Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Rodzaje pieców na ekogroszek

Rodzaje pieców na ekogroszek

Ekogroszek to obecnie jeden z najbardziej ekologicznych surowców grzewczych dostępnych na rynku. To, co go wyróżnia, to przede wszystkim wysoka kaloryczność przy stosunkowo niewielkiej zawartości siarki i popiołu. Nie powinien zatem dziwić fakt, że coraz większą popularnością cieszą się różnego rodzaju piece na ekogroszek. Jaki wybrać, aby była to trafiona inwestycja na najbliższe lata? Kilka wskazówek znajdziesz w naszym artykule.

Ekogroszek - dlaczego to dobry wybór?

Zanim przejdziemy do tego, jak wybrać odpowiedni piec na ekogroszek, pora na krótkie przypomnienie, dlaczego właściwie ekogroszek jest świetną alternatywą dla tradycyjnego węgla kamiennego. Przede wszystkim jest to paliwo dużo czystsze i bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ zawiera mniejszą ilość siarki. Co więcej, wyróżnia się, niską wilgotnością, niską spiekalnością oraz bardzo niewielką ilością popiołu pozostałego po procesie spalania. Z tych właśnie względów, Polacy coraz chętniej decydują się na ogrzewanie swoich domów przy użyciu ekogroszku.Trzeba jednak posiadać do tego celu specjalny piec.

Piec na ekogroszek piątej generacji

Od niedawna, bo zaledwie od 1 lipca 2018 roku w Polsce można kupić wyłącznie piece na ekogroszek piątej generacji, które spełniają restrykcyjne wymagania i są bardziej ekologiczne od ich starszych odpowiedników. Przede wszystkim tego typu modele spalają nawet do trzech razy mniej szkodliwych substancji niż kotły niższych klas. Co więcej, w trosce o środowisko naturalne, ale także komfort użytkowania, piece na ekogroszek piątej generacji posiadają wiele innowacyjnych i skomplikowanych systemów m.in. odpowiedzialnych za precyzyjne dozowanie paliwa. Inne zalety tego typu kotłów to:

Rodzaje pieców na ekogroszek a potrzeby grzewcze domu

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem pieca na ekogroszek, w pierwszej kolejności pomyśl o tym, jakie potrzeby grzewcze ma Twój dom. W budynkach o dużym metrażu, warto zainwestować w kocioł o odpowiednio dużej mocy, która wystarczy do tego, by optymalnie ogrzać wszystkie pomieszczenia. Jeśli natomiast dom jest niewielki, nie ma potrzeby inwestowania w piec o dużej mocy, której prawdopodobnie i tak nie wykorzystasz. O ile zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami - nowe domy muszą mieć świadectwa charakterystyki energetycznej, o tyle w przypadku starszych budynków, należy samodzielnie obliczyć zapotrzebowanie na energię lub audyt energetyczny z dokładnymi wyliczeniami.

Ekogroszek - piec z podajnikiem

Przez długie lata, na rynku dostępne były wyłącznie piece, przy których potrzebny był stały nadzór i konieczność samodzielnegozasilania w paliwo. Dziś za sprawą pieców na ekogroszek wygląda to zupełnie inaczej. Tego typu kotły wyposażone są w specjalne podajniki(tłokowe lub ślimakowe) do przekazywania oraz dozowania ekogroszku bezpośrednio do komory spalania. Wystarczy napełnić zasobnik paliwem i powtarzać czynność z reguły raz na kilka dni. Przez ten czas, podajnik będzie automatycznie dozował potrzebną ilość ekogroszku i dostarczał ją do paleniska, by w Twoim domu było przyjemnie ciepło. Co to oznacza dla Ciebie? Wygodę, oszczędność czasu i energii!

Jaki jest dobry piec na ekogroszek - ze sterownikiem automatycznym czy dwustanowym?

Sterownik to kolejny element, na który warto zwrócić uwagę w trakcie poszukiwań odpowiedniego pieca na ekogroszek. Swój wybór dostosuj przede wszystkim do doświadczenia, które masz w zakresie obsługi tego typu kotłów.

Piec ze sterownikiem automatycznym

– kotły z automatycznym rozpalaniem to wygodna propozycja dla osób, które stoją przed wyborem pierwszego pieca na ekogroszek. Wiedza z zakresu spalania czy doświadczenie w obsłudze kotłów są w tym przypadku zbędne. Tego rodzaju piece nie pozwalają jednak na równie skuteczne uzyskiwanie ciepła przy jednocześnie możliwie jak najmniejszym zużyciu opału, jak ich odpowiedniki ze sterownikami dwustanowymi.

Piec ze sterownikiem dwustanowym

– to odpowiedni wybór dla osób, które już potrafią obsługiwać kotły na ekogroszek. Dzięki niemu możliwe jest samodzielnie ustawienie ciepła i bardziej ekonomiczne zarządzanie paliwem. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ten rodzaj pieca na ekogroszek wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy i nakładów pracy związanych z jego obsługą. W tym przypadku bowiem, konieczne jest samodzielne ustawienie wielu parametrów, związanych z całym procesem ogrzewania domu.

Piec na ekogroszek- górnego czy dolnego spalania?

Kolejny dylemat, który może pojawić się w Twojej głowie przy wyborze pieca, dotyczy sposobu spalania. Do wyboru masz kotły górnego spalania, które są z reguły tańsze i prostsze w swojej konstrukcji. W tego typu modelach, ekogroszek spalany jest na ruszcie, a wszelkie spaliny, które powstają w trakcie, muszą przejść przez całą konstrukcję pieca. W rezultacie, piec generuje stosunkowo dużo zabrudzeń i wymaga częstszego rozpalania. Drugim rozwiązaniem są kotły dolnego spalania. To propozycja droższa, ale też bardziej ekonomiczna i zdecydowanie czystsza. Ekogroszek jest tu spalany nad rusztem, a spaliny są kierowane najkrótszą drogą bezpośrednio do wylotu. Piece tego typu nie wymagają tak częstego rozpalania, są wydajniejsze i pozwalają na długo utrzymać ciepło w domu na stałym poziomie.

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: