyżej wspomnianych zaworów mieszających, które monitorują temperaturę wody w kotle i w obiegu grzewczym oraz umożliwiają zmieszanie strumienia wody zasilającej i powrotnej. Pozwala to na zapewnienie optymalnej pracy kotła na paliwo stałe, a także na obniżenie temperatury wody wpływającej. W instalacjach z kotłem na paliwo stałe montuje się przeważnie zawory czterodrożne. 

Trzeba również zwrócić uwagę na sterowanie pracą kotła. Sterownik do pieca na paliwo stałe umożliwia  wygodną regulację parametrów spalania, dzięki czemu piec będzie pracował w optymalnym zakresie temperatur w obiegu, a jednocześnie będzie zapewniał ładowanie zasobnika buforowego ilością ciepła dostosowaną do temperatury zewnętrznej.

 

Ogrzewanie podłogowe z kotłem na paliwo stałe – dlaczego warto wybrać ekogroszek?

Ekogroszek to paliwo stałe, które powstaje w procesie płukania, a następnie suszenia pokruszonego i przesianego węgla kamiennego. Charakteryzuje się niską zawartością siarki oraz bezdymnym procesem spalania. Stosuje się je w kotłach retortowych. Zastanawiasz się, jaki ekogroszek wybrać? Kupując ekogroszek, należy zwrócić uwagę na takie parametry, jak kaloryczność (wartość opałową), granulacja (wielkość bryłek), oraz wilgotność oscylującą w granicy 5-10%.

 

Dlaczego warto zdecydować się na instalację pieca na ekogroszek w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym? Ekogroszek jest wydajnym źródłem energii, a jednocześnie pozostaje po nim niewiele popiołów w porównaniu z tradycyjnym węglem, plusem jest też wygoda użytkowania – wystarczy go załadować raz na kilka dni. Bez wątpienia zaletą tego rodzaju paliwa jest również kwestia ekonomiczna – cena ekogroszku jest przystępna, a koszt wyprodukowania jednostki energii jest stosunkowo niski. Zastosowanie ogrzewania podłogowego i pieca na ekogroszek to gwarancja dużego komfortu i oszczędności.

 

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: